Zeynep Yıldırım, benim Koç Lisesi’nden arkadaşım. Kendisi geçtiğimiz Aralık’ta hayallerini gerçekleştirdi ve kendi stüdyo & ajansını kurdu. Bu hafta başında Zeynep’in Firuzağa’da bulunan mekanı roundabout’u ziyarete gittik ve roundabout’a vizyonu, atmosferi, çalışma prensibi ve konsepti sayesinde hayran kaldık. roundabout nedir peki, ne yapar? Cevaplar için sizi aşağıya alalım…

zeynep yıldırım

Öncelikle Zeynep Yıldırım’dan başlayalım…

Zeynep, Koç’tan mezun olduktan sonra New York’a Parsons School of Design’da İletişim Tasarımı okumaya gitti. 3 sene New York’ta çalıştı, 2012 yazında ise Türkiye’ye dönüş yaptı. roundabout’u kurmadan önce kendi stüdyosunu açma arzusu vardı; 9 ay bir ajans deneyimi edindikten sonra hayalini gerçekleştirmeye karar verdi. Baskı teknikleri, kağıt ve tipografiye ayrı bir ilgi duyduğundan bunlar üzerine yoğunlaşan bir yer yaratmak istiyordu; roundabout markasını 2013 yazında kurdu, Firuzağa’daki mekanı ise Aralık 2013’te açtı.

Nedir bu roundabout?

roundabout

roundabout’un kuruluşunda aslında 3 amaç var. Zeynep bunları şöyle anlatıyor;

“work.
roundabout aslında bir grafik tasarım studyosu. Daha çok basılı işler (kurumsal kimlik, kitap tasarımı, dergi, tipografi, paketleme gibi) üzerine yoğunlaşıyoruz. Projenin ölçeğine bakmaksızın butik bir yaklaşımla, tüm enerjimizi koyarak kaliteli işler çıkarmak en önemli amacım. Butik yapıyı korurken, gerektiğinde ekip büyüyüp küçülebiliyor. Şuana kadar Garanti Bankası, Şerifoğlu Parke, Egemeoğlu Hukuk Bürosu, Bürosit ile çeşitli projeler gerçekleştirdik.

roundabout

shop.
Bunun yanı sıra aynı zamanda tasarım ürünleri bulabileceğiniz minik bir dükkan. Buradaki ürünler biraz da roundabout’u yansıtıyor, grafik tasarım konseptinden çok fazla dışarı çıkmadan seçtiğim ürünler arasında serigrafi baskı posterler, çanta, letterpress baskı not defterleri, kartlar, takvim ve bazı tekstil ürünleri bulunuyor.

Ofisin dükkan konumunda olmasından yararlanarak herkesin istediğinde gelebileceği, zaman geçirmek için bir şeyler bulabileceği ve üretmek isteyeceği bir yer yaratmaya çalıştım.

collab.
Orta masamız herkese açık, kafede tek başınıza çalışacağınıza gelin beraber çalışalım, fikir üretelim, ortak proje yapalım diyoruz. Collaboration çok önem verdiğimiz bir konsept, masada konuşulan, bazen hayal gibi gelen, ne zaman nasıl olacakki dediğimiz projeleri hayata geçirmek için hiç ummadığınız birinden bir fikir çıkabilir. Bu kişileri bir araya getirmek için de zamanla düzene oturacak küçük buluşmalar, happy hour, konuşma ve sinema geceleri yapmak istiyorum.”

“shop” kısmını biraz daha açalım…

roundabout’ta bulabileceğiniz ürünler genelde kırtasiye ve dekorasyon odaklı ürünlerimiz arasında poster, takvim, not defteri, kart, mektup seti, geçici dövme, bez çanta, yastık ve sweatshirt… Zeynep, uzun zamandır takip ettiği, kaliteli iş üreten, baskı ve grafik odaklı daha çok kişilere ait Türkiye’de olmayan markaları roundabout’ta toplamış. Ayrıca, Türkiye’deki art director arkadaşlarının tasarladığı ve kendilerinin hazırladıkları ürünleri de roundabout’ta bulabiliyorsunuz.

Ürünlerini bulabileceğiniz markalar ise; Good Fucking Design Advice, Freaker, Moglea, Sapling Press, Moglea, Tattly, Typodarium, Hello From Istanbul, roundabout.

Biz Yasemin’le gittiğimizde roundabout markası ait sweatshirt’lerden aldık; aldığım günden beri üstümden çıkarmıyorum desem yeridir :)

Lisya Kalma & Yasemin Dormen

Havalar bu aralar gri olsa da, pek yakında güneşin çıkmasıyla Cihangir-Galata gezmeleriniz sıklaşacaktır. Cihangir taraflarında gittiğiniz zaman Firuzağa taraflarına inerek cumartesileri de açık olan roundabout’u ziyaret etmeyi unutmayın. Zeynep’in sizi hoş sohbeti ve tüm misafirperverliğiyle karşılayacağından emin olabilirsiniz!

Adres: Firuzağa Mahallesi. Kadirler Yokuşu. Kalkan Sokak. No:1A Beyoğlu/İstanbul

facebook/roundaboutwsc
instagram/roundaboutwsc

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Çok tatlı bir yere benziyor, en kısa zamanda gidip sweatshirtlerden alınmalı :)