Konum

Roma sokaklarında tarihin içinden süzülerek geçtiğimizi hayal etmeye başlayalım. Kafamızı sürekli oradan oraya çeviriyoruz, o kadar güzel yapılar var ki… Binalar, insanlar ,şehrin dinamiği bizi etkisi altına alıyor. Karnımız acıkmaya başladığında ne yiyeceğimizi biliyoruz. Nefis İtalyan lezzetleri… İşte Balat; bize bu tarihi dokuyu, şehrin dinamizmini yaşatabilecek kadar dolu hem de yurtdışına çıkmadan özlediğimiz İtalyan lezzetlerini sunabilecek potansiyelde bir mekana sahip. Biz bugün bu semtte, hep birlikte Primi Balat’ı ziyaret ediyoruz.

Primi Balat
Primi Balat | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Primi Balat: Ambiyanstan Lezzetlere Geniş Bir Bakış

Primi Balat
Primi Balat | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Ambiyans

Primi üç ana bölümden oluşuyor. İki alan duvarla bölünmüş. Taş, tuğla ve ahşap ön planda. Birinci bölümün zemininde desenli taş kullanılmış. İçeri girdiğiniz gibi karşınızda tatlıların bulunduğu bir vitrin ve ahşap mobilyaların kullanıldığı bir hazırlık alanı bulunuyor. Sol duvarında tuğla kullanılmış ve çeşitli fotoğraflar asılarak duvar hareketlendirilmiş. Sağ tarafı cam olacak şekilde tasarlamışlar. Camın hemen önünde kare ahşap bir masa üzerinde büyük bir vazoda güzel çiçekler…

6bd439b4-a177-427d-b872-fbcce96beb45
Primi Balat | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

İkinci alana göz atınca kendinizi bir tiyatro sahnesinde gibi hissediyorsunuz. Kapısından girdiğinizde karşınızda ahşap bir sunum tezgahı dikkatinizi çekiyor. Sağ tarafa baktığınızda küçük tarihi izleri olan bir musluk, büyük ihtişamlı bir tablo var. Sola başınızı çevirdiğinizde tarihi eski bir dolap, içerisinde yine hikayesi eskilere dayanan birbirinden farklı mutfak eşyaları ile dolu. Bu alanda nereyi incelerseniz tarih kokuyor. Başınızı yukarı kaldırıp tavana baktığınızda yine ayrı bir tasarım dikkatinizi çekiyor. Üçüncü alansa bir teras. Ferah günün her dilimini geçirebileceğiniz bir alan yaratılmış. Primi’nin ambiyansını tanımlamak gerekirse kısa ve öz: Tarihin lezzetle olan buluşması diyebiliriz.

Lezzetler

Casoncelli ricotta e Spinacci
Casoncelli ricotta e Spinacci | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Primi İtalya’dan gelen bir aşçının danışmanlığında özel bir menü hazırlamış. Aynı zamanda Balat’ta bulunan Forno’nun kardeş kuruluşu olarak yer alıyor. Primi Balat’ın ortak kurucusu da Jeffrey Tucker 20 yıl kadar İtalya’da yaşamış ve İtalyan mutfağını Balat’a taşımak istemiş. 
Primi’nin menüsüne baktığımızda tüm makarna ve sosların kendi yapımları olduğunu öğreniyoruz. Aynı zamanda farklı üreticilerden yan ürünler alıyorlar ve bunun takibini yapıyorlar.

4fb68541-d640-4bc3-8412-354ab800680e
Parmigiana di Melanzane | Fotoğraf Kaynağı: Tuba Nil Dengiz

Kahvaltıdan, makarna çeşitlerine, çorbadan salataya kadar özenle hazırlanmış bir menüsü var. Bu menüyü elbette taçlandıran bir birinden lezzetli tatlılarını anmadan geçmek olmaz. Ben menüden seçim yapamadığım için kendilerine sordum ve benimde damak tadıma uygun iki ürün seçtik. Bu iki üründen birisi makarna; tereyağı ve adaçayı sosunda, ricotta peyniri ve ıspanak dolgulu Casoncelli oldu. İkinci tercihim ise ana yemek; onların çok beğenildiğini ve asla pişman olmayacağımızı söyledikleri kat kat kızarmış patlıcan, domates sos mozzarella ve parmesan peyniri ile Parmigiana di Melanzane oldu. İkisi de bir birinden lezzetli ve oldukça mutlu ediciydi. 

Siz de bir birinden lezzetli bu güzel İtalyan lezzetlerinden tatmak, tarihi dokuya dokunmak ve farklı kültürleri görmek isterseniz Primi Balat’a yolunuzu mutlaka çevirin derim. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Kapak Fotoğrafı: Tuba Nil Dengiz

İlginizi çekebilir: Elif Serter’den Popstel Balat