Fransız mutfağı denildiğinde yemekle az çok alakası olan herkes birkaç kelime söyleyebilir. Fransız mutfağı, çeşitliliği ve teknikleri ile yemek kültürü açısından dünya çapında bir üne sahip. Hatta köklü geçmişi nedeniyle UNESCO’nun “somut olmayan kültürel miras” listesinde de yer alıyor. Fransız mutfağı, lezzet olarak bizi mutlu etmesinin yanında renkli sunumları ile de hafızalarımızda yer edinmiş durumda. Fransa seyahatlerimde ilk gitmek istediğim yerlerin başında pastacılar geliyor. Bu pastacıların vitrinleri birbirinden farklı ve göze hitap eden tatlılarla süslü. Sonrasında zaten midelerin mutluluktan dile geldiği anlara şahit oluyoruz. Fransızların tatlı kültürlerinin yansımalarını artık dünyanın birçok yerinde ve İstanbul’da da görebiliyoruz. Bugün sizleri çok yeni açılmış ama herkesin tatmasını istediğim bir mekana götürüyorum. Hadi gelin, Praline İstanbul’u birlikte keşfedelim.

Praline İstanbul Konum

Praline İstanbul, Musa Can Demirkan ve Güçlü Tansal ortaklığında Ocak ayında Caddebostan’da açılan, Fransız tatlı kültürünü deneyimleyebileceğiniz bir mekan. Tatların tasarımcısı ve bu güzel lezzetlerle bizleri buluşturan şef ise Tuba Yılmaz. Praline İstanbul’un iç tasarımı ise oldukça özenli, bir duvarında niş kullanılarak çeşitli objelerle ortam bambaşka bir forma sahip olurken, diğer bir duvarında ise birbirinden farklı tablolar yer alıyor. Masalarında da çok tatlı minik vazolar ve içlerinde de her gün taptaze olan çiçekler bulunuyor. Zeminde kullanılan siyah beyaz desenli taşlar ortama farklı bir derinlik kazandırmış diyebilirim. Yaz aylarında dış alanında oturmak da ayrıca keyifli olacak gibi gözüküyor.

Gelin beraber Praline İstanbul’un menüsüne göz atalım. Tatlı, tuzlu ve kahve seçenekleri menünün öne çıkanlarından… Tatlı olarak mekana da adını veren Praline kullanılarak yapılan Paris Brest ile menü başlıyor. Kraklen ekler ise çikolata ve vanilyalı seçeneklerde sunuluyor. Fransız klasiği ismini verdikleri tatlı da yine kendi yaptıkları fındık praline ve çikolata ile hazırlanıyor. Fransız tatlı kültüründe yer edinen ve dikkat çeken milföy pastayı da Praline İstanbul’da tadabilirsiniz. Frambuazlı ve beyaz çikolatalı entrement ve karaorman neyveli entrement ilk dikkatimi çeken tatlılar arasında yer aldı. Dikkatimi çeken bir diğer Fransız lezzeti ise beyaz çikolatalı espresso parfe oldu. 

Benim tüm bu tatlılar arasında favorim ise Paris Brest oldu. Sizlerin de bu lezzetlerle buluşmasını tavsiye ediyorum. Şimdiden afiyet olsun! 🙂

Kapak Fotoğrafı: @pralineistanbul

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Klar Coffee Co.