Süt ürünlerinin, çocuksu hayal gücü ile birleşiminden ortaya çıkan mükemmel bir lezzet, DONDURMA!

1-_DIL8664

Her geçen gün gelişen gastronomi, bizi kaliteli dondurmaya, füzyon lezzetlere kısacası “DAHA FARKLI” olana bağımlı kılıyor. Özellikle de yapım aşaması deneyi andıran dondurma, bu konuda geliştirilmeye çok müsait. Bunu benden önce düşünen insanlar mevcut. Çocuksu lezzet dondurmayı, meraklı bir çocuğun ilgisini çekecek görsel bir şova döndüren insanlar…Bu görsel deney nerede gerçekleştiriliyor derseniz cevabım Pöölabs!

Evet kafanızdaki karmaşanın farkındayım…

Yukarıda sarf ettiğim cümleleri açacak olursam; Alara Sagesen ve Ozan Çiçek’in açmış olduğu, Erenköy’de konumlanan dondurma laboratuarı gerek doğallığı ile gerek dondurmalarının yapılış şekli ile her yaştan insanı kendine çekiyor. Mekan ismini; mekan sahiplerinin tatlı köpekleri olan “Pöö” den alıyor. Laboratuvar konseptinde olan mekanın tasarım açısından iyi düşünüldüğü her halinden belli. Neden derseniz, yanlış dekor ile; basık, havasız, dar bir mekana dönüşebilecek potansiyele sahip alt katta bulunan bir alan.

Pöölabs içmekan, mutfak, duvar resmi detay.

Genel olarak hakim olan beyaz rengi canlandırmak adına kullandıkları duvar resimleri oldukça başarılı. Yer yer Pöö’nün pembe halini de gördüğümüz bu resimler iyi düşünülmüş eğlenceli resimler.

Doğal aromalar ile Profesör Pöö’nün deneysel dondurması gerçekten tatmaya değer. Hatta değer ifadesinin de üstünde olarak kesinlikle tadılmalı. Alışılmış lezzetlerin dışında sizi bağımlısı haline getirecek çok farklı füzyon gurme lezzetleri ile Pöölabs dondurma dükkanları arasında efsaneleşmeye doğru gidiyor. Bu gurme lezzetler neler mi:

Listenin en başını hak eden lezzet tabii ki köz patlıcan!

Köz patlıcanlı dondurma.

Gerçek köz patlıcan ile yapılmış kesinlikle denenmesi gereken bir dondurma. İsli, hafif şekerli tadı ile zekice bir lezzet. Yeni lezzetleri denemeye ön yargılı iseniz bu lezzet bunu aşmanız için harika bir adım!

Neredeyse köz patlıcan kadar sevdiğim bir diğer lezzet ise: Pesto!

Pestolu dondurma.

Köz patlıcanda olduğu gibi aynı aroma doğallığı bu dondurmada da hakim. Aslına bakarsanız, Pöölabs’in tüm dondurmalar için kullandığı aromalar aynı doğallıkta!
Fesleğen tatlılarda oldukça beğendiğim bir vuruştur. Özellikle fesleğenin orman meyveleri ile uyumuna her zaman hayran kalmışımdır. Hafif şekerli, yoğun fesleğen kokusu ile pesto’lu dondurmayı kesinlikle denemelisiniz.

Spesifik olarak bahsetmek istediğim diğer lezzet ise: Cheesecake!

Mini waffle ile cheesecakeli dondurma.

Soğuk cheesecake. Sadece soğuk cheesecake. Aroma olduğunu hissetmiyorsunuz bile. O denli saf bir lezzet. Sunumdaki waffle ve crumble’lar ile tadı desteklenen bu beyaz güzellik Pöölabs laboratuvarında tatmanız için sizi bekliyor.

Kavunlu sorbe. (2)

Kavunlu sorbe

Karamelize elmalı crumblelı dondurma. (2)

Karamelize elmalı crumblelı dondurma

Karamelli dondurma, karamelli patlamış mısır ile.

Karamelli dondurma, karamelli patlamış mısır ile

Bal havyarı ile vanilyalı dondurma.

Vanilyalı dondurma, bal havyarı ile

1-_DIL8597

Çilekli dondurma

Pöölabs’in dorndurma çeşidini bu kadar sandıysanız, yanılıyorsunuz. Çünkü, Pöölabs dondurma menüsündeki aromaları haftalık olarak yeniliyor. Çok sevilen lezzetler istek üzerine o hafta tekrardan menüye eklenebiliyor. Alara hanım ve Ozan bey bu konuda oldukça titiz. Müşteri memnuniyetini had safhada önemsiyorlar. Ayrıca yalnızca dondurma da yapmıyorlar. Dondurmanın yanında füzyon tatlılara da yer vermişler.

Pöölabs dondurma şovundan bahsedeyim biraz da…

1-_DIL8531

Öncelikle sıvı süt karışımı karıştırıcıya ekleniyor. Ardından istediğiniz aromayı seçiyorsunuz.

Dondurma yapım aşaması. (6)

İşin şov kısmı ise şimdi başlıyor! Karışım yavaş yavaş çırpılırken bunların üzerine sıvı nitrojen ekleniyor.

1-_DIL8550

Bir anda her yeri saran duman, kafanızda “Acaba şimdi ne çıkacak oradan…” sorusunu çınlatıyor.

1-_DIL8542

5 dk içinde size özel, o an yapılmış doğal dondurmanız hazır oluyor.

Eminim ki şu an kafanızdan “Eee, iyi de sıvı nitrojen dedin!?!” ibaresi yer alıyor. Konuyu açarsam:

Sıvı nitrojen gaz halinde soluduğumuz atmosferin %78’ini oluşturuyor. Nitrojen, birçok malzemeye karşı intert olup, sıvı haldeyken oldukça soğuktur. Bu özellikler nitrojeni vazgeçilmez ve emniyetli bir dondurucu ve soğutucu yapıyor. Sıvı nitrojen, birçok düşük ısı uygulamasının tercih edilen gazıdır.

Böylece, sıvı halde oluşu da sağlık açısından problem yaratmıyor. Doğru kullanım ile son derece zararsız olan sıvı nitrojen gıda hazırlığında olduğu gibi medikal sektörde de güvenliliği açısından sık sık tercih ediliyor.

Nutellalı dondurma, nutella kumu ile.

Nutellalı dondurma, nutella kumu ile

Hem lezzet hem doğallık arayanlar için Pöölabs harika bir durak! Gelmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Eminim ki Pöölabs’in sıcak sahipleri tarafından çok iyi ağırlanacaksınız.

Pöölabs Adres: Caddebostan Mah. Dr. Abdülkadir Noyan Sok. No: 16/6 Kadıköy / İstanbul

1-_DIL8525