Ekim en sevdiğim ay olabilir. Bunda sonbaharın dorukta yaşandığı günlerden birinde doğmuş olmamın etkisi elbette var. Hava şartlarına aldırış etmiyor ve canım nereye isterse oraya koşturuyorum şu günlerde. Yapraklar her zamankinden daha güzel çünkü. Belki bir yerde, görüşürüz.

Öksüzler @DOTMARSTA

Dot yeni sezonu Öksüzler oyunu ile Gmall’da 20 Ekim’de açıyor. Her şey yolunda gidiyor diye düşünürken umulmadık şekilde büyük bir trajediye sürüklenen bir ailenin hikayesini izleyeceğim- iz aktarılıyor. Oyun tarih ve saatleri için; www.go-dot.org/

Son Kez, İlk Kez @SSM

Sakıp Sabancı Müzesi,Newsweek tarafından günümüzün en önemli 10 çağdaş sanatçısı arasında gösterilen, dünyaca ünlü Fransız sanatçı Sophie Calle’i ağırlıyor. 3 bölümden oluşan çalışması “Son Kez, İlk Kez” ile sanatseverler 31 Aralık’a kadar “görme” yetisinin farklı boyutlarını düşünmeye davet ediliyor.

Hayal ve Hakikat @ İstanbul Modern

Modern ve çağdaş sanatta kadın sanatçıların öncü ve eleştirel pozisyonlarını merkez alan sergi, Türkiye’nin sosyokültürel tarihine yeni ve alternatif bir bakış sunuyor. İstanbul Modern 50’yi aşkın kadın sanatçının çalışma- larına 22 Ocak’a kadar ev sahipliği yapıyor.

John Abercrombie Quartet @ Salon İKSV

Sıkı bir caz akşamı geçirmek isteyenler 26/27 Ekim’de Salon’u ajandanıza not edin. John A. Quartet sağlam müzikleri ile İstanbul’a uğruyor. Biletlerin birçoğunun tükenmiş olduğunu hatırlatmam- da ve elinizi çabuk tutmanızı tavsiye etmemde fayda var.

Almanya’ya Hoşgeldiniz

Almanya’ya işçi gönderiminin 50. Yılında Almanya’ya Hoşgeldiniz 60’lardan bugüne benzer bir çok ailenin hikayesini anlatıyor aslında. Yasemin Şamdereli yönetmenliğindeki film, Filmekimi’nde gösterilmesinin ardından 21 Ekim’de de vizyona giriyor.

21. Akbank Caz Festivali

Usta müzisyenler,genç sanatçılar bu yıl da kentte çeşitli mekanlarda marifetlerini konuşturup şehrin caz halini bizlere hissettirecekler. Üstelik “Kampüste Caz” bu sene çok daha fazla şehri dolaşacak. Atölyeler ve panellerin konserlere eşlik edeceği festival 3 Kasım’a kadar sürecek.

Keşisen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar

Pera Müzesi’nden yeni bir koleksiyon sergisi daha. 17. yüzyıldan 19. yüzyıla elçi portreleri ve elçilerin sanat koruyuculuğu teması ile Suna ve İnan Kıraç Vakfı özel koleksiyonu bu sunum ile aynı zamanda dönem diplomasisine de ışık tutmaya hazırlanıyor.

Zaz @Lütfi Kırdar

Her ne kadar biletleri ilk saatlerden tükenmiş de olsa Ekim etkinliklerinde yer vermeden edemeyeceğim. Buğulu ve eğlenceli sokak müziği ile Zaz Akbank Caz Festivali kapsamında 22 Ekim’de Lütfi Kırdar’da sahne alıyor. Eşden dosttan bilet bulana.

İstanbullaşmak

SALT’ın ikinci kapsamlı sergisi İstanbullaşmak, İstanbul’a odaklı 90 etkinlikten oluşacak 90 programı ve kent merkezindeki değişim- leri inceleyen atölye ve sergi projesi Yapım Aşaması: Beyoğlu ile 31 Aralık’a kadar Beyoğlu’ndaki binada gerçekleşecek.

Congation

21 Ekim’de vizyona girecek bir film daha, Steven Soderbergh’den geliyor. Çarpıcı reklamıyla geçtiğimiz günlerde nette dolanan filmde hava ve solunum yoluyla rahatlıkla geçen ve insanları birkaç gün içinde öldüren,salgın şeklinde yayılan ölümcül bir virüs konu ediliyor.

That’s Fucking Awesome

Hasköy İplik Fabrikası’na konuşlanan :mentalKLINIK’in 10 yıllık mahsulünün bir araya geldiği, Jérôme Sans küratörlüğündeki sergi, Galerist’in yeni patronları Taha Tatlıcı ve Murat – Melkan Tabanlı- oğlu’ndan gündeme bomba gibi düştü. That’s Fucking Awesome 22 Ekim’e kadar Hasköy İplik Fabrikası’nda.

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?