Roma… Nasıl anlatayım? Eminim hepimizin ortak fikri; o bir açık hava müzesi; daracık sokakları, tarihi binaları, keyifli restoranları, barları, kafeleri… Say say bitmez. Lezzetlerine gelirsek; katman katman, pizzalarıyla makarnalarıyla göz dolduran… Roma’da favori lezzet durakları önerilerimi okuyunca Roma’da yediğiniz her yemekte beni hatırlayacaksınız. 

Bir süre Roma’da yaşadım ve İstanbul’a döndüğümde birkaç kilo benimle geldi. Olsun! İtalyan arkadaşlarımdan öyle güzel yerler öğrendim ki bu bana yeter. İşte Roma’nın lezzet favorileri!

Favori Lezzet Durakları
Favori Lezzet Durakları | Fotoğraf: Bu Kız Hep Aç

Konum

Roma’da yol üstü el yapımı taze makarna için Via dei Coronari sokağında bulunan Pasta Imperiale’de makarna yiyip ardından Gelateria del Teatro’dan dondurmanızı almayı unutmayın! Dondurma demişken; doğal dondurmalarıyla ön plana çıkan Fatamorgana’nın da her geçen gün fanatikleri artan bir dondurmacı olduğunu söylemeden geçmek istemem.

Frenie Frizioni
Frenie Frizioni | Fotoğraf: Instragram / freniefrizioni

Freni e Frizione, nefis bir aperitivo deneyimi ve lokallerle tanışmak için harika bir yer. Tabii aperitivo için doğru saati bilmek lazım. Roma’da akşam yemeği nereden baksanız 21.00 civarında başlıyor; öncesindeyse keyifli bir aperitivo gerekiyor. Saat 19:00 gibi gidin, sınırsız açık büfenin ve bir Aperol Spritz’in keyfine varın derim.

Pompi
Pompi | Fotoğraf: Instagram / pompi1960

Belki size turistik gelebilir ama lokaller de burayı seviyor! Uzun bir günde, kilometrelerce yürürken arada durup geleneksel bir tiramisu yemek için İspanyol Merdivenleri’nin yakınında bulunan Pompi’ye uğramanızı öneririm. Klasik tiramisu olanı mutlaka denemelisiniz.

Forno Campo de Fiori
Forno Campo de Fiori | Fotoğraf: Bu Kız Hep Aç

Hadi biraz turistik bölgeden çıkalım ve Testaccio Bölgesi’nde bulunan Pizzeria Remo’da pizzanın keyfine varalım. Ne pizza ama! Yok ben pizza yemekten sıkıldım diyenlere de geleneksel bir lezzet olan nefis morina balık fileto ve bira keyfi yapabilecekleri Filetti di Baccala’yı öneririm. Bir de İtalyan harikası olan foccaccia’yı yemek için Forno Campo de’ Fiori‘ye uğramanızı tavsiye ediyorum. İster kabak çiçeği ve mozarellalı ister mortadellalı…

Filetti Di Baccala
Filetti Di Baccala | Fotoğraf: Bu Kız Hep Aç

Roma mutfağının en favorileri atıştırmalığı: Mozarella, pirinç ve domates soslu suppli’yi denemeden dönmeyin derim. Bunu denemek için de Trastevere yakınlarındayken Suppli’ye uğrayabilirsiniz.

Boccione L’antico Forno
Boccione L’antico Forno | Fotoğraf: Bu Kız Hep Aç

Geleneksel bir Roman mutfak arayanların, Yahudi Mahallesi’nde bulunan La Nonna Betta’da, Roma’da yenilebilecek en iyi kızarmış enginarı yiyeceğinize eminim. Hemen yanı başında ise tabelası bile olmayan ama önündeki sıradan rahatlıkla doğru yer olduğunu anlayacağınız Boccione L’antico Forno’da ricottalı tatlıyı denemenizi ve buraya günün erken saatlerinde gitmenizi öneririm.

Kapak fotoğrafı: Instagram / pappaecicciafoodadventures

İlginizi çekebilir: WanderMagger’dan Roma’da En İyi Mekanlar