Pandemi döneminde hepimizin ne yapacağını şaşırdığı, bu süreci iyi değerlendirmesi gerektiğini düşündüğü ancak ne yaparsa yapsın yeterli değilmiş gibi hissettiği bir an olmuştur diye düşünüyorum. Ben de bu süreç içerisinde bu fikirlere kapılıp, pandeminin kendimizi geliştirme dönemi olduğu fikrini benimseyenlerden oldum. Durum böyleyken bu süreci yıpranmadan atlatmak için ruh ve beden için yoga gibi deşarj aracı bulabilmek önemliydi.

Yoga with Adriene | Fotoğraf: yogawithadriene.com

Benim gibi, birçoğumuzda da Dünya’nın geçirdiği bu zorlu sınavın bizler için bir büyüme dönemi olması gerekiyormuş gibi bir algı oluştuğunu gözlemledim. Aksine bu dönemde sakin kalarak, ruhumuza ve bedenimize ihtiyacı olan dinlenme fırsatını tanımak belki de en iyisi olacaktı.

Bu süreç içerisinde kendimi kaptırdığım bu düşüncelerden sıyrılmak adına daha önce birçok kez denediğim ama bana bir türlü doğru hissettirmeyen yogaya bir şans daha vermek istedim ve bir arkadaşımın tavsiyesi ile Yoga with Adriene isimli Youtube sayfası ile tanıştım.

Yoga: Bir Trend ya da Arındırıcı Bir Deneyim

Daha önce birçok yoga dersi ve Youtube videosu denemiştim ancak hiçbiri bana uygun gelmemişti ve bu nedenle ne yazık ki zihnimde yoganın sadece trende uyum sağlamak adına herkesin yaptığı bir spor dalı algısı oluşmuştu. Halbuki benim yogadan beklediğin, bir trend ya da bir spor olarak değerlendirmektense, hem bedenin hem de ruhun aynı anda bir bütün olarak harekete geçerek dinlendiği, arındığı bir deneyim olmasıydı. İşte Adriene’da çalışmalarında tam olarak bunu vurgulayan bir yoga eğitmeni olduğu için ilk videosundan hem içeriklerine hem de yogaya bağlanmamı sağladı.

Ruh ve Beden İçin Yoga | Fotoğraf: yogawithadriene.com

Sizler de yogada aradığınızı henüz bulamadığınızı düşünüyorsanız bu sayfaya bir göz atmanızı tavsiye ederim. Youtube ve kendi websitesi üzerinden ücretsiz yoga videoları ile farklı başlıklarda 30 günlük çalışma programları hazırlanmış. Hepsi birbirinden farklı amaca hizmet eden bu programlar sırasında diğer yoga kanallarından farklı olarak sizi sanal da olsa bir dost şefkati ile kucaklıyor. Kendi kendine espriler yapıp, sizden de tepki almışçasına bunlara gülen, bir harakette zorlanacağınızı bildiğinde herkesin kendi sürecinde ilerlediğini, bunun bir yarış olmadığını sizlere hatırlatan harika bir insan Adriene.

Teksas’da yaşadığını videolarında dile getiren Adriene, her videoda kendisine genellikle uyuyarak eşlik eden sevimli köpeği Benji ile keşke gerçek hayatta da tanışıp dost olabilsek dedirtiyor ve hayatınızın sanal da olsa bir parçası oluyor.

Yoga with Adriene: Video Serisi Önerileri

Yoga with Adriene, Home
Yoga with Adriene, Home | Fotoğraf: Youtube

Tek tek anlık ihtiyaçlarınıza göre hazırladığı videolarının dışında 30 günlük programlarına göz atmak isterseniz sizlere 3 önerim olacak. İlk olarak Home video serisi; yeni başlamak isteyenler için birebir. Hem bedenen hem de ruhen sizleri çok zorlamadan anda kalmanın önemini vurgulayarak size hayat yolculuğunuzun hangi adımında olursanız olun ilerlediğinizi hatırlatıyor.

Yoga with Adriene, Dedicate
Yoga with Adriene, Dedicate | Fotoğraf: Youtube

Fiziksel olarak biraz daha zorlamasını tercih edip ruhen bu kadar dinginliği şu an istemediğinizi düşünürseniz ise Dedicate video serisi ile başlayabilirsiniz. Sizleri yoganın temel hareketleri ile tanıştırdığı bu videolar aynı zamanda esneklik ve denge kazanmak için ideal.

Yoga with Adriene, Kiss
Yoga with Adriene, Kiss| Fotoğraf: Youtube

Son olarak fiziksel olarak zorlanmak istemiyorum ancak ruhen arınmaya, sakinleşmeye ihtiyacım var derseniz ise Kiss yoga serisini denemenizi öneririm. Bu seri diğer ikisinden farklı olarak birbirinden bağımsız 30 videonun bir akışta birleştirilmesi ile oluşturulmuş ve tamamen iç huzurunuzu yakalamanıza yönelik hazırlanmış.

Mat üzerinde yapacağım birkaç hareket bana iç huzurumu nasıl kazandırabilir diye düşünüyorsanız Adriene’a bir şans vermenizi öneririm. Bazen takılı kaldığımız düşüncelerin gerçekliğini, aslında düşündüğümüz kadar önemli olmadıklarını görebilmemiz için sadece yapmamız gereken bedenimizi harekete geçirmek olabilir. Bu anlamda ruh ve beden için yoga oldukça iyi bir araç. Bunu bir de dostça yaklaşan bir eğitmen eşliğinde yapmak eminim sizlere de iyi gelecektir. Umarım “Yoga with Adriene” videoları sizin de hayatınıza yeni bir bakış açısı kazandırır!

Kapak Fotoğrafı: yogawithadriene.com

İlginizi çekebilir: Akasha Coral’dan Yoga with Adriene