Mağazaları domine eden “Resort” koleksiyonları, markaların senede iki defa İlkbahar-Yaz ve Sonbahar-Kış olmak üzere çıkardığı temel koleksiyonlarının yanında “ara koleksiyon” olarak tanımlanabilir. Pandeminin modayı kökünden sarsmasından önce dahi ”resort” dönemleri, en zor olanlarıydı… Aynı podyumu paylaşan mayo ve kabanların ardından aylarca süren tasarım ve fikir aşamasının yanında, bahsi geçen koleksiyonlar çoğu marka için raf ömürlerinin uzun olmasından dolayı da ilgi odağı oldu. Tüm bunlara rağmen ”karışık bir sezon anlayışı” ve öngörülemeyen farklı trendler dizisiyle 2022 resort showları, yeniden ortaya çıkma konusunda biraz kararsız; ancak her hâlükârda giyilmeye hazır bir şekilde hayatımıza geri dönüyor… Hazır mısınız?

untitled-1-26
Sportmax, Maryam Nassir Zadeh, Christopher John Rogers, La DoubleJ | Kolaj: Burak Serpen

2022 “Resort” Koleksiyonları

Tek Seferde Hepsi

Müjdeyi ilk önce ben vermek isterim… Benim de sıkı sıkıya bağlı olduğum “pandemi sürecini alışveriş yaparak geçirenler kervanı”nın yüzünü güldürecek bir trend olan ve şükürler olsun ki atlatmış olduğumuz sweat pantolon & hoodie minimalizminin ardından “tüm dolabı üstüne geçirip çıkma furyası” sonunda başladı!

Boynu kaplayan atkılarla elbiselerin beline bağlanan süveterler, üst üste giyilen tişörtler… İşte tüm bunların hepsi ve daha fazlası, bu yeni “seçmeci” usule cesur bir hava katarak yavaş yavaş hem sokakları, hem de insta-feedlerimizi doldurmaya başlıyor.

tekseferdehepsikpk
Soldan sağa: 3.1 Phillip Lim, MM6 Maison Margiela, Coach 1941, Hillier Bartley | Kolaj: Burak Serpen

Konforun Lüks Hali

“Ben konforuma çok düşkünüm yalnız” diyenler, resort koleksiyonları sizi de unutmadı! Sweatlerin konforuna alışmış olup, rahatlığın ve sportif görünümün ön planda olduğu kombinleri bir tık daha ileri taşımak isteyenler için bu sezon geniş renk ve desen skalasındaki taytlar sizlere podyumlardan göz kırpıyor. Fakat üzerine düşünülmüş ve dikkatlice yapılan kumaş seçimleriyle birlikte ve tabii bunun yanında, 2021 yaz sezonunun vazgeçilmez parçası haline gelen ayarlanabilir fonkisyona sahip büzgülü elbiseler, günbegün değişen yaşam tarzlarımız için altın değerinde!

konfor
Soldan sağa: Burberry, Christian Dior, Gucci, Louis Vuitton, Stella McCartney| Kolaj: Burak Serpen

Parti Listesi

2021 yaz sezonunun vazgeçilmez görünümlerinden biri ise figürü ortaya koyan, transparan detaylı, esnek kumaş seçimiyle vücut hatlarını ön plana çıkaran elbise ve üstler. Her ne kadar bu kıyafetler trendler listesinde en ön sıralarda yer almasa da özellikle Chanel ve Givenchy gibi dev modaevlerinin dikkat çeken resort koleksiyonlarındaki görünümleriyle, bizleri bu fikire sıkı sıkı sarılmaya itiyor. Tabii yaz mevsiminin sonuna yaklaşılmasıyla birlikte markaların tatil sezonları ve kutlamalı geçecek günler için hazırladığı bol ışıltı ve payet barındıran tasarımlar parti listenize eklenmek için sırada bekliyor. Hem de bu sefer her renk ve uzunlukta…

untitled-3-2
Oscar de la Renta, Chanel, David Koma, Givenchy, Brandon Maxwell | Kolaj: Burak Serpen

Yılların Buluşması

Yalnızca ”büstümüzün” gözüktüğü Zoom toplantılarıyla geçen koca bir yıldan sonra hangimizin biraz ten göstermeye ihtiyacı yok ki? Hem de bu sefer 60’ların takım ruhuyla beslenmiş 90’ların retro hiti ”mini”lerle.

untitled-4-2
Emillio Pucci, Versace, Courrèges | Kolaj: Burak Serpen

Sımsıcak Dokunuşlar

Eminim ki daha önceden karşılaştığınız atkı-süveterler gelecek Sonbahar-Kış sezonu için çoktan yerini almış, heyecanla onları giymenizi bekliyor. 3.1 Phillip Lim ve Erdem’in koleksiyonlarında da rastladığımız bu aksesuar niteliğindeki süveterler, soğuk mevsimlerde hayat kurtarıcı rolündeki battaniye pançolarla, ev konforunu sunan resort koleksiyonlarla geri dönüş yapıyor.

untitled-1-25
Thom Browne, Alberta Ferretti, Etro, 3.1 Phillip Lim, Erdem | Kolaj: Burak Serpen

Kısa bir aradan sonra hemen eski tempomuza dönüp, gelecek sezonda neler ile karşılaşacağımıza dair fikirler edindiğimiz 2022 resort koleksiyonları incelememizin sonuna geldik… Bir sonraki yazımda görüşünceye dek, sağlıklı ve şık kalmanız ümidiyle.

Kapak Fotoğrafı: Burak Serpen

İlginizi çekebilir: Burak Serpen’den ‘”Couture” Etki