IMG_3974

Ponte Milvio yani Milvio Köprüsü tarihte Konstantin’in Maxentius’u yenerek Roma imparatoru olduğu nokta olarak bilinse de, biz aşıklar için çok ayrı bir önemi var: Aşk kilitleri.

Girişi bu önem arz eden meselenin tarihçesi ile yapmak gerekirse bu asma kilitlerin geçmişi yaklaşık 100 yıl önceki melankolik bir Sırp hikayesine dayanıyor. Birbirine aşık iki sevgili, hatta nişanlı Nada ile Relja… I. Dünya Savaşı sırasında asker olan Relja savaşmak için gittiği Yunanistan’ın Korfu adasında başka bir kadına aşık oluyor ve bunun doğal getirisi olarak da nişan bozuluyor. Talihsiz aşkının yaşattığı hayal kırıklığı ve acıya dayanamayan Nada ise maalesef kısa süre sonra ölüyor. Bu olayın ardından Nada’nın yaşadığı Vrnjačka Banja kasabasından genç kadınlar, aşık oldukları, sevdikleri kişilerin adlarını asma kilitlerin üzerine yazıp, zamanında bu iki aşığın buluştuğu, aşklarına şahitlik yapan köprüye kendi aşklarını güvence altına almak üzere asmaya başlıyorlar.

IMG_3816

Aşk kilitlerinin Avrupa’da bir furya gibi yayılması ise Federico Moccia’nın “Ho voglia di te / Seni İstiyorum” isimli kitabından sonra, 2006 yılından itibaren gerçekleşti. Kitabın karakterleri sonsuz aşklarının simgesi olarak Milvio Köprüsü’ne asma kilit asan genç bir çift. Kitabın çok popüler olmasından sonra da bu çifti taklit ve takip edenler çok olmuş. Ve bu hareket bir aşk ritüeline dönüşerek Avrupa’da ve dünya da çeşitli köprülere kilit asıp, anahtarını nehre atmak suretiyle yayılmış.

Eğer siz de aşkınızı ebedi şehir Roma’da ölümsüzleştirmek istiyorsanız; Roma’ya giderken asma kilidinizi alıp üzerine isimlerinizi yazdırmayı ve sonra Roma’da bu kilidi Milvio köprüsüne asıp, aşkınız üzerine yemin ederken anahtarını da Tiber nehrine atmayı ihmal etmeyin.

IMG_3794

Not: Köprü ile ilgili internette araştırma yaparsanız 2012 yılında köprüden tüm asma kilitlerin söküldüğünü okuyabilirsiniz. Ama İtalyanlar uslu durmamış ve tekrar kilitleri asmaya başlamışlar. Ben Ocak 2016 itibariyle gittiğimde köprüde kilitler asılıydı.