20150309_103316

Andaman Denizi’nde bulunan Similan Adaları dünyanın en ünlü 10 dalış noktasından biri. Phuket’e 100 km uzaklıkta kuzeyde yer alan ada topluluğu, 1982 yılında Milli Park ilan edilerek korumaya alınmış. Kaya kütlelerinden oluşan adalar, bembeyaz kumsallar, renkli ve canlı dalış noktalarından oluşan Similan Adalarında dalış sezonu Ekim’de başlayarak Mayıs ayına kadar devam ediyor. Biz de en güzel zamanlarından biri olan Mart ayında 4 günü tekne konaklamalı (liveaboard) geçireceğimiz bir plan yapıyoruz.

map

Dünyanın birçok dalış noktasında genellikle 1 hafta süren tekne konaklamalı turlar Phuket’te 4 gün olarak gerçekleşiyor. Pazar gecesinden başlayarak Perşembe öğlene kadar sürüyor. Biz Cumartesi günü İstanbul’dan Kuala Lumpur aktarmalı uçtuğumuz Phuket’e Pazar akşam varıyoruz. Bölgenin en konforlu teknelerinden olan White Manta’ya yerleştikten sonra ertesi günkü dalışlar için jet lag etkisiyle erkenden uykuya dalıyoruz.

20150309_103651_1

White Manta 24 kişiye aynı anda dalış yaptırabilen ve konaklama sağlayan konforlu bir tekne. Aşçısından platform görevlisine, dalış liderinden servis personeline kadar 18 kişilik ekip adeta çevrenizde dört dönüyor. Dalış planlaması o kadar iyi yapılıyor ki 24 kişiyle aynı anda aynı noktada dalış yaptığınızı fark etmiyorsunuz bile.

Tekne konaklamalı dalışlar genellikle sabahın erken saatlerinde başlar ve hava kararana kadar tüm güne 4 dalış sığdırılır. Sabah 6’da çan sesiyle uyanırsınız. İlk dalış kahvaltıdan önce 7’de gerçekleşir. Kahvaltıdan sonra 10.30 dalışı, öğle yemeği sonrası 15.00 dalışı ve akşam yemeği öncesi 18.30 gün batımı dalışı olarak devam eder. Programdan da anlaşılacağı üzere 4 gün boyunca sadece dalış yapıyoruz, yemek yiyoruz ve uyuyoruz. Çan çalıyorsa, ya dalış zamanı ya da yemek zamanıdır. Dalışlar arasında zaman var gibi görünse de oldukça yoğun ve yorucu bir program. Bir o kadar da keyifli tabii…

Exif_JPEG_PICTURE

Similan Adalarındaki en keyifli noktalar olan Koh Bon, Koh Tachai ve Jacques-Yves Cousteau tarafından keşfedilmiş olan Richelieu Rock dalış noktalarımız. Sualtında mercanlar, balık sürüleri, mürenler, böcekler bizi karşılıyor. Dalışımızın ilk ve ikinci gününde, uğruna binlerce kilometre yol geldiğimiz Manta Ray kendisini gösteriyor. Sualtında hiçbir şey yapmadan sadece boşluğa bakarak en az yarım saat beklediğimiz Manta Ray bizi hayal kırıklığına uğratmıyor. Dev vücuduyla ağır ağır önümüzde salınarak adeta dans ediyor.

 Tauchsafaris_Similan5

Yoğun programa rağmen dalış aralarında şnorkel yapmayı da ihmal etmiyoruz. Bir defasında kendimizi yüzlerce baraküda sürüsünün ortasında buluyoruz, bir defasında da sualtında hızla ilerleyen köpekbalıklarına denk geliyoruz. Çok istememize rağmen balina köpekbalığı (whale shark) göremiyoruz. Dalışın son günü olan Perşembe gününde iki batık dalışı yaparak tekne turunu tamamlıyoruz.

20150312_205910

4 günlük tekne turunun ardından istikamet, Phuket’in en ünlü turistik merkezlerinden Patong Beach. Phuket’in batı kıyısında yer alan Patong, Phuket’in eğlence ve alışveriş merkezi. Akşam güneşin batışıyla pembeye dönüşen bembeyaz kumsalı, sahil boyunca uzanan sıra sıra restoranları, hediyelik eşyaların satıldığı dükkanları ve tezgahları, adım başı karşınıza çıkan Thai masaj salonları, barları, diskoları ve striptiz barlarıyla ünlü Bangla Road… Yol boyunca direkler arası uzanan karmakarışık telefon kablolarından bile bu tatil cennetinin ne kadar karmaşık ve kaotik olduğunu anlayabilirsiniz.

20150312_204726

Biz bu kaotik turizm merkezinin ortasında sakinliğiyle bizi şaşkına çeviren Duangjitt Otel’de konaklıyoruz. Yemyeşil dev bir bahçenin ortasına kurulu otel konfor ve huzur arayanlar için ideal. Otel kumsala 2 dakika yürüme mesafesinde ve Patong’un merkezinde.

20150312_185049

Patong’da günlerinizi havuz, kumsal, alışveriş, barlar ve restoranlar arasında mekik dokuyarak geçirebileceğiniz gibi her gün envai çeşit farklı aktiviteye ve tura katılarak da değerlendirebilirsiniz. Leonardo Di Caprio’nun başrolünü oynadığı The Beach filminin çekildiği Phi Phi Leh ve Phi Phi Don adalarını kapsayan Phi Phi adalarına, Phuket’ten hızlı botlarla 50 dakikada ulaşabilirsiniz. Biz içine 60 kişinin doluştuğu, mülteci teknesini andıran hızlı bir botla bu turu yapıyoruz.

20150314_113159

The Beach filminin çekildiği sahil ilk durağımız oluyor. Koydaki botları sayarak sahilde 2 bin – 2 bin 500 kişinin olduğunu tahmin ediyorum. Sessiz sakin sahillerde fotoğraf çekmek ve yüzmek hayalini kurarken insan yığınıyla karşılaşmak büyük hayal kırıklığı. Daha sonra uğradığımız Maya Bay ise kısmen daha sakin ve güzel bir sahil. Tur boyunca her noktada çok kısa kalıyoruz ve akşam 17 gibi karaya dönüyoruz. 60 kişiyle birlikte tur yapmak istemezseniz, çok daha fazla ödeyerek daha küçük gruplarla seyahat edebilir ya da size özel tekne kiralayabilirsiniz. Phi Phi adaları turunun yanı sıra Khao Lak turu, James Bond Adası olarak da adlandırılan Khao Phing Kan turu gibi farklı adaların ziyaret edildiği seçenekler de mevcut.

IMG-20150318-WA0000

Phuket’te etkinlik ada turlarıyla sınırlı değil elbette. Bir turizm cennetinde aklınıza gelebilecek her türlü turistik etkinlik burada da var. Rafting, ATV, Gokart, Parasailing, nehirde kano gibi aktivitelerin yanı sıra fil üstünde trekking, fillerle banyo, Tiger Kingdom’da kaplanlarla fotoğraf çekimi gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Ayrıca yine fillerin animatör olarak yer aldığı Phuket’in en ünlü şovu FantaSea turistler için diğer seçenekler.

Phuket-Fantasea-660×348

Bu seçenekleri sunarken bu konudaki kişisel görüşümü belirtmem gerekir diye düşünüyorum. Aksi takdirde bu önerilerle hayvan köleliğini destekliyor gibi görünürüm. Bir filin üstüne binme ya da bir kaplana dokunma heyecanı yaşamak isteyen gezginlerin hevesini kırmak istemem elbette. Şahsen hayvanat bahçelerine, yunus parklarına karşı olduğum kadar hayvanların doğal ortamlarından uzaklaştırılarak turistlere eğlence malzemesi yapılmasına da karşıyım. Ormanda gördüğüm manzara içimi burkuyor: Bir ayağıyla ağaca bağlı, ipin uzandığı yere kadar nehre girmiş, dev vücudunu 35 derecede serinletmeye çalışan bir fil…Tiger Kingdom’da kafeslerde turistlerle objektif karşısına geçen kaplanlar ya da FantaSea şovda gösteri yapan filler için de durum pek farklı olmasa gerek…

Phuket’te Patong’un yanı sıra farklı sahillerde de konaklamak ya da bu sahilleri keşfe çıkmak mümkün. Ancak sahiller arası mesafenin çok yakın olmadığını belirtmekte fayda var. Tuk tuk denilen taksilere binebileceğiniz gibi motor kiralayarak da Phuket’i turlayabilirsiniz.

20150312_171328

Phuket’te fiyatlar uygun olmakla birlikte pazarlık şansınız her daim mevcut. Genellikle turistlere etiket fiyatının çok üstünde rakam söyledikleri için yarı fiyatına pazarlığı kapatabilirsiniz. Tezgahlardaki el işi çantalar, cüzdanlar, eşarplar, şortlar, şalvarlar, biblolar, heykeller o kadar güzel ki alışverişe doyamıyorsunuz. Ben ek olarak, Türkiye ve Avrupa’da gramı fahiş fiyata satılan birkaç paket safranı 100 gramı 8 lira gibi şaşırtıcı bir rakama alarak alışverişimi tamamlıyorum. Güleryüzlü Taylandlılara, başınızı hafif eğip iki elinizi ortada birleştirip ve sonundaki “a”yı uzatarak “Kob Khun Ka” diyerek teşekkür etmeyi unutmayın.