68. Primetime Emmy Ödülleri, dün gece Jimmy Kimmel’ın sunduğu törenle sahiplerini buldu. Bu yılın galibi, tıpkı geçtiğimiz yıl beşinci sezonuyla olduğu gibi altıncı sezonu ile toplam 12 dalda ödül kazanan Game of Thrones oldu!

Drama Dizileri

Geçtiğimiz yıl oldukça geç kalmış, fakat sonuna kadar hak edilmiş bir zafer kazanan fantastik dizi Game of Thrones, bu yıl da drama kategorilerindeki büyük ödülün sahibi oldu. Yavaş yavaş sonuna doğru yaklaştığımız Game of Thrones‘un dillere destan bölümü The Battle of the Basterds da hem yönetmen hem de senaristlerinin yüzünü güldürdü. Yeni dizilerden Mr. Robot‘un hayranları da geceden mutlu ayrıldı; dizinin başrol oyuncusu Rami Malek, güçlü rakibi Kevin Spacey’i alt ederek En İyi Erkek Oyuncu kategorisinin kazananı oldu.

Game of Thrones
Game of Thrones

Komedi Dizileri

Komedi dizilerinde de geçtiğimiz yılki sonuç değişmedi ve kazanan geçtiğimiz sene En İyi Komedi dizisi seçilen Veep oldu. Yönetmen ve senaryo kategorilerinde birden fazla bölümüyle yer almanın dezavantajı nedeniyle dizinin kazandığı diğer kategori yalnızca En İyi Kadın Oyuncu olsa da, beşinci kez üst üste aynı rolle kazanan Julia Louis-Dreyfus, adını Emmy tarihine yazdırdı. Yeni dizilerden Master of None senaryo kategorisinde sevinirken, Transparent yaratıcısı Jill Soloway ikinci kez yönetmenliğiyle, başrol oyuncusu Jeffrey Tambor da ikinci kez performansıyla ödül kazanan isimler arasında yer aldı. Soloway’in muhteşem konuşması, tekrar tekrar tıklanıp dinlenmeyi hak edenlerden…

Primetime Emmy Ödülleri’nde Kazananlar
Primetime Emmy Ödülleri’nde Kazananlar

Mindizi ve Televizyon Filmleri

Yıllardır HBO’nun hakimiyetindeki minidizi ve televizyon filmlerinde bu yıl bir değişiklik vardı, tüm dünyada fırtınalar estiren American Horror Story‘nin ardından yeni bir minidizi serisine başlayarak American Crime Story‘i yaratan Ryan Murphy’nin imzasını taşıyan FX dizisi The People v. O.J. Simpson, En İyi Minidizi dahil beş ödül birden kazanırken, En İyi Televizyon Filmi ödülü de İngiliz menşeili Sherlock: The Abominable Bride‘ın oldu. Birkaç bölümüyle birden yönetmenlik kategorisinde yer alan The People v. O.J. Simpson, ödülü ünlü Danimarkalı yönetmen Susanne Bier’in imzasını taşıyan minidizi The Night Manager‘a kaptırdı.

Primetime Emmy Ödülleri’nde Kazananlar
Primetime Emmy Ödülleri’nde Kazananlar

Gecenin en fazla ödül alan yapımı 5 ödülle minidizi The People v. O.J. Simpson: American Crime Story olsa da, geçtiğimiz hafta dağıtılan Creative Arts Emmy Ödülleri de değerlendirildiğinde bu yılın galibinin tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi toplamda 12 ödül kazanan Game of Thrones olduğunu söylemek mümkün.

İşte bu yıl birden fazla Emmy kazanan diziler, televizyon filmleri ve minidiziler:

Game of Thrones (12)
The People v. O.J. Simpson: American Crime Story (9)
Downton Abbey (3)
Saturday Night Live (3)
Transparent (3)
Veep (3)
Crazy Ex-Girlfriend (2)
Fargo (2)
The Man in the High Castle (2)
Mr. Robot (2)
The Night Manager (2)
Sherlock: The Abominable Bride (2)

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri