Bazı yerler insanı birkaç yıl geriye götürüyor. Hem de çabucak. Bazı yerler. Bazı semtler. Bazı sokaklar ve bazı köşeler. Yeditepe Üniversitesi’nde okurken sık gittiğimi yerlerden biri tabii ki Kadıköy’dü. Bundan 8 yıl önce (derken insan tuhaf oluyor) okulu kazandığımda, o zaman etrafta pek bir şey yoktu. Yıllarımı Yeditepe’de paylaştıklarım bilir; ismen Kayışdağı, cismen baya bir dağ. Oda arkadaşımla haftanın iki günü rotamız net; 19 ile Kadıköy. Ne var ki okul bitip de iş hayatına atılınca, ben de karşının insanı oldum. Belki yıl var gitmiyorum; ama hafta sonu kahve barı keşif çalışmalarımla birlikte onunla tekrar kavuştuk. Ezbere geçtiğim sokaklarda bir sürü yeni mekan, bir sürü yeni butik, yeni renkler diye düşünüp yürürken, buraya yeniden gelmeme sebep kahve barım tam da önüme çıktı: Rafine Espresso Bar.

rf1

Hafta içi çılgın gibi çalışıp, hafta sonu iyi kahve eşliğinde kafa dinlemek isteyenleri Rafine’ye davet ediyorum. Sakin bir köşede, güzel müzikleri olan minik bir yer burası. Kafe değil, gerçekten kahve barı. Daracık bir alandaki kocaman kahve makinesinin ardında zevkle siparişleri hazırlıyor Kaan Bey. Siz barın minik detaylarını izlerken, etrafa mis gibi kahve kokusu yayılıyor. En köşedeki masaya oturursanız, hemen yanınızda tasarım bir buzdolabı var ve üstünde de birkaç yemek kitabı. Nedenini biraz sonra anlayacağım. Yanımda sandviç ve tatlı çeşitleri, karşımda cookie’ler. Biraz solunda kruvasan. Yeni keşfim giderek daha eğlenceli bir hal alıyor. Doğruya doğru.

rf2

Ne içsek diye menünün yazılı olduğu yere bakarken, soğuk ve yağmurlu havada taze demlenmiş sıcak bir kahve iyi gider dedik. Sağ rafta duran Chemex göz kırpınca da hemen bi Kenya siparişi verdik. Kenya; biraz mayhoş bir tada sahip. Aromatik içimli, güzel kahve. Daha önce de bayıla bayıla içtiğimden, pek tereddüt etmiyorum. Kaan Bey bir yandan bizim kahveyi hazırlıyor; ama etrafta o kadar göze hitap eden tat var ki tabii ki sadece bir kahveyle yetinmiyorum. Şu bizim köşedeki dolaptan bir şey seçiyorum, tiramisu. İşte tam bu noktada kilit cümle geliyor: ‘Tatlılarımızın ve sandviçlerimizin tümünü bizzat ben yapıyorum. Esasen aşçıyım, elinizdeki tiramisu da Mascarpone ile yapıldı.’ Rın rın rın!!! Mascarponeli tiramisuya asla ve asla sırt dönemeyiz. Kap kızım oradan bir tiramisu!

IMG_9313

Kenya’mız hazırlanırken, Kaan Bey ile sohbete başladık. Uzun bir dönem yurtdışında kalmış, ünlü şef Batuhan Piatti ile birlikte çalışmış, birçok yerde kahve içmiş, çok okumuş, çok araştırmış. Moda’da açmayı planladığı restoranı için aldığı kahve makinesi ona başka bir konsept için fikir vermiş ve sonunda da böyle bir yer ortaya çıkmış. Burası üç aylık taze bir mekan, Kadıköy’ün şimdilik tek üçüncü dalga kahvecisi. Sıcak ya da soğuk fark etmeden, hemen oracıkta yeni demlenen çeşit çeşit taze kahvesi ve eşsiz lezzetleri ile Rafine; Ayı, Zeplin ve Belfast gibi semtin hip mekanlarının sıra sıra dizili olduğu Moda’ya iyi gelmiş. Fiyatları makul; bizim iki kişilik Chemex Kenya’mız 18, tiramisumuz 10 TL tuttu. Kahvelerin fiyatı çekirdek ve demleme şekline göre 7-12 TL arası değişiyor ama en güzeli buraya merakla gelip, keyifle oturuyorsunuz.

rf6

Az önce ben karşının insanıyım demiştim ya hani; sık sık karşıya geçmek için bir nedenim daha var artık. Üniversite yıllarına geri dönmenin dışında, deneyecek bir Cold Drip’im ve Flat White’ım, ayrıca es geçilmemesi gereken bir Cheesecake’im ve tabii ki cookie’lerim var burada. Cold Drip sert derseniz, Rafine’de bir Cappucino arası da verebilirsiniz. Aceleniz varsa, son derece şık olan karton bardakta alın kahvenizi. Yürürken elinize çok yakışır eminim, hem Kadıköy sokaklarının tadını kahveyle çıkarmak gibisi var mıdır ki?

Rafine Espresso Bar Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. No: 69/A Kadıköy, İstanbul

#onecoffeeshopineveryweek

rf7

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Ben de çoook eski bir Yeditepe insanı olarak 19 ile Kadıköy ne demektir iyi bilirim:)) Artık mekanın çalışma saatlerini de öğrendiğime göre bir sonraki Moda rotamda liste başında kendisi!