Siz de bizim gibi çay tutkunu musunuz? Elle toplanan yapraklar, beyaz çaylar, çeşitli otlar, baharatlar, kurutulmuş meyvelerle hazırlanan harmanlar… Bunların hepsi çayın uçsuz bucaksız, enfes dünyasını oldukça çekici kılıyor. Şimdi ise müjdemizi isteriz: Metro Türkiye’nin, yolculuğuna kahve ürünlerini odağına alarak başlayan markası Rioba, bizi çayın büyülü dünyası ile tanıştırıyor. Farklı çeşitlerdeki birbirinden leziz Rioba çaylarıyla, Kasım ayında Divan Brasserie Beyoğlu, Divan Pub Erenköy, Divan Pub Ataşehir ve Divan Brasserie Akasya’da buluşabiliyoruz.

Divan Restoranları’nda Rioba çaylarıyla, hem zinde hissedeceğiniz anlar yaşayabileceğiniz hem de aromaları ile doğayı keşfedeceğiniz lezzet deneyimlerini yaşamadan önce gelin yeşil çay, beyaz çay ve Oolong çayına hep birlikte göz atalım.

Çay’ın Kısa Tarihi

Konumuza geçmeden önce beş bin yıl öncesine, M.Ö. 2737 yılına gidelim. Efsaneye göre Çin’in ilk imparatorlarından Shennong, sefer sırasında çay yapraklarının tesadüfen kaynamakta olan içme suyuna düşmesi ile çayı tadıyor ve çok seviyor. O tarihten sonra da çayın dünyasını keşfediyor. Çay Avrupa’ya ilk kez 1555 yılında İtalyan Seyyah Giovanni Battista Ramusio tarafından getiriliyor ve hikayemiz burada daha da heyecanlı hale geliyor…

Beyaz Çay

Rioba – Beyaz Çay @Divan Restoranları | Metro Türkiye

Çay çeşitleri arasında en az işlem görmüş ve doğal yollarla kurutulmuş olanı beyaz çay bolca antioksidan içeriyor. Anavatanı Çin ve Tayvan olan beyaz çayın Shen Nung adlı Çin imparatoru tarafından dinlenirken keşfedildiği, imparatorun bu çayı tadıp çok beğenmesinin ardından da bu lezzetin halka yayıldığı düşünülüyor. Diğer bir iddia ise bu çayın çok faydalı olduğu bilindiğinden, yabancı ülkelerden gizli tutulup sadece imparator ailesi için üretildiği yönünde. İçimi siyah ve yeşil çaya göre daha yumuşak olan beyaz çayın sıkça tekrarlanan faydaları arasında ise bağışıklık sisteminin korunmasında rol oynaması ve cilt yıpranmalarını önlemedeki etkisi yer alıyor. Özellikle kafein oranı daha düşük bir çay arayanların gözdesi olabilecek beyaz çay, farklı meyve ve baharatlarla eşleştirilebilmesi bakımından da geniş bir tat yelpazesi sunuyor. Eğer henüz beyaz çay tatma şansı bulamadıysanız, başlangıcı Divan Restoranları’nda, Rioba’nın Çin’in Yunnan bölgesinden toplanmış beyaz çaylardan ürettiği “İlk Sürgün Beyaz Çayı” ile yapabilirsiniz!

Yeşil Çay

Rioba – Yeşil Çay @Divan Restoranları | Metro Türkiye

Yeşil çay, aslında beyaz çaydan çok daha uzun süredir gündemimizde olan ve belki de pek çoğumuzun günlük rutininde yer alan bir tür. Güne zinde başlamak ya da gün içerisinde canlanmak için kullandığımız yeşil çayın tarihi de yine Çin Hanedanlıklarına dayanıyor; çayın çeşitliliği ise, yetiştirme koşullarına, bahçecilik yöntemlerine, üretim işlemine ve hasat zamanına bağlı olarak değişiyor. Yağ yakımına yardımcı olması, beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi, pek çok kanser türüne karşı koruma sağlanması gibi özellikleriyle oldukça popüler.

Yoğun bir tadı olan yeşil çayı keyifle tüketmek için püf nokta ise doğru baharatlar ve meyvelerle eşleştirilmiş bir harman bulmak. Bu noktada size önerimiz, Rioba’nın “Zencefil & Ayvalı Yeşil Çay“ını denemeniz.

Oolong Çayı

Rioba – Oolong @Divan Restoranları | Metro Türkiye

Ne siyah çay ne de yeşil çay kategorisine düşen, ikisiyle de ortak özellikleri bulunan oolong çayına belki de çok aşina değiliz. Oysa ki tıpkı üzümün şaraba ya da kahve çekirdeğinin kahveye taşıdığı gibi yetiştiği toprağın özelliklerini yudumlarınıza taşıyan oolong çayı, farklı türler içerisinde en aromatik olanlardan. Yapraklarının hazırlanışı, diğer çaylara göre çok daha zor olan bu tür, çok katmanlı ve kompleks bir tatlardan keyif alanlar için ideal bir seçim. Hem çiçeksi ve tatlı hem de tütsülü ve toprağımsı tadıyla umulmadık bir deneyim sunan “oolong”un kelime anlamı ise Kara Ejderha. Çayseverlerin kesinlikle tatması gereken bu mistik lezzet ile tanışmak için Tayvan’dan gelen, yarı fermente çay yaprakları ile üretilen, portakal çiçeği ve şeftali meyvesi ile harmanlanan “Rioba Şeftali & Portakal Çiçekli Oolong“ı tercih edebilirsiniz.

Farklı türlere hakimiyetimiz iyice arttıysa, sıra renkli bir sonbahar için Kasım ayı boyunca Divan Brasserie Beyoğlu, Divan Pub Erenköy, Divan Pub Ataşehir ve Divan Brasserie Akasya’da Rioba’nın elle toplanan yapraklardan üretilen çaylarını tatmakta. Şimdiden keyifli keşifler!