Atelier Des Lumieres’in Alive sergiler serisi bütün hızıyla devam ederken, bu yazımda sizlere iki ispanyol deha’sının 2024 Ocak ayından beri Dortmund, Phoenix des Lumieres‘de sergilenmekte olan ‘alive’ sergisinden bahsetmek istiyorum; Salvador Dali ve Antoni Gaudi… Geniş bir eser repertuarına sahip olan bu ‘alive’ sergide, müzikler ve eserler adeta bir harmoni içerisinde. Hazırsanız başlıyorum..

nsb-gaudi_01
Fotoğraf: https://www.phoenix-lumieres.com/de

Dünya çapında iki ünlü İspanyol sanatçı Salvador Dali ve Antoni Gaudi bu defa Almanya, Dortmund’da yaşayan bir sergi ile sevenleri ile bir araya geliyor. Bu iki sanat dehasının birbirinden güzel eserlerini canlı olarak görmeye olanak sağlayan bu sergi, canlandırma tekniği ile yaşam verilen eserleri görmek ve adeta eserlerin ruhu ile özdeşleşen müzikler eşliğinde tadını çıkarabilmek için oldukça güzel bir fırsat. 

Sergi önce Salvador Dali’nin en ünlü ve birbirinden güzel eserleri ile başlıyor, ardından Antoni Gaudi’nin mimarisi ile devam ediyor ve kapanışı bir çeşit görsel dans deneyimi diyebileceğimiz ‘3 movements’ adında bir başka performans ile yapıyor. Bu üç sergi toplamda 1 saat sürüyor. 

Phoenix Des Lumieres, Paris’teki Van Gogh Alive sergisini bilenlerimiz için kulağa yabancı gelmeyecektir, aynı konseptin Almanya, Dortmund versiyonu. Des Lumieres, aynı dikkat ve özenle oluşturduğu canlı sergi ile ziyaretçilerine kapılarını açıyor..   

Dortmund Des Lumieres Alive sergisi, haftaiçi hergün ve cumartesi günleri 10:00-17:00, pazar günleri ise 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Öğrenciler, gençler ve gruplar için indirimli seçenekleri olan ve katılımın kontenjanla sınırlı olduğu bu canlı sergi için ise Des Lumieres’in internet sitesinden bilet alınabiliyor.

241504318_1706197680_v16_9_1200
Fotoğraf: https://www.phoenix-lumieres.com/de

Dali gösterimi esnasında arkada çalan muhteşem müzikleri merak edenler için internet sitesinde paylaşılmış olan playlist’in Spotify linkini buraya bırakıyorum, nitekim sergi boyunca akıllarda beliren en önemli sorulardan bir tanesi bu oluyor 🙂  Hepinize sanat ile dopdolu mutlu günler dilerim. Kalimera!

Kapak Fotoğrafı: www.phoenix-lumieres.com/de

İlginizi çekebilir: Mina’nın Sanat Gündemi’nden Avrupa’daki 2024 Sergileri