Londra merkezli Plumen bilinen ampul tasarımını farklı bir noktaya taşıyarak, ampule estetik ve alışılmışın dışında bir form kazandırıyor. Dünyanın ilk tasarım odaklı, düşük enerjili ampulü olan Plumen artık Türkiye’de!

001_plumen___xA9_Ian_Nolan_003

Aydınlatma konusunda, estetik kaygı taşırken çoğu zaman enerji tasarrufunu gözden çıkarmak gerekir. Yani bir aydınlatma, ya çok estetiktir ya da enerji tasarrufu sağlar. İkisinin bir arada olması oldukça güçtür. İşte, bir anlamda ışığı büken Plumen, düşük enerjili ampulleri birer arzu nesnesi haline getiriyor. (Ve sadece hipicon.com‘da!)

001_Plumen-001-designer-light-bulb-installation-in-real-estate-office-Johns-_amp_-Co

Nicolas Roope, Michael-George Hemus ve Ronnie Renton tarafından kurulan Plumen, yaratıcılığı ve özgün tasarımı kullanarak insanları düşük enerjili aydınlatmalar kullanmaya teşvik etmek üzere yola çıktı. Son teknoloji özel üretim sistemiyle hem göze hitap eden hem de elektrik faturalarında %80’e varan tasarruf elde edilmesini sağlayan Plumen, akranlarına göre 8 kat daha dayanıklı olan ampulü geliştirdi.

030_13252

Plumen’in ilk ürünü olan 001, 2010 yılında piyasaya sürüldü ve ilk düşük enerjili kompakt floresan ışık sistemi olarak Brit Insurance Design Awards ödülünü kazandı. Ardından MoMA (New York Modern Sanat Müzesi) daimi koleksiyonuna (“The Collection”) eklendi. Ürün, aynı zamanda Londra’da Victoria & Albert Museum’da, the Smithosonian Cooper-Hewitt Koleksiyonunda, The Art Institute of Chicago’da ve Helsinki Tasarım Müzesinde (Design Museum Helsinki) sergileniyor.

013_IMG_2396

Bir sanat eseri gibi muamele görürken Plumen, bir yandan da  uygun fiyatlı ampuller üreterek daha çok insana ulaşmayı amaçlıyor.

013_Hulger_Hi_DD-17 2

Plumen ampullerine tasarımla daha iyi bir yaşamı hedefleyen hipicon.com’dan ulaşabilirsiniz.