Podcastler, çoğumuzun hayatının bir parçası olduğu, günümüzde çokça kullandığımız bazılarımızın ise hala haberdar olmadığı sesli yayın. Peki gerçekten nedir podcast? Neden bu kadar popüler?   

Podcastler | Fotoğraf: Unsplash/@cowomen

Podcastler Neden Popüler?

Podcast, basitçe anlatmak gerekirse; Amerika’da yaygınlaşmaya başladıktan sonra ülkemize gelmiş ve radyo yayını gibi, ilgi alanlarınıza göre dinleyebileceğiniz bir ses kaydı. Iphone’larda “Podcast” uygulamasının var olmasından dolayı iphone kullancılarının podcastlere daha hakim olduğu söylenebilir. Diğer marka telefon kullanıcıları ise Spotify üzerinden podcast yayını dinleyebiliyor. 

Dijitalleşen hayatımızda, bir kullanıcının yayını dinlemesi için kişisel cihazına epizodik sözlü dijital ses dosyaları dizisini indirmesi yeterli. Podcastte akış uygulamaları ve pod yayını hizmetleri, sade ve basit kullanımı ile kullanıcıya kolaylık sağlıyor. 

Podcastler Neden Popüler
Podcastler Neden Popüler | Fotoğraf: Unsplash/@thefakebhogra

Popüler olmasının bir sebebi de şehir yaşamında özellikle toplu taşıma kullanımı sırasında, işe, okula giderken kullanım ve erişim kolaylığı. Amerika’da yaklaşık 10 senedir büyük bir pazara sahip olan podcast, ülkemize gelmesiyle birlikte hayatımızın bir parçası olmayı başardı. Özellikle kişisel arabalarımızda tercih ettiğimiz radyoyu, toplu taşıma gibi alanlarda, yürüyüş yaparken, evde olduğumuz sıralarda kısacası radyonun hayatımızdan çıktığı yerlerde kullanım ikamesi olarak düşünebiliriz. Yabancı dil öğrenmek isteyenler için de sıklıkla kullanılan bir platform. Yapılan araştırmalara göre televizyon kullanım oranı düşerken radyo ve podcast dinleme oranında artış söz konusu.

Podcast yayını dinlerken mekan ve yayın kontrolü tamamen dinleyicide, yani istediği yerde, istediği yayını dinlemek dinleyicinin kararına ait. Bir diğer güzel özelliği ise arşivlenebiliyor olması ve geriye dönük yayınlara da kolayca erişebilmek.

Tamam podcast yayınına girdim; şimdi neler dinleyebilirim derseniz size birkaç tavsiyede bulunacağız.

Hangi Podcastleri Dinleyelim?

Bodies

Podcastler, Bodies
Podcastler, Bodies | Fotoğraf: bodiespodcast.com

Bu belgesel yayınının her bölümü tıbbi bir gizem hakkında. Her bölümde farklı kişilerin farklı konularını ele alıyor, ortak olan soru ise; “Benimle ilgili sorun ne?” Örnek vermek gerekirse bir bölümde yeni doğan bir bebeğin yemek yemediğinde neler olacağı, diğer bir bölümde başka birinin hayatından bir parça; menopoz hakkında yaşadıklarını anlatıyorlar. Hepsi de vücudumuzla ilgili bazen sadece kendimizde olan değişikler olarak düşündüğümüz ama dinlediğimizde kendimizi yalnız hissetmediğimiz açıklayıcı hikayeler. 

Nasıl Olunur?

Nasıl Olunur?
Nasıl Olunur? | Fotoğraf: metehanyilmaz.com.tr

Nilay Örnek’in mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlar ile yaptığı bir yayın. Bölümlerde işlerinde iyi olan kişilerle yapılan sohbetler; Serdar Kuzuloğlu, Mehmet Yaşin, Selçuk Şirin, Mert Fırat, Şokopop, Mesut Süre ve daha birçok kişi ile yaptıkları işler hakkında dinleyiciler için de fikirler veren, daha önce kimsenin sormadığı ve gerçekten de “Nasıl oldu” ya da “Nasıl oluyor bu işler” dediğimiz podcastler aynı zamanda benzer işleri de icra etmek isteyen kişilere bir kılavuz oluyor. 

Fularsız Entellik

Fularsız Entellik
Fularsız Entellik | Fotoğraf: Youtube

Ekşi Sözlük’te kendisi Immanuel Tolstoyevski lakabı ile biliniyor. Podcast serisinde, kapitalizmden şiddete, sansürden ahlakçılığa, birbirinden farklı konuları ele alıyor. Yayın sanki sohbet şeklinde olduğu için akıcı geçiyor, bazen merak ettiğimiz ama araştırmadığımız detaylar hakkında da bilgi sahibi olmak keyif veriyor.

Evrim Ağacı

Poscastler, Evrim Ağacı
Poscastler, Evrim Ağacı | Fotoğraf: evrimagaci.org

ODTÜ “Biyoloji ve Genetik Kulübü” üyeleri tarafından kurulmuş bir kuruluş. Diğer sosyal medya platformlarında da aktif olarak takipteyim ve yararlı içerikleri ile bilgilendirici evrimsel biyoloji sitesi. Bölümlerin detaylarına baktığınızda sadece genetik ya da biyoloji üzerine değil, sürekli dilimizde olan bazı kelimelerin de eskiye dayanan tarihleri, dilimize nereden yerleştiğine dair de bir kaç fikir edinebileceğiniz yayın. Günümüzde çok kullandığımız bir kelime “postmodern”. Peki nedir postmodern? Kimi zaman anlamını bile bilmeden dilimize yerleşen kelimeler hakkında, vücudumuzda stresli ya da kızgın olduğumuz zaman yaşanan değişiklikler ve rahatlamak için neler yapılmalı ki eski halimize dönelim ya da dans etmenin nasıl evrimleştiği üzerine her konuda bilgi yayını yapan bir podcast serisi. Evrim Ağacı ayrıca diğer sosyal medya uygulamalarında da takip edebileceğiniz güzel bir kuruluş.

Room 20

Podcastler, Room 20
Podcastler, Room 20 | Fotoğraf: primalstreammedia.com/

Araştırmacı muhabir Joanne Faryon’un anlatımıyla, bir adamın kimliğinin araştırılması ve kazasıyla ilgili gerçekler hakkında bir hikaye. Joanne Faryon, “Altı Garaj” olarak bilinen bir adama ne olduğunu öğrenmek için işinden ayrılıp, onunla huzurevinde altı gün geçirdikten sonra kendisine söylendiği gibi gerçekten bitkisel bir durumda olup olmadığını sorgulamaya başlıyor ve bunlar üzerine araştırma yaparak çeşitli ipuçlarını da bir araya getirerek hikayenin aslını bulmaya çalışıyor.

Yıldız Tozu Saçan Kadınlar

Podcastler, Yıldız Tozu Saçan Kadınlar
Podcastler, Yıldız Tozu Saçan Kadınlar | Fotoğraf: Youtube

Birbirinden farklı konulara değinen ve kimi zaman da konuklarla birlikte yayın yapan iki lafın belini kıracağınız bir podcast yayını. Yayının adından da anlayacağınız üretken kadınlar ile yapılan söyleşilerin yanı sıra hayatımıza da etkisi olan güzel bir yayın. İnsan ilişkilerini iyileştirmek, sözcüklerin hayatımıza etkisi, hayallerimiz, belirsizlikler… Kısacası her şey üzerine sohbet şeklinde geçen bir podcast.

Yeni Haller

Yeni Haller
Yeni Haller | Fotoğraf: Youtube

Özgür Mumcu ve Eray Özer merak ettiklerini öğreniyor, öğrendiklerini paylaşıyorlar. Yeni Haller, günümüzde büyük bir sorun olan iklim değişiklikleri, hijyenin tarihi, zengin kişilerin psikolojisi, tüketim mekanları vb. bizim de merak ettiğimiz ve kendilerinin de merak edip araştırdıkları üzerine yayın yaptıkları bilgilendirici ve keyifli bir podcast.

Frenchos ile Aramızda

Frenchos ile Aramızda
Frenchos ile Aramızda | Fotoğraf: ajandakolik.com

İlişkileri anlattığı romanlarından, ilişki tespitleriyle dolu tweetlerinden ve Instagram paylaşımlarından tanıdığımız Frenchos, bu kez de ilişkiler hakkında sesli düşünüyor, bazen de takipçileriyle konuşuyor. Kadın-erkek ilişkilerine dair her şey ve filtresiz sohbetin buluştuğu podcastlerden biri.

Kendine iyi Davran

Podcastler, Kendine iyi Davran
Podcastler, Kendine iyi Davran | Fotoğraf: beyhanbudak.com.tr

Klinik Psikolog Beyhan Budak, podcast yayınında YouTube hesabında yayınladığı videoların ses kayıtlarını paylaşıyor. Olumlu düşünmek, sık görülen rüyaların psikolojideki anlamları, motivasyon teknikleri, kronik mutsuzluk, aşırı alınganlıktan kurtulmak, anne babaların çocuklarına yaşattıkları travmalar vb. üzerine yayınlar. Özellikle kendi kendimizi yiyip bitirdiğimiz işin içerisinden çıkamayıp kendi kendimize zarar verdiğimiz bu özelliklerden kurtulmak, farkında olmadan yaptığımız hatalarımızı düzeltmek, hayatına yeni bir yön vermek isteyenler için başarılı bir yayın.

Mental Klitoris

Mental Klitoris
Mental Klitoris | Fotoğraf: kaosgl.org

Seks, cinsellik, cinsel sağlık, cinsel şiddet, toplumsal cinsiyet ve hazza dair kavram ve konuların, konuklarla beraber masaya yatırıldığı bir yayın. Konuşmaktan çekindiğiniz, araştırırken karşınıza bir sürü bilgi kirliliği çıktığı için bir cevap alamadığınız ya da cevap bulamadığınız konular. Toplum olarak bazı konuların konuşulması hep yasak, hep ayıp olarak nitelendirildiği için bilmediğimiz o kadar fazla şey var ki. Halbuki hiçbiri ayıp değil ve hiçbirini örtbas etmeye gerek yok. Bu yayında bunların hepsine yanıt bulabilir ve konuşmaya çekindiğiniz konular hakkında bile fikir sahibi olabilirsiniz.

Podacto

Podacto
Podacto | Fotoğraf: Hürriyet

Korona virüs salgınından dolayı alınan tedbirler kapsamında kültür-sanat aktivitelerini geçici süreliğine durdurmuştu. Tiyatro sahneleri adına bu “durgun” dönemde seslerini podcast formatı üzerinden yaymak, sanatlarını izleyicilerine ulaştırmak amacıyla yapılmış oldukça yaratıcı bir yayın.

Oprah Supersoul Conversation

Podcastler, Oprah Supersoul Conversations
Podcastler, Oprah Supersoul Conversations | Fotoğraf: Youtube

Oprah’nın Beyonce, John Legend gibi ünlüler, düşünce liderleri, en çok satan yazarlar, ruhani aydınlatıcıların yanı sıra sağlık ve zindelik uzmanlarıyla yaptığı röportajlardan oluşan bir yayın.

Deliciously Ella 

Deliciously Ella
Deliciously Ella | Fotoğraf: deliciouslyella.com

Fiziksel ve zihinsel sağlık, bir iş ve marka inşa etmenin ve yoğun bir dünyada pozitif kalmanın gerçeklerini derinlemesine araştırdığı bir yayın. İnsan ilişkileri, nasıl pozitif bir vücut algısı yaratırız, stressiz yaşam, mutluluğun kimyası ve daha fazlası üzerine bir podcast serisi.

Bi’ Gidene Soralım

Podcastler, Bi' Gidene Soralım
Podcastler, Bi’ Gidene Soralım | Fotoğraf: podcasts.apple.com

Yurtdışına taşınmış ve yaşamakta olan kişiler ile yapılan röportajlar hakkında bilgilendirici bir yayın. Yurtdışına yerleşmek gibi bir planınız var ise ya da düşünce aşamasındaysanız, öncesinde gideceğiniz ülke için olan yayınları ya da merak ettiğiniz ülkeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@icons8

İlginizi çekebilir: Eser Altınkaya’dan Podcast Tavsiyeleri