Bir yanda, Nişantaşı’nda kapısının önünden geçerken gelen kokulara dayanamayıp uğramadan edemeyeceğiniz Grandma, bir yanda Kadıköy’de zamana direnen, hızlı tüketime alet olmamış, ufacık, kendine has bir mekan olan Polka Cafe…

Grandma, Teşvikiye

admin-ajax

Grandma’nın lezzetlerinin yanı sıra hikayesini çok sevdiğim bir mekan. Şöyle ki, mekan sahibi Ceyda Köse çocukluğu boyunca anneannesinin anlattığı ekmek yapma hikayeleri ile büyüyen biri ve bu hikayelerin oluşturduğu merak 2009’da hazırladığı ilk ekşi maya ile bir serüvene dönüşüyor.

Ceyda KöseGrandma ile un, tuz, su ve maya ile hazırlanmış doğal ve kaliteli ekmeklerini herkese ulaştırma amacıyla yola çıkıyor ve ekmekler dışında birbirinden enfes lezzetleri misafirleri ile tanıştırıyor. Mekanın ismi ise tecrübelerinden beslenilen anneanneye ithafen Grandma olarak belirleniyor.

Grandma’nın menüsünde kruvasan çeşitleri, bagel, çörek, kekev yapımı reçel, tost, sandviç ve her güne özel soğuk sebze yemekleri bulabilirsiniz. Ürünlerde kullanılan malzemelere dikakt ediliyor. Yapay gıdalar, aromalar ve kimyasallar yok. Her bir lezzet kendi büyük imalathanelerinde üretiliyor.

Grandma’da Granola, çubuk kraker ve biscotti gibi özel paketli ürünleri de alma imkanınız var. Grandma aynı zamanda kahveleriyle de ünlü. Dünyanın farklı bölgelerinden alınan çekirdek karışımlarıyla hazırlanan kahvenin birçok hayranı var. Karışımlar mevsimsel olarak değişiyor ve çekirdekler yakmadan, belirli bir oranda kavruluyor.

Grandma Adres: Teşvikiye Mah. Ahmet Fetgari Sok. No: 38/5 Nişantaşı  / İstanbul – 0212 234 7420

Polka Cafe, Moda

polka-cafe-1

Geçenlerde çalışmak için kendime bir yer ararken uğradım Polka Cafe’ye.  Fırından yeni çıkmış mis gibi kek kokuları arasında kekimi yerken ve ev yapımı soğuk çay içerken buldum kendimi. Polka Cafe, en iyi ev yapımı kek deneyimi sundu.

Çok kısıtlı bir menüsü var buranın. Ev yapımı kekler dışında, sandviç ve makarna yiyebilir, kahvaltı edebilirsiniz. Ne isterseniz isteyin hemen gözünüzün önünde pişiyor ve masanıza sımsıcak geliyor. Polka Cafe fiyatlarından örnek verecek olursam; kahvaltı tabağı 17 TL, sebzeli tost 7 TL, sandviçler 11 TL, omlet 7 TL, makarnalar 13 TL, salatalar 13 TL, mantı 15 TL, köfte tabağı 19 TL.

Dediğim gibi çok ufak bir mekan, içeride ve dışarıda konumlanan 3’er 4’er masası ile oldukça kompakt bir yer olmasına rağmen ferah ve iç açıcı dekorasyonu iyi hissettiriyor. Bence hem çalışmak hem de arkadaşlarınızla iki laf etmek için ya da vapur saatini beklerken gidilip görülmesi hatta ev yapımı lezzetlerin tadılması gereken yerlerden.

Sadece bir nokta var, bana göre Polka Cafe’de maalesef olumsuz gördüğüm; arkadan gelen İrlanda müzikleri bir süre sonra insanı sıkabiliyor.

Polka Cafe Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. Zuhal Sok. No:14/C Kadıköy / İstanbul – 0216 4052748