Kısa bir süre önce Kuruçeşme sahilinde açılan Oligark’ı duymuşsunuzdur. Oligark’ın içerisinde yer alan deniz ürünleri restoranı Ringa’yı geçtiğimiz hafta ziyaret etme fırsatı buldum. Denize ve balığa dair tüm lezzetleri yeniden yorumlayan mekanın detaylarına gelin beraber bakalım.

Konum

Ringa-Oligark
Ringa Seafood: Kuruçeşme’de Balık ve Denize Dair

Ringa’daki mezelerin çoğunun ilhamı Cunda’dan. Çiğ balıkların hakim olduğu tabakların esin kaynağı ise son yıllarda ülkemiz dahil tüm dünyanın gönlünü fetheden Peru mutfağı. Özellikle ülkemizde bir deniz ürünleri restoranında çiğ balık bulmak neredeyse imkansıza yakın ama Ringa bu keyfi yakalamak mümkün.

Ringa’da; soğuk – sıcak mezeler ile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.  Ara sıcaklardan, deniz ürünlü tartarlardan çiğ balıklara, kabuklu – kabuksuz deniz mahsüllü makarnalardan tatlı çeşitlerine kadar farklı lezzetleri tatmak mümkün. Menüde dikkatimi çekenler; özellikle Van Cacığı, Arap mutfağından Acılı Peynir, şefe özel bir yorum Kılıç Pastırma, tıpkı bildiğimiz et pastırma gibi bir işlemden geçtikten sonra hazırlanıyor, sosunda çemen var. Oldukça değişik bir tat. Ben çok beğendim.

Ringa-Oligark-2
Ringa Seafood: Kuruçeşme’de Balık ve Denize Dair

Soğuk mezelerden; Avokadolu Peynir, Egeden Taze Otlar, Ekşi Soslu Kısır Sarma ise müthiş! Karides Söğüş, Balık Tarama, Tütsülenmiş Uskumru, Denizci Pazı Sarma ise gönlümüzü çelen diğer lezzetler oldu. Çiğ balık severler, Zencefilli ve Taze Baharatlarla Tatlandırılmış Çiğ Barbun, Kekik Yağı ile Tatlandırılmış Çiğ Karides, Somon Marine ve tartarı mutlaka denemeli.

Ringa’nın deniz ürünleri restoranı olması sözde değil, burda gerçekten tüm deniz ürünlerini bulmak mümkün. Menü çok geniş, sayılamayacak kadar çok çeşit var. İstiridye, ıstakoz, mavi yengeç, King Crab, kerevit, pavurya, ahtapot…

Deniz ürünlü makarna çeşitlerinde de oldukça fazla alternatif var. Linguini, Istakozlu Makarna, Kum Midyeli Spagetti, Deniz Mahsüllü Risotto ve muhteşem tadı ve görüntüsüyle Deniz Mahsüllü “Paella”. Hatta sırf Paella için bile gidebilirsiniz Ringa’ya!

Ringa-Oligark-3
Deniz Mahsüllü “Paella”

Tatlılardan ise; Vişneli Ekmek Kadayıfı, Leblebi Tatlısı ve Şarap Soslu Çilek’i mutlaka tavsiye ederim. Ortaya söyleyip, paylaşmaya ne dersiniz?

Ringa menüsü ile olduğu kadar dekorasyonu ile de iddialı ve farklı. Yerinde dokunuşlarla gözü yormayan, mavi ağırlıklı açık tonların hakim olduğu atmosfere kapılarak, şirin bir Ege veya Yunanistan kasabasına ışınlıyor sizi. Zemin ve duvarlardaki taş mozaikler, duvara asılı makrome detaylar, mavi-oturma grupları, masalardaki beyaz örtüler ve peçeteler, mekana sıcak bir enerji katmış.

Adres: Kuruçeşme Mah. Muallim Naci Caddesi, No: 58 Beşiktaş / İstanbul

Tel: 0532 066 03 03