İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden Emin Erenoğlu ve Fatih Uslan’ın geliştirdiği Pipo, şehir içinde istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz bir ağ yaratıyor. Aklınıza bir soru düştüğünde, bir konu hakkında daha fazla bilgi almak istediğinizde, bir filmden çıkıp onun hakkında konuşmak istediğinizde, bir kitabı bitirip ya da bitirmeden onun ve yazarı hakkında bir çift laf etmek istediğinizde…. Bu ağ, her ne konuda olursa olsun, hakkında konuşmak isteyen diğer insanlarla tam o anda buluşmanızı sağlıyor.

_pipo

25 Aralık’tan beri App Store’da yer alan ve şu anda 2000’in üzerinde insan tarafından kullanılmakta olan Pipo’nun kurucularından Emin Erenoğlu, “Amacımız şehirdeki üreten, düşünen, bilginin peşinden koşan ya da bu şehirde turist, seyyah, Erasmuslu olarak bulunan herkesin birbirine istediği zaman ulaşabileceği bir ağ yaratmak.” diyor ve (eğer bu konuda bir çekinceniz varsa) ekliyor: “Bu bir date uygulaması değil. Stalklamak yok, arkadaş olarak eklemek yok, takip etmek yok. Her şey (Pipo’nun gizlilik prensiplerine uygun olarak) gerçek hayata yönelik.

Pipo ile ilgili merak ettiklerimizi Emin Erenoğlu’ndan öğrendik:

Böyle bir fikrin mimarlık fakültesinden çıkmış ve uygulanıyor olması insanları şaşırtıyor mu? Herhangi birinizin yazılım ya da pazarlama deneyimi var mıydı?

Bizim için şaşırtıcı değil. Pipo, hem fikir hem fikrin tasarlanış biçimi olarak mimari özellikler taşıyor. Şehir, mekan, insan kavramları üzerinden her birinin ölçeğine ve oluşturulan konsepte uygun cevaplar veriyor. Buna rağmen insanların şaşırmasını anlayabiliyoruz. Sanırım bu mimarlığın algılanış biçimi ile ilgili bir durum. Farklı disiplinlerde gelen ve bu konularda deneyim kazanmış kollektif bir ekibimiz var. Gerektiği anlarda da profesyonel desteğe ulaşabiliyoruz.

1

İllüstrasyonlar kime ait? İllüstrasyonların ve görsel tasarımın Pipo ile ilgili olarak özellikle neyi yansıtmasına gayret ettiniz?

Cemile Ağaç Yıldırım’a ait. Daha öncesinden de takipçisi olduğumuz bir sanatçı. Pipo’nun inşa ettiği dünyayı hayal ettiğimizde, bunun en iyi onun çizgileri ile ifade edilebileceğini düşündük.

2

Bir ayda yaklaşık kaç “pipo” organize edildi?

enüz bir yayılım sürecinde Pipo. Bu yayılım organik ve şehirde etkin, üretken kuruluşların desteği üzerinden yayılıyor. Gitgide artan bir grafikle birlikte, bir aylık süre içerisinde yüzü aşkın pipo organize edildi.

3

Uygulamayı hayata geçirirken en çok hangi kategorilere ilgi gösterileceğini düşünüyordunuz, profiller oluşturulmaya ve pipolar organize edilmeye başladıktan sonra bu konuda sizi şaşırtan bir farklılık oldu mu?

Kategorileri, fikrin hitap ettiği insanlar üzerinden giderek oluşturduk. Mesela “bir turist seyehat ederken birileri ne hakkında iletişim kurmak ister, neyi daha fazla öğrenmek ve neyi paylaşmak ister?” gibi sorular ve araştırmalar sonucu ulaştığımız kategorileri ana ve sub-kategoriler olarak listeledik. Bir yandan da kullanıma ve kullanıcı isteklerine bağlı değişimlere, eklemelere açık bıraktık. Şu an için ‘Arts and Humanities’ ana kategorisinin içindekiler daha çok seçiliyor ve bu konudaki pipolar diğerlerine göre daha fazla.

4

Belki de Pipo’nun doğmasına neden olan, son zamanlardan, özellikle konuşmak isteyip de o an konuşacak birini bulamadığın için üzüldüğün birkaç an hatırlıyor musun?

Sadece bu sebepten değil. Düşündüğünüz mesele hakkında yeni insanların fikirlerini duymak da isteyebiliyorsunuz. Kişisel olarak da böyle bir istekte bulunduğum pek çok an oldu: Hem öğrenci olarak, hem sinemasever olarak hem de turist olarak. Hala oluyor. Yakın zamanda Pipo ile ilgili geribildirim almak için pipo açtıktan yarım saat sonra biri tasarımcı biri marketing manager iki kişi ile buluştum. Kahvelerimizi içip, Pipo için önemli notlar alarak ayrıldım. Pipo’nun sunduğu bu imkanın şehirdeki her insan için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü Pipo ile şehrin kendisi, insanların istediği zaman ulaşabileceği büyük bir topluluk haline geliyor. Bu hem insanlar hem şehirler için yeni bir deneyim demek.

5

Pipo hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilir, uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?