Yaptığı mekân yerleştirmeleriyle isminden söz ettiren Uğur Acil, bizi küçük insanların dünyasına davet eden Yasin Arıbuğa, özgün formlarını kimi zaman bir kurabiye üzerinde dahi görebildiğimiz Kadir Çıtak ve yan dişli, ikonik mahluklarıyla MRE tüm şehir uykudayken Ayrılıkçeşmesi Marmaray istasyonu karşısında bulunan reklam panolarına çıkartma yaptılar.

billboardhack_09
Billboard Hacking | Fotoğraf @damlaes

Gece yarısı fosforlu yelekleri üzerlerine geçiren genç sanatçılar, omuzlarında taşıdıkları merdiven ve afişlerle görev başındaydılar. İmzalarını sokakta görmeye alışık olduğumuz isimler, kendi anti markalarını yarattılar. Boş bulunan billboard’lara konut, gıda ve temizlik malzemesi gibi lokomotif sektörlerin yeni markalarını ve özgün reklam tasarımlarını armağan ettiler. 

img_6853-2
Billboard Hacking | Fotoğraf @suckmywallsturkey

“Billboard hacking” olarak da bilinen bu sürecin karar, planlama ve uygulama aşamalarını sıcağı sıcağına kendileriyle konuştuk. Hadi gelin hızlıca göz atalım.

Bu dört isim nasıl bir araya geldi, yollarınız nasıl kesişti?

Hepimiz birbirimizi tanıyoruz aslında ama fiziksel olarak bizi bir araya getiren şey işlerimiz ve sokak oldu. Yaptığımız çalışmaları sokağa taşıma motivasyonu, daha kolay ulaşılabilir olmasından geliyor. Sokakta, izleyici ile sokağa yapılan çalışma arasında herhangi bir sınır yok, bu durum izleyicinin direkt bir şekilde ilişki kurmasını sağlıyor. Belki de sokağa bıraktığımız izler bizlerden daha önce birbiriyle ilişki kurdular. Uzun süredir beraber bir şeyler yapmayı istiyorduk, bundan sonra da bu ekip olarak farklı işler yapmayı düşünüyoruz.

a6a898dd-6f45-4945-8646-31757b97f3d0
Uğur Acil, Mis Gibi | Fotoğraf @suckmywallsturkey

Reklam panolarının yerini nasıl belirlediniz?

Panolar hepimizin devamlı geçtiği bir lokasyonda çok uzun süredir boş duruyordu. Billboard’ların üzerinde olduğu yolun iptal edilmesiyle panolar da kullanılmamaya başlandı. Ancak halen olduğu yer bakımından kritik bir öneme sahip, binlerce kişiye ulaşabilecek bir potansiyeli vardı.

4dfa0c74-43c2-4ecc-94e8-0534ef943c64
Kadir Çıtak, Monster Menü | Fotoğraf @suckmywallsturkey

Planlama ve uygulama süreçleri nasıl ilerledi?

Aslında bu boş panolara geleneksel yöntemlerle belki graffiti yapılır diye hayal ediyorduk. Sonrasında ise burayı amacına uygun bir şekilde kullanmak daha iyi olacak diye düşündük ve reklam tasarımlarını hazırladık. Ölçüleri gidip yerinde aldık. Ardından baskı ve uygulama süreci takip etti.

db218915-5c24-42f4-bd99-9235b01fad9e
Yasin Arıbuğ, Küçükbahçe Villa & Rezidans | Fotoğraf @suckmywallsturkey

Ürünlerinize güncel bir fiyatlandırma yapsanız, satış fiyatı ne kadar olurdu?

Fiyatlandırma yapmak pek mümkün olmaz herhalde çünkü şu an bir fiyat belirlesek bile yazı yayına girene kadar artacaktır!

2407690a-0989-4f38-afe1-fbbf77efbaff
MRE, Cicimre | Fotoğraf @suckmywallsturkey

Yaklaşık kırk dakikada biten uygulama sürecini canlı olarak kayıt altına alabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Daha çok gri alan var, umarım bu işlerin devamı gelir.

Kapak Fotoğrafı: @suckmywallsturkey

İlginizi çekebilir: Ezgi Cenk’ten Mucho Gusto ile Grafiti Üzerine Söyleşi