“Her kötü yol çok güzel yerlere çıkar” diye bir söz vardır. Bu sözün en güzel örneklerinden birisi ise Pokut Yaylası. İlçe merkezinden yola çıktığınızda yarım saatlik olarak gözüken yolu dağın keskin virajları, bozuk olan yollar nedeniyle bir buçuk saatte varıyorsunuz tepeye. Pokut’un eşsiz manzarasını gördüğünüzde bu kötü yolları iyi ki kullanmışız diyeceksiniz. O zaman Pokut’un sevilmesinin sebebi ne kısaca göz atalım. 

Pokut Yaylası
Pokut Yaylası | Fotoğraf: Tunahan Çekili

Pokut Yaylası Karadeniz’e gezmeye gelen yerel ve yabancı gezginlerin en uğrak noktasıdır. Gelen bir daha görmek istiyor. Çünkü doğası, yaylası, inekleri ve muhlaması buraya gelen insanlar tarafından çok güzel deneyimler bırakıyor. Pokut, Rize’in Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. 2050 metre yükseklikte bulunan yayla, ilçe merkezinden 21 km mesafede yer alıyor. Engebeli arazi yapısı ve bozuk yollar nedeniyle 1 ila 2 saat arasında varılabiliyor. Bu saatlerden sonra sizi yayla evleri ve müthiş doğa karşılıyor. 

Pokut Yaylası
Pokut Yaylası | Fotoğraf: Tunahan Çekili

Pokut Yaylası çok güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Buradan Kaçkar Dağları, Amlakit, Hazindağ ve Sal yaylalarını görmeniz de mümkün. Hatta yayladan 5 dakika uzaklıkta olan Sal Yaylası yol üstünde olup yemyeşil ortamda yürüyüş yapabilirsiniz. Reklamlarda izlediğiniz İsviçre’nin Alp Dağlarından bir farkı yok buranın. Sadece mor renge boyanmış bir inek eksik o kadar. Yaylaya vardığınızda sizi eşsiz manzara karşılıyor. Bu manzarayı görmek için ise şanslı olmalısınız çünkü Karadeniz’in sürekli açılıp kapanan bir havası var. Havayı bulutlar ya da sis kaplamayıp gördüyseniz şanslısınız demektir. Yaylaya giderken Fırtına Deresi ve Şenyuva Köprüsü sağ tarafınızda kalacak. Uğramanızı tavsiye ederim.

Pokut Yaylası’na gidilmesinin diğer bir sebebi ise Karadeniz’e ait yöresel bir tat olan muhlamayı yemek içindir. Pokut’ta muhlama yemek isterseniz de önerim Doğa Konuk Evi olacaktır. Muhlamayı ballı süt ile birlikte yemenizi tavsiye ederim çünkü sütleri inanılmaz tatlı. Bunları yaparken sizi ahşap evler manzarası eşliğinde sonu varmaz dağlar, bulutlar bekliyor. İki kişilik muhlama ve ballı sütlere 80 lira ödemiştik. Biraz pahalı gelebilir ama vermeye değer bence. Pokut’a gelip de 1 gece kalmak isteyenler için önerim ise yine  Doğa Konuk Evi olacak. Eğer sabah ineklerin sesleriyle ve manzara karşısında uyanmak isterseniz 1 gününüzü burada geçirmenizi tavsiye ederim.

                  Kapak Fotoğrafı: Tunahan Çekili 

İlginizi çekebilir: Larissa Bapuçoğlu’ndan Karadeniz Yaylaları