Birkaç yıl önce yalnızca C vitaminin bakım ve güzellik trendlerinin ‘zeitgeist’ını oluşturduğu dönemi hatırlar mısınız? Cilt bakımının günlük rutinlerimizin vazgeçilmezi haline gelişiyle birlikte artık kelime dağarcığımız çok daha geniş ve rutinlerimizde birbirinden farklı pek çok içerik kullanıyoruz. Asitler, niacinamide, seramid, peptit, vitaminler… Son zamanlarda ise keşfedilenler sayfalarımızı dolduran o içerik retinol oldu. Pürüzsüz, eşit tonda, sivilcesiz ve çizgisiz bir cilt elde etmek için cilt bakımı rutinlerimizin süper güçlü bileşenlerden biri olduğunu destekleyen onlarca araştırma olan retinolü hemen rutinlerimize ekledik. Bununla birlikte cilt bakımı ve özellikle de retinol gibi içerikleri kullanmak bazı detaylara hakim olmayı gerektiriyor. Biz de tam bu yüzden, güncel güzellik literatürünün en bilindik aşamalarından olan retinolü mercek altına almak istedik.

Retinol | Fotoğraf: unsplash.com/@crystalweed

En Basit Anlamıyla, Retinol Nedir?

Bir saniyeliğine kimya derslerimize geri dönersek; Retinol, A vitamininin farklı bir formu olan ve retinoid olarak da bilinen, yağda çözünebilen bir bileşik. Kozmetikteki kullanım alanı ise; cildin orta tabakasındaki serbest radikalleri* nötralize etmeye yardımcı oluyor. Yani cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırarak onarımını sağlayan ve cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olan bir içerik. Özetle, ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltırken, lekelerin ve renk pigmentasyonunun düzeltilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, gözenekleri temizler, cilt tonunu eşitler ve genel bir gençlik etkisi sağlıyor. Diğer asitler cildin üst tabakasına etki ederken, retinol cildin orta tabakası olan dermise yönelik çalışıyor.

Not: Serbest radikaller; hücrelerdeki DNA, proteinler ve dış bariyer gibi farklı bileşenlere zarar verebilen oldukça reaktif moleküllerdir. 

Kullanımı ve İpuçları

Retinol | Fotoğraf: Pexels.com/tr-tr/@shiny-diamond

Cilt bakım endüstrisinde retinol içeren ürünlerin çeşitliliği her geçen gün artarken yenilikçi formüller ile retinolün etkilerini maksimum düzeye getirmek ve cilt hassasiyetini azaltmak hedefleniyor. Vegan ve doğal içerikli alternatifler de giderek daha popüler hale geliyor.

Retinolü kullanırken, cildin adaptasyon sürecine ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekiyor. Başlangıçta haftada bir veya iki kez geceleri kullanarak cildin alışmasına izin verebilir ve olası tahrişleri önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, retinol kullanılan günlerde ciltte tahribat olmaması için güneş koruyucu kullanmanın ve cildi düzenli bir şekilde nemlendirmenin önemi her fırsatta vurgulanıyor.

BeautyMagger Öneriyor!

Yeni Başlayanlar İçin

Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@ekaterina-bolovtsova

By Wishtrend – Vitamin A-mazing Bakuchiol Night Cream, içinde %0.03 retinal ve %1 bakuchiol bulunan gece kremi centella ve niacinamide içeriği ile de cilt bariyerine destek veriyor. Retinolü ilk kez kullanacaklar için uygun bir ürün. Mizon %0.1 Retinol Youth Serum, %0.1 saf retinol ve kolajen sentezini destekleyen peptit içeriği ile cildi eksfoliye ederken aynı anda kolajen üretimini uyandırarak cildin beslenmesini sağlıyor. Başlangıç seviyesi için uygun olan %0.1 oranında retinol içeriyor. Village 11 Factory Miracle Youth Cream ise retinole yeni başlayanlar için ideal konsantrasyonuyla vegan retinol içeren krem formundaki ürün cilde zengin bir beslenme ve nem deneyimi sunuyor. Bu sayede mat, yorgun ve enerjisiz cildinizle vedalaşabilirsiniz!

Hassas Bir Dokunuş Arayanlar İçin

Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@shiny-diamond

Cosmed Skinologist 0,5 % Retinol ve Peptit İçeren Yenileyici Serum, retinolün yanında cildin elastikiyetini artırıcı peptitlerin de bulunduğu serum içeriğindeki Calendula Extract’i ile de cildin tahriş olmasını ve hasar görmesini engelleyerek cildi yatıştırma özelliğine sahip. The Inkey List Retinol Eye Cream ise ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için ve tahrişi önlemeye yardımcı olan yavaş salınan Vitamin A türevleri ile formüle edilmiş bir göz kremi. Sadece gece rutininizde kullanmanız öneriliyor.

Yoğun ve Etkili Ürünler Arayışında Olanlar İçin

Fotoğraf: Pexels.com/tr-tr/@karolina-grabowska

HN Vitamicro-A Night Treatment Cream I, %0,05 oranındaki kapsüllenmiş Retinal içeriğiyle, cilt yaşlanması belirtileriyle savaşıyor. Cica kompleksi, hyalüronik asit, seramit gibi içeriklere sahip olması ile de cilde aynı anda bariyer desteği, nemlendirme, yatıştırma ve antioksidan desteği sunuyor. Akneli, sivilceli ve siyah noktalı ciltler için bu yoğun krem önerilmiyor. Bir diğer seçenek olarak; Vichy Liftactiv Retinol Specialist Serum, hücre yenilenmesini hızlandırıyor, cildi sıkılaştırarak kırışıklıkların görünümünü azaltıyor. Cildinizin daha rahat alışması için, serumu cilt bakım rutininize adım adım eklemeniz öneriliyor. Örneğin; haftada 2 gece uygulayarak başlanabilir.

Son olarak; Drunk Elephant A-Passioni Retinol Cream, ,nce çizgiler, derin kırışıklıklar ve güneş hasarı görünümünü önemli ölçüde azaltmak için %1,0 vegan retinol ve destekleyici peptitler ile formüle edilerek, ciltte kızarıklık ve tahriş olmadan, cilt tonunun ve dokusunun eşitlenmesine yardımcı oluyor. Retinole alışmış ciltler için daha ileri bir seviye kullanıma uygun. Nem desteği için Drunk Elephant krem veya yağ ile karıştırılması öneriliyor. İlk kullanımı haftada bir veya iki kez ile sınırlandırarak, kullanım sıklığının kademeli olarak her iki gecede bire ve ardından tolere edilen şekilde her geceye çıkarılabilir.

Bunlara Dikkat!

Fotoğraf: unsplash.com/@pmvch

– Retinol, C vitamini, salisilik asit, glikolik asit gibi bileşenlerle birlikte kullanılmamalı, bu içeriklerden farklı bir zamanda kullanılmalı.

– Retinol ile niasinamid birlikte kullanılabilir, böylece birbirlerinin etkisini arttırıcı etki gösterirler.

– Retinolün, egzama, roza gibi cilt hastalıklarına sahip bireylerde kullanılması önerilmez. Çok hassas cilde sahip bireyler ise dermatoloğa danışarak kullanmalı.

– Retinol her zaman geniş spektrumlu (yüksek SPF korumasına sahip) bir güneş kremi kullanılmalı!

Retinol, cilt bakımının vazgeçilmez bir parçası olmaya devam ediyor ve doğru nemlendirici ile birleştirildiğinde etkisi daha da artıyor. Sağlıklı ve genç bir cilde ulaşmak için retinolün gücünden faydalanmayı deneyin!

Kapak Fotoğrafı: unsplash.com/@crystalweed

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan ‘Psychodermatology’