Mart ayını bitirmekle birlikte baharı damarlarımızda hissetme vaktidir. Şimdi rengarenk lalelere hayran olma, mor erguvanların açmasını dört gözle bekleme, kendimizi sokaklara atma ve “bahar gelse de gitsek” dediğimiz her yere gitme vaktidir. Kısacası, İstanbul’un, Boğaz’ın, güneşin doğuşunun ve batışının keyfini doya doya yaşama vaktidir.

read cafe - tarabya

Biz de tüm bunları gerçekleştirmek ve bahar sezonunu açmak üzere işten çıkar çıkmaz Tarabya sahillerine uzandık. Ne de olsa manzarasına, denizin maviliğine en çok yakışan ve İstanbul’da olduğumuzu en güzel hissettiren yerlerden biridir burası. Bir de iş çıkışında tüm stresimizi ve yorgunluğumuzu atabileceğimiz en doğru yer. Kısa bir yürüyüş sonrasında noktayı Tarabya Oteli’nde koyduk. Otelin girişindeki R.E.A.D. Cafe, tüm bu yorgunluğumuza ilaç gibi geldi. Nasıl mı?

Öncelikle genişlikte, ferahlıkta ve sakinlikte fazlasıyla cömert bir yer burası. Kapıdan içeri girince boydan boya bir kütüphane ve kitaplar karşılıyor sizi. Böylece cafenin adında belirttikleri amaca, okumaya da hizmet ediyor. Buraya okumak için gelinir! Kitaplar ve dergiler sadece yetişkinler için değil tabii ki. Çocuk kitapları, ansiklopediler ve dünya klasikleri de var. Özellikle dinozorları, doğayı, uzayı anlatan masallarla ve hikayelerle çocukların dünyasını Türkçe ve İngilizce sunan bu kitaplar o kadar renkli ve güzel ki, hiç yetişkinlerinkine bakmadan çocuk kitaplarından beğenip onlar gibi şen olmayı seçiyor insan.

read cafe - tarabya

Kitaplardan sonra daha eğlenceli bir bölüme sıra geliyor. Cafenin birbirinden lezzetli ve şekerli pasta bölümüne. Her şey, nasıl da cıvıl cıvıl görünüyor; Tarabya’daki mutluluk bu olsa gerek! Işıl ışıl raflarda yan yana sıralanmış çilekli turtalara, çikolatalı pastalara, tarçınlı kurabiyelere, havuçlu keklere bakarak bu güzellikler arasından tercih yapmak zor, hatta imkansız. Tatlı olmak zorunda değil, tuzlu çeşitler de açlığınızı bastırmak üzere her an sıcak, her daim taze. Gözümüzü doyurduktan sonra sipariş vermek üzere geçiyoruz en keyifli alana.

Güneşin batışına yetişmek ve deniz havasını içimize çekmek için kendimizi cafenin terasına atıyoruz. Bu arada gökyüzü pembe-mor tonlarında bir renk cümbüşüyle bizi daha da şımartıyor. Geniş bir alanda, denizle aynı seviyede, aramızdaki yol engeline aldırmadan maviyi daha yakından göreceğimiz bir masaya oturuyoruz. İş çıkışı olduğu için hafif tuzlu bir atıştırmalıkla başlangıç yapıyoruz. Sebzeli börek söylüyoruz, dışının çıtır çıtır, içinin de bol malzemeli olduğuna güvenerek. Yanında da mutlaka demini almış, dumanı üstünde çay. Siparişlerimiz gelince doğru tercih yaptığımızı anlıyor, mutlu oluyoruz.

read cafe - tarabya

Aklımız o güzel pastalarda kaldı, yemezsek ayıp olur! En beğenilenin opera pastası olduğunu söylüyorlar; onları kırmıyor, tadına bakınca da neden bu pastayı önerdiklerini anlıyoruz. Bu çeşitli lezzetlerle keyfimizin ve sohbetimizin doruklarındayken güneşi fondaki chill-out müzik eşiliğinde sakince batırıyoruz. Böylece güzel bir iş çıkışı kendimize hediye ettiğimiz huzurun sonuna geliyoruz.

Bir dahaki sefere buraya ziyaretimizin amacını mekandan ayrılmadan belirliyoruz: Güzel bir bahar akşamında, yıldızların altında yemeğimizi yemek, şarabımızı yudumlamak, kitaplıktan birkaç kitap belirleyip sayfalarını karıştırıp uzun uzun sohbet ederek geceyi sonlandırmak. Siz de R.E.A.D Cafe’ye gelmek için bir amaç belirleyebilir ya da amaçsızca gelip, kitap, kahve ve klavyemizle canınız o an ne istiyorsa onu yapabilirsiniz. Ne de olsa günün her saati huzurlu bir cafe deneyimi yaşatmak için bizi bekliyorlar. Onları fazla bekletmeyin!

READ Cafe & Bakery Adres: The Grand Tarabya Otel, Haydar Aliyev Cad. No:154 Tarabya / İstanbul – 0212 363 33 00

Fotoğraflar: @nazanucuncu (instagram)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?