Birçoğumuzun yoğun hayat temposunun bir getirisi olarak hızlı başlayan sabahlara uyandığını ve bu yaşam biçiminin beslenme düzenine de yansıdığını biliyoruz. Evden çıkmadan bir dikişte bitirilen kahveler, son dakikada ağza atılan atıştırmalıklar… Sizce de vücudunuz tam da kendini yeni bir güne hazırlamaya başlamışken, çok daha besleyici ve aynı zamanda mutluluk verici bir öğünü hak etmiyor mu? Bugün sizleri, gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi de kolayca alabileceğiniz, hazırlaması son derece pratik bir İngiliz kahvaltısı ile tanıştıracağız: poriç (porridge). Yazının sonunda ise sizleri bir sürpriz bekliyor!

Fotoğraf: Unsplash.com / Klara Avsenik

Poriç Nedir?

Poriç (porridge), süt ve yulaf karışımından elde edilen, besin değeri oldukça yüksek, doyurucu ve pratik bir İngiliz kahvaltısı. Birçok Afrika ülkesi, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve İskoçya’da sıklıkla tüketilen poriç, tercihe bağlı olarak, aromalı yulaf ezmesi çeşitleriyle de hazırlanabiliyor. Yine isteğe bağlı olarak, üzerine muz, çilek gibi meyveler ya da çeşitli kuruyemişler de eklenebiliyor. Poriç’in tüketildiği bölgenin insanlarının yaşam tarzına göre, pişirme tekniklerinden içine katılan malzemelere, çeşitli farklılıklara sahip olabileceğini de söyleyelim.

En zengin tahıllardan biri olan yulaf; lif, protein ve B vitamini bakımından zengin, özellikle bağırsak sağlığı için çok faydalı, sindirimi düzenlemeye yardımcı ve bolca enerji veren bir besin. Uzun süre tok tutma özelliği de lifli yapısından geliyor. Poriç’in ana malzemelerinden birinin yulaf olduğunu göz önünde bulundurursak, kendisinin de, kolayca hazırlanması bir yana, lif ve mineral bakımından çok zengin kahvaltılık olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple, iyi besleniyorsanız veya beslenmek istiyorsanız, poriç’i tüketerek güne doyurucu, enerjik ve leziz bir başlangıç yapabilirsiniz! Peki, nasıl ve nereden ortaya çıkmış bu yapılışı basit ama tadı harika lezzet?

Poriç’in Tarihi

Fotoğraf: Unsplash.com / Cleanlight Photo

Merriam-Webster kaynaklarına göre, “poriç (porridge)” kelimesinin kullanımına 17. yüzyıla kadar rastlanmıyor ancak poriç benzeri lezzetlerin tüketildiğini tarihin çok eski zamanlarından itibaren görüyoruz. Neolitik Çağ’da su ve sütün içerisinde ezilen ve parçalanan yulafların kaynatıldığı bilgisine rastlıyoruz. Arkeologların, 32.000 yıl öncesine ait öğütücü aletlerin üzerinde yaban yulaflarına rastladığını da ekleyelim.

Poriç’in yüksek besin değerli ve doyurucu bir kahvaltılık alternatifi olduğunun bu denli bilincine varılmasından önce, pek de popüler olmadığını söyleyebiliriz. Yulafın ulaşılabilirliği göz önünde bulundurulduğunda, bir de Charles Dickens’ın Oliver Twist karakteriyle hafızalarımıza kazıdığı imgelerden yola çıkarak, poriç’in önceleri pek de sevilen bir lezzet olmadığını, hatta küçümsendiğini biliyoruz.

Günümüzde adından çokça söz ettiren bu lezzeti, çok yakında raflarda farklı şekillerde göreceğimizin de haberini şimdiden vermiş olalım. Bizden duymuş olmayın, cafe’lerde kahvaltı ve kahve keyiflerini birleştiren poriç latte siparişleri vermemiz çok yakın!

Cevizli ve Muzlu Poriç Tarifi

Poriç Tarifi
Poriç Tarifi | Fotoğraf: Unsplash / Monika Grabkowska

İşte sürpriz: karşınızda cevizli ve muzlu poriç tarifi! Hızlıca evden çıkmanız gereken sabahlarda bile yalnızca birkaç dakikada, kolayca hazırlayabileceğiniz bu tarif ile güne doyurucu, sağlıklı ve leziz bir başlangıç yapabilirsiniz!

Malzemeler

_1 su bardağı süt

_1 adet muz

_2 yemek kaşığı yulaf

_1 yemek kaşığı ceviz

_1 çilek (tercihe göre)

_1 mandalina (tercihe göre)

_1 çubuk tarçın (tercihe göre)

Yapılışı

Sütü ve yulaf ezmesini tencereye ekleyin. Süt kaynadıktan sonra 5 dakika daha lapa kıvamını alana kadar pişirin.
Tercihinize göre tarçını ekleyin. Üzerini muz ve ceviz ile süsleyin. Tercihinize göre tarifinize çilek, mandalina gibi taze meyveler ve bir çubuk tarçın da ekleyebilirsiniz. Poriç’iniz hazır, afiyet olsun!

Kapak fotoğrafı: Unsplash.com / Lex Sirikiat

İlginizi çekebilir: Bilinçli Beslenme