Geçen haftaki 2 günlük Çeşme kaçamağımda, Çeşme’nin 40 saatliğine bile gidildiğinde ne kadar ilaç gibi geldiğini gördüm… Fazla vaktimiz olmadığından vaktimiz değerliydi; hem yeni hem de çok lezzetli bir mekanda gecemizi geçirmek istedik. Sonunda seçimimizi Alaçatı’da bulunan Roka Bahçe’den yana kullandık… Peki Roka Bahçe nasıl mıydı, buyrun detaylı bir şekilde anlatayım…

Roka Bahçe Alaçatı

Bu gidişim Roka Bahçe’yle ilk karşılaşmamız değildi, Roka Bahçe’yi Alaçatı’ya bir önceki gittiğimde gözüme kestirmiştim zaten. Beyaz mobilyaları, açık mavi panjurları, renkli saksılarıyla, sempatik adıyla yoldan çekerken insanların ilgisini çekiyor bu restoran.

Roka Bahçe Alaçatı’da Mezeler

Ege mezelerinin ön planda olduğu Roka Bahçe’de, gitmeden önce hayalini kurduğum tüm mezeler ve yemekler menüde mevcuttu. O kadar yedik ki nereden başlasam bilemiyorum… Klasik ikili olan kavun-peynirin ardından kırmızı biber salçalı ahtapot salatası, tahinli patlıcan ezmesi, İzmir tulum penirli ılık patlıcan, naneli kuşkonmaz, cevizli deniz börülcesi söyledik. Mezelerin hepsi harikaydı, buraya giderseniz soğuk mezelerden bol bol söyleyin derim. Tabii bize soğuklar yetmez. Bunların arkasından, sıcak başlangıçlardan Ege otları ile doldurulmuş ızgara kalamar, karides saganaki, ahtapot ızgara sipariş ettik. Restoranın Levrekli deniz mahsüllü pilavı ise benim için geceye damgasını vurdu. Büyük levrek parçalarının üstünde geldiği bu pilavı keşke tüm balık restoranları yapabilse… Kısaca, deniz mahsüllü pilavı Roka Bahçe’ye giderseniz kesinlikle ortaya isteyin. Hatta iki tane isteyin :) Sıcak başlangıçlar menüsünden bir de değişiklik olsun diye Boşnak eti istedik; her zaman Boşnak etinin tadını merak ettiğim için az da olsa yedim. Biraz pastırmaya benziyor, pastırma seviyorsanız seveceğinize eminim. Ancak! Fikrimce, Roka Bahçe’de Boşnak etine girmeyin, hep deniz mahsüllerinden devam edin yoksa çok karışıyor.

Roka Bahçe Alaçatı - Kalamar

Prodom

Biz Roka Bahçe’ye 4 kişi gittik; biz (2 kişi) Yeni Rakı Ala’ya karar verdik, diğer iki arkadaşımız ise Aydın’dan bir butik şarap markası olan Prodom’un Chardonnay’ını açtırdılar. Prodom’la daha önce karşılaşmadıysanız, genelde şık restoranlarda bulunan bu markayı – özellikle Misket’ini – kesinlikle tavsiye ediyorum.

Dört kişi bu kadar meze yedikten sonra ana yemek söylesek mi diye çok düşündük; ama sonunda dayanamayıp ortaya “karides ve kalamarlı fener balığı yahinisi” istedik. Fener balığı seviyorsanız bu yahniyi sipariş edebilirsiniz, bir tek sosu biraz ağırdı – aklınızda bulunsun.

Roka Bahçe Alaçatı

Roka Bahçe Alaçatı’da Fiyatlar ve Servis

Son 4 senede fiyatların uçtuğu Alaçatı’da artık kişi başı 150 TL’den aşağı çıkamadığımızı düşününce Roka Bahçe’deki fiyatlar normaldi bence. 4 kişilik bir yemekte 480 TL gelen hesap artık normal oluyor; o yüzden içerisinde bir şişe Prodom şarabın ve 35lik bir Yeni Rakı Ala’nın olduğu hesapla Roka Bahçe’nin fiyatları benden iyi puan aldı.

Mekandaki garsonlar gayet sempatik, bu da burayı daha çok sevmenizi sağlıyor. Roka Bahçe’ye gittiğinizde güler yüzlü insanlarla ve hızlı bir servisle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Roka Bahçe Kahve Fincanı

Böyle bir yemekten sonra Türk kahvesi içilmeden kalkılmaz tabii… Kahveler “İstanbul Beyefendisi bıyığı” motifli fincanlar içerisinde geldi ve ben bu bıyığa bayılırım! Bu tarz küçük ama eğlenceli ve güzel detayların düşünüldüğü Roka Bahçe’de geçirdiğim 3 saat gerçekten çok keyifliydi…

Bu aralar “yaz bitti” muhabettlerini çok duyuyorum, siz böyle diyenlerdenseniz bence kesinlikle böyle düşünmemelisiniz… Öncelikle daha önümüzde 30 Ağustos tatili var; aynı zamanda bu sıcaklarla Eylül de böyle gidecek gibi görünüyor. Bence yazın daha bitmediğini daha iyi anlamak için siz en yakın zamanda uçak biletinizi alın, hafta sonluğuna da olsa bir Çeşme kaçamağı yapın… Herkese sevgiler!

Roka Bahçe Alaçatı Adres: Kemalpaşa Cad. No: 107 Alaçatı

Roka Bahçe Alaçatı Telefon: 0232 716 9659

Turkcell Platinum

Alaçatı’da Başka Lezzet Durakları mı Arıyorsunuz?

Tomurcuk’tan Alaçatı’nın 3 Lezzet Durağı (Dutlu Kahve & Asma Yaprağı & 35lik Meyhane) incelemesini

veya

Lisya’dan Alaçatı’da En İyi Kahvaltı Mekanları yazısını okuyabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN