Son yıllarda ismini daha sık duymaya başladığımız Laponya (Lapland), Rusya, İsveç, Norveç ve Finlandiya’nın kuzey toprakları anlamına geliyor. Rovaniemi ise, Finlandiya’daki Laponya bölgesinin turizmi ile ünlü baş şehri. Kuzey ışıklarına merakınız varsa, Ekim-Mart ayları arasında kuzey ışıklarının en iyi seyredilebildiği bölgelerden biri olan bu şehir, size alternatif tatil aktiviteleri ile farklılık sunabilir!

northern-lighrs-aurora-borealis-in-rovaniemi-lapland-finland-toni-eskelinen-winter-1280x852
Rovaniemi | Fotoğraf: https://www.visitrovaniemi.fi/

İstanbul’dan dört buçuk saat süren direkt uçuşun olduğu, kuzey kutup çizgisi üzerinde yer alan bu şehirde, havalimanından şehir merkezine uzaklık 10 km civarı. Otobüslerle yirmi dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabildiğiniz şehir merkezi küçük olduğu için, merkezi bir otelde kalıyorsanız araç ya da toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmadan şehir turu yapmanız mümkün.

Soğuğu ile ünlü, küçük olmasına rağmen fazla sayıda aktivite imkanı ile hafızanızda kalıcı bir tatil vaat eden Rovaniemi’de çok fazla tur şirketi bulunuyor. Turlar arasında fiyat farkı olsa da, size verilen koruyucu giysinin kalitesi turdaki memnuniyetinizi etkiliyor. Bu nedenle tur araştırırken bunu da göz önünde bulundurmanızı öneririm. Her tur şirketinde aşağıdakilerle benzer içerikli turlar mevcut.

Rovaniemi Tur Alternatifleri

Kar Motoru Turları

winter-snow-nature-outdoors-snowmobile-rovaniemi-lapland-finland-29
Kar Motoru Turu | Fotoğraf: https://www.visitrovaniemi.fi/

2-3 saatlik süre boyunca bembeyaz karlarla örtülü Fin doğasını keşfetme şansı bulduğunuz kar motoru turlarını mutlaka yapmanızı öneririm. Turlar gündüz ve akşam yapılabiliyor; sık ormanın arasından geçerek donmuş göle vardığımız, “Hiçbir yerin ortasında” olmayı sonuna kadar deneyimlediğim akşam turu, benim favorim oldu.

Buzda Balık Tutma 

picture3-3
Buzda Balık Tutma | Kaynak: https://reindeerlakeresort.fi/

Tur rehberinizin el alışkanlığıyla çok hızlı yapması moralinizi bozsa da, santimetrelerce kalınlıktaki buz tabakasının adım adım oyularak çıkarılmasını izlemek hipnotize edici. Bazı ziyaretçiler açısından buzun kırılması sonrası yapılan balık tutma aktivitesi eğlenceli, öte yandan insanların bu zorlu doğada nasıl hayatlarını sürdürmeye çalıştığını birebir görmek düşüncelere dalmanıza da sebep oluyor. Bu aktiviteye kar motoru turları ile birleştirilmiş şekilde ya da ayrı olarak katılabilirsiniz.  

Kuzey Işıkları Turu

Kuzey Işıkları Turu | Fotoğraf: unsplash.com/@vingtcent

 Kuzey ışıkları özellikle Ekim-Mart ayları arasında, Güneş’te meydana gelen patlamalar sonucu görebildiğimiz oluşumlar. Hava ne kadar açık olursa, Güneş’teki aktivite de o kadar fazla olursa görme ihtimali o kadar artıyor. Kuzey ışıklarını takip edebilmek için ışık kirliliğinin az olduğu bölgelere yapılan turlara katılabilir ya da Aurora Cabin kiralayabilirsiniz. Benim önerim, Rovaniemi küçük bir yer olsa da en az 5 gün-1 haftalık bir seyahat planlamanız. Böylece birkaç gün hava kapalı olsa bile diğer günlerde kuzey ışıklarını görme ihtimaliniz artabilir, gece görüşü iyi olan bir kameranız da varsa, ömürlük fotoğraflar çekebilirsiniz.

Husky ve Ren Geyiği Turları

Rovaniemi’de bir çok Husky ve ren geyiği çiftliği bulunuyor. Turlarda bu çiftlikleri ziyaret ederek hayvanları sevebiliyor, isterseniz bu hayvanlarla kızak turu da yapabiliyorsunuz; ayrıca turların neredeyse hepsi sıcak içecek, ateşte snack pişirmek gibi aktiviteler de içeriyor. Faytondan pek de farklı olmayan kızak turlarında Husky ve ren geyiklerinin sakatlanma ihtimali var, kızak turundansa çiftlik ziyaretini tercih etmenizi öneririm.  

Santa Claus Köyü Ziyareti 

house-of-mrs-claus-evening-rovaniemi-improved-1-640x398
Santa Claus Village | Fotoğraf:  ​​​https://santaclausvillage.info

Özellikle gece ışıklandırması ile daha etkileyici görünen bu yer, Rovaniemi’nin en turistik seyahat noktalarından biri. Efsanelere göre kutuplarda yaşayan Noel Baba’yı sahiplenerek yapılan bu tema parkı, yalnız yılbaşı dönemi değil, yılın 365 günü açık. Burada Noel Baba’nın ofisini görüp onunla fotoğraf çekilebilir, mini ren geyiği turu yapabilir, her şeyin buzdan yapıldığı buz restaurant ve buz bar’ı deneyebilir, elf kıyafetli kişilerin çalıştığı Noel Baba Postanesi’nden mektup postalayabilir, kutup çizgisinin geçtiği yerde fotoğraf çekilebilirsiniz. Web sitesinden yapılan 24 saat canlı yayınla köyün içini izlemenizi de mümkün kılmışlar. 

Alternatif Etkinlikler

Fin Saunası Deneyimi

 Finlandiya’dan dünyaya yayılan Fin saunasını denemek isterseniz, donmuş göle girip hamamda saatler geçirebileceğiniz çeşitli turlar mevcut.

Buz Kıran Gemisi Turu

145
Buz Kıran Gemisi Turu | Fotoğraf: https://www.getyourguide.com/

Buz kıran gemilerinde birkaç saat süren tura katılarak suya girebilir (tabii ki kalın tulumlarla😊) ve donmuş denizin üzerinde yürüyebilirsiniz.

Iglo’da Kalma

picture1-8
Arctic Iglo | Kaynak: Ranua Resort

Merkezin dışında kalan iglo oteller, kuzey doğasını iliklerinize kadar hissetmeniz için güzel bir imkan sağlıyor. Şansınız yaver giderse kuzey ışıklarını igloda deneyimleme şansınız da olabilir.

Kapak Fotoğrafı: Ranua Resort

İlginizi çekebilir: Cansu Şengün’den Dünyanın En İyi Buz Otelleri