Yürüyüş ve spor yaparken, evde vakit geçirirken, seyahat ederken ya da işe gidip gelirken en sevdiğimiz şey müzik dinlemek. Peki müzik platformlarında sevdiğimiz şarkılar kadar başka şeyler de dinlemeye başladıysak, en sevdiğiniz tutkunuza yeni bir alternatif mi doğdu dersiniz? İşte karşınızda, teknolojiden kültür sanata podcast önerilerim, en sevdiklerim!

Podcast 2
Podcast Önerileri: Müzik Dinlemenin Yeni Alternatifi

Güncel müzik listelerini takip ettiğimiz, istediğimiz şarkıyı istediğimiz kalitede dinlemek için premium üyeliklerini satın aldığımız müzik platformlarından vazgeçmeye niyetimiz yok. Diğer yandan multi-tasking becerilerimizden vazgeçmeye de öyle. Hepimizin aynı anda birden fazla iş yapmak zorunda kaldığı, zamanın boyut değiştirdiği ve bir güne 24 saatin kesinlikle yeterli gelmediği bu yeni düzende müzik dinlemenin daha işlevsel kardeşi podcast’lerden hepimiz haberdar mıyız?

Eğer siz de hala podcast akımına katılmamış olanlardansanız, en sık kullandığım müzik dinleme platformu olan Spotify’dan hazır tatil zamanı da yaklaşırken size yol arkadaşı bile olabilecek podcast’leri araştırdım, en sevdiklerimi derledim.

Podcast Önerileri

Teknoloji ve Bilim Podcast’leri

conference_devices
Teknoloji ve Bilim Podcast’leri

Teknoloji, bilim ve geleceğin gündemini oluşturacak konular “Ha Geldi Ha Gelecek kanalında konuşuluyor. Özellikle fütüristik konulara ilgi duyanlardansanız inovatif düşünce, sanal gerçeklik ya da sürücüsüz arabalar gibi konularda gerçekleştirilen keyifli sohbetlere eşlik edebilirsiniz.

Bu konudaki bir diğer önerim Huawei-ABD sayaşı ya da akıllı ev sistemlerinin geleceği gibi aslında günlük hayatta da işimize yarayacak pek çok bilgiyi bir saatlik programlarda bize sunan “Teknoseyir”. Teknoloji gündemini takip etmek için en ideal kanallardan birisi olmanın dışında Türkçe podcast’lerin de hem içerik hem de yayın anlamında başarılı örneklerinden biri.

Kültür Sanat Podcast’leri

tiyatro
Kültür Sanat Podcast’leri

Korku edebiyatı, korku sineması ve korku kültürü üzerine belki de en az aşina olduğumuz dilde hazırlanan 138 bölümlük podcast serisi ile “Gerisi Hikaye: Korku Konuşmalarını merakla bekliyorum. Farklı konularda deneyim kazanmak için bu şekilde özenle hazırlanan programların çok faydalı olacağına inandığımdan değişiklik isteyenlere şiddetle tavsiye ederim.

Radyo Tiyatrosuve “Arkası Yarın” ise eski radyo kültürüne yakışır, olabildiğine nostaljik, olabildiğine keyifli. Benim podcast’ler içinde en sevdiklerimden birisi Radyo Tiyatrosu ile Arkası Yarın serisi olsa gerek. Annelerimizin, babalarımızın televizyonun yaygın olmadığı dönemlerde radyodan takip ettikleri ve sıcak birer anı olarak hafızamızda yer eden bu eserlerin, şu an bir tık uzağımızda olup dinlenmesi fikri bana çok naif geldi. Evde keyifli zaman geçirmek güzel bir arka plan olduğunu düşündüğüm siyah beyaz bu kanallar da takip edilmeli.

Benzer şekildeBir Roman Bir Hikaye. Küçüklüğümden beri “kitapkurdu” unvanımla gururlanan benim için bile yeni bir deneyim oldu. Siz romanları hiç sesli dinlediniz mi? Çünkü bu kanalda, belirli romanlar bölüm bölüm okunarak dinleyici ile buluşturuluyor. Henüz yalnızca Jack London’ın Beyaz Diş eseri ulaşılabilir olsa da dinlenebilir kitap mantığı ulaşılması bu kadar kolayken çok da değerli. Umarım en kısa zamanda kitap sayısı artar ve kanalın da hakkı verilir.

Psikoloji Podcast’leri

Meditation_Goleman
Psikoloji Podcast’leri

Bazen kendimiz, yalnızca iç dünyamız hakkında konuşmaya ihtiyaç duyduğumuz olabilir. Bu anlarda kafalardaki pek çok soruya yanıt niteliğinde hazırladığı podcast’ler ile dinleyiciye faydalı olma gayesindeki “Beyhan Budak“, rahatlamak ya da yanıt bulmak için için ara sıra dinlenmesi gereken kanallardan biri.

Peki ya iyi olmak, iyi kalmak ve iyi hissetmek? Neyi farklı, neyi yanlış yapıyoruz ya da daha doğru deyişle nasıl daha iyi yaparız? Siz de bu konularda sohbet etmeyi seviyorsanız, yeniliklere açıksanız “Yoldayız Geliyor Musun“u çok seveceğinize eminim. Gerçekten sohbet havasında geçen bu kanalda zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyebilirsiniz. Benim en benimsediğim iyi olmak, dengeli olmak kuralı olan “akışı” da temel alan duruşuyla bu kanal kesinlikle en sevdiklerinizden olacak.

Kişisel Gelişim ve Motivasyon Podcast’leri

self-improvement
Kişisel Gelişim ve Motivasyon Podcast’leri

İngilizceye ve kadın gücüne ilgi duyanlar için hazırlan 12 bölümlük podcast’ler, “Great Woman of Businesskanalında Coco Channel ve Estee Lauder gibi kadınların hikayelerini, onları başarıya taşıyan özellikleri anlatıyor. Güçlü kadınların hayat hikayelerini anlatan belgesel serilerini de daha önce izlediğim için bu konunun en sevdiğim, en ilham verici konulardan biri olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Motivasyon ve kişisel gelişimden bahsedip “TED Talks Dailyden bahsetmemek pek mümkün değil. Kimileri eğlenceli olanlarını, kimileri öğreticileri severken bu videoları podcast olarak dinlemek müzik platformunun sahip olduğu kullanıcı dostu esneklikler düşünüldüğünde daha da keyifli hale geliyor.

Podcast dinlerken bir şeyler öğrenmek bence gerçekten keyifli ve motive edici. İngilizce öğretme amacı güden “Espresso English Podcast kanalında, en sık yapılan telaffuz hataları ve kısa dil bilgisi notları olmak üzere pek çok şey anlatılıyor. Hedef odaklı podcast kanallarından biri olan Espresso English, hem işimi yaparım hem dersime bakarım diyenlerin en seveceği seçeneklerden birisi olacak.

Tam 160 bölümlük “Girlboss Radio with Sofia Amoruso” serisi, aynı isimle çıkardığı kitabıyla ses getiren Sofia Amoruso’ya ait bir kanal. Aslında patron olmak isteyen kadınlara yol gösteren motive eden konuşmalar dizisiyle kadınlara güç vermeyi hedefliyor. İngilizce olması da bence +1’i hak ediyor.

Spor Podcast’leri

Spor Podcast’leri
Spor Podcast’leri

Spor konusu, benim için fanatizm tarafından kirletilen ve maalesef belli kimselerin sahiplenmesiyle diğer kitleleri uzaklaştırabilen bir konu. Bu yüzdendir ki spora entellektüel bir araç gibi davranan herkese, her yayına gerçekten saygı duyuyorum. “Sokrates Dergi” bence bu nedenle en sevilenlerden biri. Özellikle derginin basılı yayınlarını takip edenler bu kanalı çok sevecektir. Haftalık spor faaliyetleri ve önemli olayların değerlendirmeleri Socrates dergi kalitesiyle her an kulağınızda olabiliyor.

Benim için takip edilmeye değer, arada açıp dinlediğim ve bazılarınıysa gerçekten keyifle takip ettiğim podcast kanalları bu şekildeydi. Ancak üzülerek belirtmeliyim ki, birkaç Türkçe kanal dışında çoğu iş ses kalitesi, müzik kalitesi ve dinleme hevesi uyandırması bakımından sınıfta kalmaya yakın. İngilizce kanallar ise olabildiğine profesyonel ve kaliteli çalışmalar. Yine de podcast’lerin önünün çok açık olduğu ve giderek kaliteli çalışmalarla karşılaşacağımız aşikar. O zamana kadar destek olmayı ve kendimize uygun kanalı bulmayı başarırsak ne mutlu bize!

Herkese bol keşifli günler! 🙂

İlginizi çekebilir: Müzik Uygulamaları