Kuzey soğuğu, karlı bir en uzun gece, 21 Aralık gecesi… Davet edildiği konferansa gitmek İskoç sınırındaki bir kasabaya doğru yola çıkan Prudencia Hart, kalacağı oteli bulduğunda otelin sıra dışı bir otel olduğunu fark ediyor ve masalsı maceramız başlıyor!

Prudencia Hart ve Bir Tuhaf Dibe Vurma Öyküsü
Prudencia Hart ve Bir Tuhaf Dibe Vurma Öyküsü | Fotoğraf: @dottiyatro_dottheatre

David Greig in 2011’de kaleme aldığı, “The Strange Undoing of Prudencia Hart” tan uyarlanan Prudencia Hart ve Bir Tuhaf Dibe Vurma Öyküsü oyununda, mitolojiden efsanelere uzanan İskoç balad geleneğini izliyoruz.

Tiyatro oyuncularının olağanüstü oyunculuğu, şiirsel metinler, mekansal tasarım ve hislerle dolu müziğin gücü ile Prudencia Hart’ın hikayesinde interaktif bir yolculuğa çıkıyoruz adeta. Oyuncuların “hoş geldiniz” sözleri ile karşılaştığınız, “arada masalara çıkabiliriz lütfen şaşırmayın” tebessümü ile devam eden ifadeleri salona heyecan dolu bir enerji yayıyor. Oyunu, alıştığımız sahne düzeni konsepti dışında bir pub havasında izliyoruz, bu yüksek tempolu hikayeye daha da kapılmamızı sağlıyor.

Prudencia dışında Colin, şeytan ve daha bir sürü karakter dinamik metinlerle, masal havasında, canlı şarkılarla oyunu sergiliyor ve Prudencia’nın hikayesine eğlenceli, yeri geldiğinde hüzünlü kısacası yoğun hislerle tanık oluyoruz.

Prudencia Hart ve Bir Tuhaf Dibe Vurma Öyküsü
Prudencia Hart ve Bir Tuhaf Dibe Vurma Öyküsü | Fotoğraf: @dottiyatro_dottheatre

Dot ekibine, oyunculara, sahne arkası ekibine ve emeği geçen herkese bu unutulmaz an için teşekkür ederiz! Unutmadan, bilenler vardır, DOT kısa zaman önce mevcut mekansal yapısını değiştirmeye karar verdiğini açıkladı. Kendi ifadeleriyle, “dünyada ve ülkemizde kültür ve sanat alanında oluşan ve değişen koşulların da farkındalığıyla, DOT olarak yeni bir model hazırlığı” içerisine girmeye karar verdiler. 1 Şubat 2020’den itibaren, Kanyon’daki mekanlarında sergiledikleri oyunlar sona erecek. Bu sebeple, Prudencia Hart ve Bir Tuhaf Dibe Vurma Öyküsü oyunu için ek bir gösterim tarihi belirlediklerini de söylemek istiyorum. Merak edenler için, son oyun 26 Ocak Pazar günü, 17.00’de, DOTkanyonda’da.

DOT’un üretimlerini, yurt dışında ve İstanbul’daki yeni mekanlarında takip etmeye devam edebileceğiz. Ben sıkı takipteyim, siz de sosyal medya hesapları @dottiyatro_dottheatre üzerinden gelişmelerden haberdar olabilirsiniz!

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Instagram / @dottiyatro_dottheatre

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Sesin Resmi Oyunu