Uzun zamandır İstanbul’un yüksek binalarından, asfalt yollarından ve kalabalığından uzaklaşıp kendimizi doğaya atmak istiyorduk. Ancak çadır kampını bize çok uygun bulmadığımızdan, daha yumuşak bir geçiş olması açısından karavanda karar kıldık. Gönül isterdi ki Ege sahillerini baştan başa karavanla turlayalım, ancak başlangıç olarak hafta sonu için İstanbul’a yakın bir yere kaçalım dedik. Bu yazımda sizlerle karavan kiralama sürecinden, kamp alanı seçimine ve karavan kullanımına dair deneyimlerimizi paylaşmak isterim.

Fotoğraf Altyazısı | Lance Anderson (unsplash.com)
Karavan Deneyimi | Fotoğraf: Lance Anderson (unsplash.com)

Poyrazlar Karavan Camping’de Karavan Deneyimi

Karavan Kiralama Firmaları

Happy Camper, Shantigo, Ultra Caravans gibi karavan kiralama firmalarından genelde minimum 3 veya daha fazla gün için kiralayabiliyorsunuz. Ayrıca kolaykaravan.com gibi marketplace firmaları da tercih edebilirsiniz. Burada ticari olmayan kişilerin kendi karavanlarını kiralayabiliyorsunuz. Lokasyon, karavan tipi, yakıt ve vites türü gibi kriterleri filtreleyerek size en uygun karavanı seçebilirsiniz. Bunun dışında Avis, Enterprise gibi araç kiralama firmaları da karavan hizmeti vermeye başlamış.

Karavanı yalnızca hafta sonu için düşündüğümüzden ve bu konuda hiçbir deneyimimiz olmadığından, biz Avis’ten kiralamayı tercih ettik. Çekme karavanın fiyatı daha uygundu ancak bazı dönüşlerde ve geri giderken zorlanacağımızı düşündüğümüz için motokaravanı tercih ettik.

Poyrazlar Karavan Camping

Karavanınızı istediğiniz bir yere çekip kamp yapabileceğiniz gibi, kamp alanlarından da belli bir ücret karşılığında faydalanabilirsiniz. Elektrik ve su tüketimimizin nasıl olacağından emin olamadığımız için, bunları sağlayabileceğimiz bir karavan kampı araştırdık. Sakarya’nın Poyrazlar ilçesindeki Poyrazlar Karavan Camping, hem bu imkanları sağlaması açısından, hem de İstanbul’a 1-1.5 saatlik bir mesafede olduğundan tercih sebebimiz oldu. Ayrıca ulaşımı da çok kolaydı, neredeyse kamp alanına kadar geniş bir asfalt yoldan geldik.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı girişinde bulunan bu tesis, gölün hemen kenarında ve harika bir orman manzarasına sahip. Özellikle inekler yemyeşil çayırlarda otlamaya geldiğinde oluşan manzara, kendimi Alpler’deymiş gibi hissettirdi! Bu arada tabiat parkında göl kenarında yürüyüş yaparken bize eşlik eden köpek dostlarımız da çok tatlılardı.

Poyrazlar Karavan Camping her karavan için ayrı bir elektrik ünitesi ve su tesisatı sağlıyor. Suyu sadece tuvalet, yemek ve bulaşık için çok dikkat ederek tüketmemize rağmen iki defa depoyu doldurmak durumunda kaldık (toplamda 360 litre!). Böylece şehirdeki konformist hayatımızda ne kadar çok su tükettiğimizi de acı bir şekilde fark ettim. Bu arada tesisin de mutfak, tuvalet ve banyosu kullanılabiliyor ancak biz karavan deneyimini sonuna kadar yaşamak istediğimiz için bunu tercih etmedik.

Karavan Kullanımı

Karavanı kiraladığımız firma, aracı teslim almadan önce yaklaşık yarım saat boyunca bize aracı tanıttı. Hangi panelden ne kontrol ediliyor, araç nasıl elektrik ve su tesisatına bağlanıyor, sürücü koltuğu nasıl çevrilip yatak oluyor, tuvalet haznesi nasıl boşaltılıyor gibi. Tuvalet konusu gözünüzü korkutmasın, hazneye attığınız özel mavi bir toz, haznenin içindeki her şeyin tamamen çözünüp mavi bir sıvıya dönüşmesini sağlıyor. Size bunu kamp alanında bulunan özel gidere boşaltmak kalıyor. Biz 2 günlüğüne kiraladığımız için karavanın duşunu kullanmadık ama tuvaleti aynı zamanda duşakabin gibi kullanıldığından, özellikle sonbahar ve kış dönemlerinde biraz sıkıntılı olur sanıyorum.

Karavanın mutfağında yemek pişirmek için gerekli ocak, lavabo ve temel mutfak ekipmanları mevcuttu. Buzdolabı da iki günlük yemek ihtiyacımızı alabilecek büyüklükteydi. Ancak yastık, yorgan ve nevresimi kendimiz götürdük. Ayrıca genel olarak karavanın gayet temiz olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak karavan bizim için kalabalıktan uzak ve doğayla iç içe unutulmaz bir deneyimdi. İki günlüğüne de olsa şehir hayatından çok daha basit bir yaşam sürdürmek bize gerçekten iyi geldi. Karavanı keşfetmek, doğada yürüyüş, yemek yapmak, kitap okumak derken zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Bundan aldığım cesaretle şimdiden daha uzun bir karavan seyahati planlamaya başladım bile 🙂

Kapak Fotoğrafı: Blake Wisz (unsplash.com)

İlginizi çekebilir: Ecem Özden’den Karavanlı Kamp Önerileri