Arkadaş grubunuzda ya da ailenizde “E geldik buraya beraber zaman geçirelim diye herkes telefonuna bakıyor” uyarısını yapan o kişi kim? Yanınızda bulunan kişilerin varlığından uzaklaşarak telefonla zaman geçirmeyi anlatmak için kullanılan ‘phubbing’ hayatımızdaki en yaygın sosyal ikilem.

Phubbing
‘Phubbing’ | Fotoğraf: unsplash.com/@jxlex

Kelime dağarcığımıza katılan onlarca yeni terimden biri olan ‘phubbing’i mutlak bir bağımlılık olarak tanımlamak güç çünkü ‘phubbing’ bir konuşmanın ortasında telefonunuza bakmaktan, konuşma biraz kesildiğinde telefonunuzu kontrol etmeye veya telefonunuzu yakınınızda tutmaya kadar çeşitli farklı davranışları anlatabiliyor. Bu da elbette aklımıza mühim soruları getiriyor: ‘Phubbing’i nasıl tespit edeceğiz? Başkalarıyla konuşurken uyulması gereken kurallar nelerdir? Telefon ne zaman kullanılmalı ve daha önemlisi ne zaman kaldırılmalı?

Phubbing
Fotoğraf: unsplash.com/@brookecagle

‘Phubbing’i ilişkiler için gün kılan telefonda zaman geçirmenin normalleşmiş olması ve bu nedenle de ‘phubbing’i yapan kişilerin çoğu zaman durumun farkında olmaması. Diğer bir zorlayıcı etkense karşı tarafı bu konuda uyarmanın zor olması çünkü her birimiz bir ‘phubbing’ uygulayıcısıyken bu konuda uyarıda bulunmak ikiyüzlü hissettiriyor. Örneğin; New York Times’taki bir makalesinde, psikolog Anthony Chambers “sıklıkla phubbing davranışlarının daha büyük bir sorun haline gelinceye kadar kaynamaya bırakıldığı çiftlerle çalıştığını” söylüyor.

Fotoğraf: Irish News

Ek olarak; insanlar yüzleşmekten korkabiliyor, kişinin önemli bir şey yaptığını varsayabiliyor veya ‘phubbing’in sosyal olarak kabul edilebilir oluşu nedeniyle bununla yüzleşmekten çekinebiliyor. How to Break Up With Your Phone kitabının yazarı Catherine Price bu sorunun çözümü için; dışarıdaysanız, telefonunuzu masanın üzerinde tutmamayı ve kontrol etmeden önce birlikte olduğunuz kişiden izin istemeye özen göstermeyi öneriyor. Günün sonunda, eski dönemlere ait kitapları incelediğimizde gülünç gelen adab-ı muaşeret kuralları belki de günümüzde teknolojinin etrafında yeniden şekilleniyor!

Kapak Fotoğrafı: unsplash.com/@freestocks

İlginizi çekebilir: Tech Magger’dan Dijital Minimalizm