Bir yer düşünün. Üç tarafı denizle kaplı bir sahil kasabası, yüksek alkollü, aromalı ve gövdeli yerel şarapların üretildiği, günlük meydan pazarlarının kurulduğu, çiftlik evlerinin pansiyon gibi kullanıldığı, butik evlerin olduğu ve yerel halkının toprağın döngüsü ile yaşamaya alıştığı…

Dar sokakları, çiftlik evleri ve kırsal peyzajı ile sizi zeytinağaçları eşliğinde içine çeken toprak yollu bir kasaba. İtalya’nın Puglia’sı. Osmanlı zamanında Pulya adı ile okunan ve Fatih Sultan Mehmet zamanında bir dönem Osmanlılar’ın Otranto adlı bölgesini fethettiğini okuduğumuz bir sahil şehri.

Puglia’nın merkez bölgesi Bari. İhtişamlı katedralleri, şatoları ve Roma tapınaklarıyla değerli bir bölge. Tam da Puglia’dan bahsetmişken geçtiğimiz günlerde Puglia Bölgesi Akdeniz Kültür ve Turizm Bürosunun İstanbul Grand Hyatt’ta gerçekleştirdiği tanıtım toplantısından söz edeyim.

Birkaç saatliğine Puglia’ya gitmiş gibi hissettiren bu toplantıda bölgenin turizm olanakları ve yerel lezzet dünyasından  birçok detay vardı. Bölgeye özel yemek ve şarapların sunumunun otelin ünlü İtalyan Şefi Fabio Brambilla tarafından gerçekleştirildiği etkileyici bir akşam yaşatıldı ziyaretçilere.

Gecede aynı zamanda İtalya’nın başkonsolosu Gan Luca Alberini de etkileyici bir konuşma yaptı. Puglia’ya gelip de karşılığını almadan dönülmeyeceğini de sözlerine ekledi. Ardından sözü Turizm Bakanlığı’na bağlı Puglia Tanıtım Ofisi Temsilcisi Nica Mastronardi’ye bıraktı. Mastronardi, bölgeyle ilgili ayrıntılı olarak hazırlanan sunumunda, Puglia’nın genel özelliklerini ve turistlere sunduğu imkanlar hakkında detaylı bilgiler verdi.

İlerleyen saatlerde kendisi ile kısa çaplı bir röportaj yapma imkanı bulabildiğimiz Mastronardi, çeşitli deneyimler sunan bölge Puglia’nın 3 alandan oluştuğunu; kuzey bölgesinde Gargano, orta kısmında Bari gibi en önemli şehirlerin olduğunu, Güney bölgesinde de Melekler Şehri olarak adlandırılan Lecce gibi şehirlerin yer aldığından söz etti ve devam etti; “Ayrıca deniz turizmi yapmak isteyenler için Gargano bölgesi İyonya kıyısında kurulu olduğundan denizden faydalanmak isteyenler için çok uygun. Puglia’yı bisikletle ya da trekking yaparak gezecek olanlara İglia Vadisi‘ni öneriyorum. Sırtçantalı turistler trenle kuzey ve güney bölgelerinden ulaşım sağlayabilir. İsteyenler otobüsle, isteyenler havalimanından araba kiralayarak bölgeyi turlayabilir. Ekonomik butik otellerin yanı sıra hostel ayarında olmasa da sırtçantalılara hitap edebilecek oda-kahvaltı konaklamaların günlüğü 25-30 Avro civarında. Uygun fiyatlı restoranlarda ise, 9-10 Avro’ya doymak mümkün.”

theMagger’dan Lecce izlenimleri…

Gecede ünlü gezgin Ayhan Sicimoğlu, gurmeliği ile tanıdığımız Elif Yılmazel gibi basın ve bloggerların davetli olduğu toplantıda, lezzetlerin yanı sıra doyumsuz sohbet ortamı ile ziyaretçilerine unutulmaz bir gece yaşattı.

Güney Akdeniz’in keşfedilmeyi bekleyen bölgesi Puglia, yelkenle denize açılmak, dar sokaklarında dolaşarak tepelere çıkmak ve meydanlarında kurulmuş pazarlarında yerel halk ile kaynaşma vaadi sunuyor size. Bilindik yerlere gitmekten sıkıldıysanız, sırtçantanızı alın ve kendinizi bu oksijen cennetine bırakın.

Puglia’nın en eğlenceli müziği ile sizi başbaşa bırakıyorum:

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN