En son The Grand Budapest Hotel’ini izlediğimiz, sevdiğimiz, teatral yönetmen Wes Anderson’ın, Owen Wilson ortaklığıyla, zamansız ve mekansız bir filmi daha… Tüm Wes Anderson filmlerinde olduğu gibi rengarenk duygularla dolu! Karşınızda, pazar günü tadında Tenenbaum Ailesi…

Filmi anlatmaya başlamadan önce daha güçlü bir etki bırakması söylemeliyim ki Wes Anderson ve kendine has film tarzı bu filmini de çok keyifli kılıyor. 2001 yapımı ve Wes Anderson’ın üçüncü filmi olan The Royal Tenenbaums, içinizi ısıtacak, akşamınızı güzelleştirecek.

royal tenenbaums 1
The Royal Tenenbaums: Bir Wes Anderson Masalı

Hey Jude‘un belki de hiç duymadığınız bir versiyonuyla başlıyoruz Tenenbaum’ları tanımaya… Royal ve Etheline’ın ayrılma kararlarını çocuklarına söyledikleri ve Royal’ın evden gittiği güne dönüyoruz, ilk sahnelerde tanıştığımız dahi çocuklar Margot, Chas ve Richie çok geçmeden büyüyor, o sahnelerde bize anlatılan kişilik özellikleri ve bu tuhaf ailenin yarattığı gizem ortamı bizi izlemeye sürükleyen unsurlar oluyor. Henüz 12 yaşına gelmemiş oyun yazarına, tenis şampiyonuna, ekonomi dahisine ve bir de Tenenbaum olmak için çabalayan karşı komşuya sahibiz! Tanıştığımız üyeleri yeni yeni bensemişken ailenin kopma noktasına geldiği uzak bir gelecekte buluyoruz kendimizi.

royal tenenbaums 6
The Royal Tenenbaums: Bir Wes Anderson Masalı

Hikayemizin ana karakteri Royal Tenenbaum (Gene Hackman) ailenin pek de becerikli olmayan babası. Ailenin geri kalan üyeleriyle, özellikle de çocuklarıyla yaşadığı iletişimsizliğin yansıtıldığı sahneler tıpkı ailemiz gibi alışılmışın oldukça dışında.

royal tenenbaums 5
The Royal Tenenbaums: Bir Wes Anderson Masalı

Filmde yaratılmak istenen etkiyi daha iyi anlamak için Etheline (Anjelica Huston) karakterini de yakından tanımak önemli. Royal’ın tamamen zıt karakterine sahip Etheline, aileyi kontrol eden dominant bir karakter olmasına rağmen geçmişi ve düşünceleri filmde kimi zaman geri planda kalıyor.

royal tenenbaums 3
The Royal Tenenbaums: Bir Wes Anderson Masalı

Bir kitap gibi yavaş yavaş işleyen ve üst üste konulan küçük hikayelerle dolu filmimiz, birbirinden apayrı karakterlere bir bütün olarak bakıyor ve yarattıkları etkiyi gözlemleme şansı buluyoruz. Royal’ın pişmanlıkları, Richie’nin en yalın duygularıyla, Margot’nun sırları ve Chas’in korumacılığıyla Wes Anderson harikulade biçimde bizi de ailenin bir parçası yapıveriyor çok geçmeden.

royal tenenbaums 2
The Royal Tenenbaums: Bir Wes Anderson Masalı

22 yıl sonunda yeniden aynı evde bir arada bulunan Tenenbaumlar, kendi iletişimsizliklerini yıkmaya çabaladıkça unutulan aile yeniden bir araya geliyor. Zaman ilerledikçe gözlerimiz Royal’dan Richie’ye çevriliyor ve yönetmenimizin vazgeçilmez unsuru anlatıcı bu kez Richie’nin gözünden görmeye başlıyor dünyayı…

royal tenenbaums 4
The Royal Tenenbaums: Bir Wes Anderson Masalı

Teknik açıdan baktığımızda filmin kusursuz görüntüleri, setleri, kostümleri ve bizi masallar alemine daldıran müzikleriyle kendimizi bir düşün içinde buluyoruz. Huston ve Hackman dışında Luke Wilson, Gwyneth Paltrow, Ben Stiller ve Bill Murray gibi tanıdık yüzler var karşımızda.

royal tenenbaums 7
The Royal Tenenbaums: Bir Wes Anderson Masalı

Hikayemiz hüzünlü, ama ağlamıyoruz. Kendi duygularımızdan sıyrılıp bütün karakterleri bir bir öznelleştiriyoruz. Başta inanılmaz gelen detayları yepyeni bir gerçeklik kurmak için kullanıyoruz. Yer yer drama yer yer komedi ve yer yer romantik bir öyküye dönüşen bu güzel filmde yepyeni insanlarla tanışacak, onlardan biri olacaksınız.

İyi seyirler!