Çukurcuma’da bulunan Türk post-modern sanatın en seçkin işlerine yer verme emâlleriyle hareket eden REM Art Space, Aralık ayından itibaren sergileyecekleri “Görgü Tanıkları” adlı sergisiyle algılarımızda kayıbettiklerimizi bize hatırlatacak, bireysel ve toplumsal anların bir aradalığında bir bütünlük kuracak bir yapı oluşturmayı hedefliyor.

12314116_1641036069504351_1271815864075169230_n

Zamanın akışı geçmişten günümüze gelirken hızlı bir ritim alıyor. Bu da aslında, elimizdeki teknik olanakların çokluğu ile ilişkili. İnsan, bu olanaklar içinde kendini ifade ederken etrafında olan birçok farklı durumun tanıklığını üstleniyor. Tanık olma hali, zamana düşülen notlar veya bireysel günlükler olarak hayat içerisinde silinmeden belleklerde birikiyor. Bir başka deyişle, tanık olduğumuz, karşılaştığımız anlar zihnimizde yer edinen uzamlar olarak planlanıyor. Zamanın akışı içerisindeki bireyin toplumsal dönüşümlere uyum sağlayabilmesi, Nietzsche’nin de dediği gibi, aktif unutma kalıbına bağlanmakta. Bu da, bireysel tanımlamaların içeriğini anlamsızlaştırarak tanık olma durumunu anonimleştiriyor.

Tayfun-Gulnar-isimsiz

isimsiz, Tayfun Gülnar

Bu bağlamda Horasan’ın kolaj çalışmaları belleğimizde yer edinen olayları hatırlama sürecini görünür kılarken Eyüp Ataş’ın resim çalışmaları farklı durumların, aynı mekan içerisinde gerçeküstücü birlikteliğinin düşüncelerin yansıması gibi okunur. Mehtap Baydu’nun fotoğraf çalışması, bir diyaloğa tanık olma anını belgelerken Tayfun Gülnar’ın resim çalışması, hareket halindeki bireyi çevreleyen imajların birlikteliği ile çıktığı yolculuğu görünür kılar.

IMG_4590

Rem Art Space, 11 Aralık 2015 – 10 Ocak 2016 tarihleri arasında ‘Görgü Tanıkları‘ sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi farklı tekniklerde oluşturulmuş resim, fotoğraf ve kolaj çalışmalarını bir araya getiriyor.
Çukurcuma’da yer alan REM Art Space, özgün içeriklerin yaratımını ve sergilenmesini önemseyerek disiplinlerarası bir sanat mekanı olmayı amaçlıyor. Üretilen sanat eserlerinin sergilenmesinin yanı sıra eleştirel ve yenilikçi işbirliklerine açık bir yapıda.

Horasan-when-the-times-come-2014-fotograf-ve-kolaj

when the time’s come, Horasan, 2014

REM Art Space Adres: Çukurcuma Cad. No: 20 Beyoğlu / İstanbul