Çok şanslıyız ki, caz şehrimize sık sık uğruyor; caz festivalleri ruhumuzun müzikle beslenmesini sağlıyor. Cazı ağırlayan etkinliklerden biri de, geçtiğimiz günlerde başlayan ve 1 Haziran’a kadar devam edecek olan PSM Caz Festivali. SEK Quark sponsorluğunda, Zorlu PSM’nin tüm alanlarında gerçekleşen festival bu yıl üçüncü yaşını kutluyor ve caz çatısı altında birçok farklı müzik türünü bir araya getiriyor. Siz de konser coşkusunu yaşarken, SEK Quark standlarına uğramayı unutmayın, en sevdiğiniz SEK Quark’ın tadına varırken bir yandan da cazı içinizde hissetmenin keyfini yaşayın!

PSM Caz Festivali’nin detaylarından bahsetmeden önce, gelin cazın hayatımıza ne gibi etkileri olduğundan bahsedelim. Çünkü doğaçlamanın özgürlüğü, enstrümanların ustaca kullanımı ve notaların ahengi nedeniyle caz ruhumuza derinden dokunan bir müzik türü. Üstelik cazın aynı zamanda bilimsel olarak kanıtlanmış, sağlığa doğrudan etkileri de var. Örneğin, kalp atışlarını düzenliyor, hafızayı geliştiriyor, üretkenliği arttırıyor, stresi ve depresyonun etkilerini azaltıyor… Yapılan araştırmalar, cazın aynı zamanda müzik türleri arasında en uyarıcısı olduğunu da doğrulamış. Çevreden aldığı sinyaller doğrultusunda kimyasallar salgılayan beynimiz, cazın etkisi altındayken, bu müzik türünün ritmik ve doğaçlama kalıplarını taklit ediyor ve sinir sistemini ritmik aralıklarla uyarıyor. Cazın doğasındaki paslaşmalar ve enstrümanlar arası iletişim beynin müziği tıpkı bir yabancı dil gibi algılamasını ve buna uyum sağlamaya çalışmasını tetikliyor. Dolayısıyla müziğin ruhun gıdası olduğunu söyleyenler kadar, en evrensel dil olduğunu söyleyenler de oldukça haklı!

Caz nasıl bize iyi geliyorsa SEK Quark da aynı şekilde iyi geliyor. Düşük yağ ve yüksek protein içeriğine sahip taze bir peynir olan SEK Quark, sağlıklı, hijyenik, doğal, kaliteli ve taze…

Caz dinleyip ruhunuzu ve bedeninizi beslemek için İstanbul’daki birçok etkinlik, konser ve festival farklı mevsimlerde imdadımıza yetişiyor. Bugünlerde şehirde yine caz var: SEK Quark sponsorluğundaki PSM Caz Festivali. Ama siz, adının caz festivali olduğuna bakmayın, PSM Caz Festivali, “Her müziğin caz festivali” sloganıyla, caz çatısı altında birçok müzik türünü bir araya getiriyor. Festival, mayıs ayı boyunca karşımızda olacak, cazın yanı sıra blues, elektronik, dünya müziği, funk, indie, klasik müzik, pop ve rock müziğin yıldızlarını bizimle buluşturacak: Akua Naru, Bobby McFerrin, Chris Botti, Enrico Macias, Fazıl Say, İlhan Erşahin, John McLaughlin, Kerem Görsev, Madeleine Peyroux, Morcheeba, Ólafur Arnalds ve daha birçok sanatçıyı festivalde dinleme fırsatı bulacağız.

Festival hakkında detaylı bilgi burada

Hepinize caz dolu bir bahar diliyoruz!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN