Kapkaranlık bir kutuda açılan iğne deliğinden, yıkanabilir filmlere, oradan da dijital fotoğrafçılığa uzanan görsel dünya tarihi her seferinde içindeki sürprizlerle kendini gösteriyor. Bu gelişim sürecinin bize göre en büyüleyici noktası ise 1960’larda tek tuşla fotoğraf basan teknolojisiyle Polaroid…

Bir garaj markası olarak ortaya çıkan Polaroid, Edwin Land’in önderliğinde deneysel makinelerle yolculuğuna başlarken eminiz ki popüler kültürde böyle bir fenomen haline geleceği düşünülmezdi. Öyle ki Andy Warhol’un elinden düşmeyen Polaroid’i de hem kendisine hem de takipçilerine büyük bir ilham kaynağı haline geldi. Her ne kadar dijital fotoğrafçılığın yayılmasıyla kullanımı azalsa da Polaroid markası kendine yeni çıkış noktaları bulmayı başardı. Ağır ve taşınması çok kolay olmayan Polaroidlerden cep boyutuna kadar düşürülen makinelere, yeni eklenen lcd ekran teknolojisiyle çekilen fotoğrafların seçilip, istenilen pozun basılmasına kadar ilerlenen bu yeni üretim stratejileriyle Polaroid günümüzde de kendini popüler bir marka olarak sunmayı başarıyor.

Sahil kenarlarında ailelerin fotoğraflarını çekmek için bekleyen şipşak fotoğrafçılar belki şu anda başka işlerle meşguller ancak Polaroid sayesinde hepimiz anılarımızı ölümsüzleştirirken basılı fotoğrafa dokunma, kendi albümümüzü hazırlayıp bilgisayarımıza bir şey olur da fotoğraflarımız silinir mi korkusu olmadan saklama keyfinden mahrum kalmıyoruz.

Polaroid’in en yeni modelleriyle tanışmak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli:
http://shopigo.com/brands/polaroid

http://www.leadingmomentum.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?