Evet doğru okudunuz: Kuskus Bar 🙂 İtalya’da nasıl ‘al-götür’ makarnacılar varsa artık İstanbul’da da ‘al-götür’ bir kuskus barımız var. Kurtuluş’ta yeni açılan Pörl Cup, pratik yemek sevenlerin yeni lezzet durağı olacak gibi duruyor. Hatta benim şimdiden favori mekanlarım arasında yerini aldı bile! 

Konum

Pörl Cup | Gökçe Oksay

Yurt dışında alışkın olduğumuz ‘al-götür’ konsepti son yıllarda ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Hatta pandemi ile birlikte bu konsept bir alışkanlık haline geldi diyebiliriz bence. Karantina döneminde evde bunaldığımızda yakındaki bir kafeye gidip hemen kahvemizi alıp eve dönmek bile bir aktivite sayılıyordu 🙂 Yavaş yavaş bu konsept özelinde açılan mekanların sayısı da gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Sadece kahve odaklı değil yemek odağında da bu konsept oturmaya başladı sanki. 

Hele ki yazın herhangi bir kafeden kahvemi ve yiyeceğimi alıp parkta oturmak inanılmaz keyifli. Kafe ve restoranlarda oturmak için onca sıra beklemek… Nasıl da zaman kaybı ama. İşte bu yüzden ‘al-götür’ (take away) konseptini çok seviyorum. İstediğim zaman istediğim yerde istediğim şekilde yemeğimi yiyip kahvemi içebiliyorum. Sözü fazla dolandırmadan yaklaşık iki ay önce Kurtuluş’ta açılan Pörl Cup’tan bahsetmek istiyorum. 

Tamamen tesadüfi bi şekilde gördüğüm Pörl Cup, kuskusa farklı bir açıdan bakacağınız bir yer. İtalya’da eğitim alan Pörl Cup’ın kurucusu ve şefi, bizim yerli ürünümüz kuskusu ön plana çıkarmak istemiş. Çok da iyi yapmış bence. Burası risotto sevenler için de güzel bir tercih olacaktır. Köşe bir dükkan olması sokaktan geçenlerin direkt dikkatini çekecek bir yer. Mekan içerisinde oturmak için alan mevcut ve en sevdiğim açık mutfak konsepti var. Pörl Cup’ın tariflerindeki en önemli nokta krema kullanılmıyor olması.

Biraz menüye göz atalım isterseniz: Biz Sriracha Corn ve Truffle Funghi denedik. Yaklaşık 8 dakika içerisinde siparişlerimiz hazırdı. Boyutlar standart.  Acı severler Sriracha Corn’u mutlaka denesin. Zaten şefin de tavsiyesi üzerine ilk bunu denedik. İçinde cheddarlı mısır püresi, mozzarella ve sriracha sos bulunuyor.  Mantar severler için aslında üç seçenek var menüde. (Funghi, Chicken Funghi, Truffle Funghi). Trüf aşığı biri olarak tercihim Truffle Funghi’den yana oldu. Bunun içinde de italyan beyaz trüf yağı, kestane ve istridye mantarı, parmesanlı peynir karışımı ve taze kekik bulunuyor.

Menüde yedi çeşit Pörl Risotto Cup var. Bir sonraki gidişimde kesinlikle İzmir Pesto’yu (İzmir’den gelen tulum peyniri, pesto parmesan, domates, ceviz ve fesleğen) deneyeceğim. Hesabı ödemeden önce bir de tatlı alalım dedik. Tek bir tatlı seçeneği var: Biscoff Miso Karamel! 

Biscoff Miso Karamel, Lotus bisküvisi, tuzlu miso karamel sos ve vanilyalı sundae dondurmadan yapılan bir tatlı. Bir küçük bir de büyük boy olarak menüde yerini almış. Karamel aşığı biriyseniz direkt büyük boyunu tercih edebilirsiniz. Pörl Cup, Pazar günü hariç her gün 12.00-21.30 arasında hizmet veriyor. Paket servisi de mevcutmuş.

Kapak Fotoğrafı: Instagram/porlcupistanbul

İlginizi çekebilir: Gökçe Ece Oksay’dan The Ordinary