Reenkarnasyon ya da ruh göçü inancına göre ölümden sonra ruh başka bir bedende tekrar hayat bulur ve bu bir döngü olarak devam eder. Dünyanın en eski inanışlarından biri olan reenkarnasyona günümüzde çeşitli din ve görüşlerdeki 1 milyara yakın insan inanıyor. Reenkarnasyonun amacının evrendeki dengeyi ve adaleti sağlamak olduğu  ve ruhun bu dengeyi sağlamak için tekrar tekrar dünyaya geldiği düşünülüyor. Bu tema üzerine kurulan Ruhların Göçü romanda da baş kahramanı Perizat da önceki hayatta yaşadıklarının adaletini şimdiki hayatında sağlamaya çalışıyor.

“Sadece bir kez hayata gelerek alabilir mi insan dersini? Hak edebilir mi cenneti ya da cehennemi?”

Ruhların Göçü
Ruhların Göçü | Fotoğraf: Instagram/@bikahvebikitap

Ruhların Göçü

Otuz üç yaşında başarılı bir avukat olan Perizat yetiştirme yurdunda ve oradan kaçtığında sığındığı Ihlamur Anne’nin evinde çok zor bir çocukluk geçirerek büyür. Bu şekilde büyümek onu insanlara zor güvenen, mesafeli biri haline getirir. Hayatının odak noktası olan işinde ise çok başarılıdır ve avukatlığını yaptığı hiçbir davayı kaybetmez. Bu yüzden zorlu bir davanın müvekkili olan Turgut Bey’i savunması için çalıştığı firma Perizat’ı seçer. Yeni müvekkili Turgut ile tanışmasıyla Perizat hiç tahmin edemeyeceği olaylarla yüzleşmeye başlar. Bu olaylar sayesinde de sık sık rüyasında gördüğü önceki hayatına dair sırları bir bir açıklığa kavuşur.

Ruhların Göçü daha önce okuduğum hiçbir Türk yazarının kitaba benzemiyor. Reenkarnasyon, 70’ler, aşk, nostaljinin yanı sıra cinsel istismar gibi zor bir tema işlenmiş ve sonuna kadar heyecanla okunan temponun hiç düşmediği bir roman ortaya çıkmış. Günümüz Perizat’ın soğuk, izole dünyası 1970’lerdeki Perizat’ın sıcak ve nostaljik dünyası ile dengelenmiş. İki karakter arasındaki bölüm geçişleri güzel bir şekilde kurgulanmış. Yine bir farklılık olarak kitap sonunda bulunan şarkı listesini dinleyerek okumak kitabın atmosferine girmenize yardımcı oluyor. Kitabın akıcı dili ve her bölüm sonu merak uyandıran anlatımı sayesinde kitabı bir günde bitirdim. Siz de kolayca okuyabileceğiniz hem heyecanlı hem nostaljik bir hikaye isterseniz Ruhların Göçü’nü tavsiye ederim.

Yazar Ayşe Ayhan Demir’e Dair

1988 Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu Ayşe Ayhan Demir İstanbul’da öğretmenlik mesleğini sürdürüyor. Baykuş Edebiyat Dergisi’nde kitap üzerine yazıları ve röportajları yayınlanıyor. Gilmore Girls dizisinde bahsedilen kitapları okudukları Rory Gilmore Kitap Kulübü isimli bir kitap kulübü bulunuyor. Ruhların Göçü kitabı 2021 yılının Ağustos ayında Flora Kitap Yayınevi’nden yayınlanıyor. Ayrıca daha önce yayınlanmış, Aşk Nerede? ve Üç Yapraklı Yonca isimli kitapları bulunuyor. Kendisini takip etmek isterseniz Instagram’da @bikahvebikitap kullanıcı adıyla bulabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Derya Dinçer

İlginizi çekebilir: Şura Nur Savranoğlu’dan Alice Hart’ın Kayıp Çiçekleri