Kadıköy’de üçüncü dalga kahveciler dalga dalga yayılırken, El Salvador’dan Costa Rica’ya, cold brew’den syphon’a yeni nesil kahve ve kahve teknikleri dört bir yanımızı kuşatmışken ille de Türk kahvesi diyenlerin artık Kadıköy’de uğrayacakları yeni bir durağı var. Rumeli Çikolatacısı’nda sadece içtiğiniz bol köpüklü Türk kahvesinin değil, tadına baktığınız çikolataların, dinlediğiniz müziğin ve hatta oturduğunuz iskemlelerin de kırk yıllık hatırı var!

rumeli1

Rumeli Çikolatacısı, Haziran ayında eski Moda havuzunun karşısını kendine mesken edinmiş; açık yeşil pencereleri, minik iskemle ve masalarıyla kahvenin en köpüklüsünü yapmaya kendini adamış minik ve şirin bir kahveci. Öncelikle lokasyon seçimi çok başarılı. Çünkü Bahariye’nin sonunda  yer alması demek, alışverişin bitmesi ve üstüne de güzel bir yorgunluk kahvesi içme zamanının gelmesi demek. Aslında buraya gelmek için illa yorgun olmak zorunda değilsiniz. Burası zaten dış görünüşünün güzelliğiyle sizi kendine çekecek ve kahve çanları sizin için çalacak.

rumeli7

Dışarıda bir yer seçip oturabilir, kahvenizi yudumlarken gelip geçene bakarak günlük hayatın telaşı ve koşturmacasına seyirci kalabilirsiniz. Tercihinizi daha sakin bir ortamda kahve içmekten yana kullanmak isterseniz sizi hemen içeriye alalım.

rumeli8

Eski kahvehane kültürünün modern versiyonunu yaşatan bu mekanda önce dikkatimizi ortada duran havuzlu bir mermer masa çekiyor. Üç-dört kişi gelmişseniz, masanın çevresindeki iskemlelere oturarak mekanın merkezinde yerinizi almak en güzeli. İki veya tek kişiyseniz de hemen pencere kenarına geçmeniz şiddetle önerilir. Bar şeklinde iki yana yerleştirilen masalarda yan yana oturup dışarıyı seyretmenin keyfini anlatamam. Hava güzelse pencereleri yukarıya kaldırabilir ve caddedeki seslere kulak verebilirsiniz.

20141201_193200

Mekanda atlanmaması gereken iki önemli detay var. Birincisi mekanın bol ışıklı olması. Buranın neden bu kadar ışıl ışıl olduğunu anlamak için yukarı bakmanız yeterli. Ahşap tavan süsü ve sallanan avizeler, ortamı aydınlatmakla kalmıyor aynı zamanda bir saray havası yaratıyor. Diğer özel detay ise içeride çaldıkları müzik. Burada, Türk musikisi dinliyorsunuz. Türk kahvesinin yanına eşlik edecek ve bu keyfi ikiye katlayacak daha uygun bir müzik düşünemiyorum.

rumeli2

Yerleştiğimize göre artık kahvelerimizi söyleyebiliriz. Aslında kahveden önce bizi çeken başka bir şey var. Mekanın içine girdiğinizde önce yoğun bir çikolata kokusuyla çarpılabilirsiniz.  Ne de olsa buranın adı Rumeli Çikolatacısı ve uzmanlık alanları çikolata. Krokanlısından fıstıklısına kadar tüm çikolata çeşitlerine hayran hayran bakmaya başlıyorsunuz. Hatta bizim gibi  kendinizi kahve siparişinden önce çikolata siparişi verirken bulabilirsiniz.

rumeli5

Bol köpüklü bir Türk kahvesini seçtiğinizde tabi ki lokum da yanında geliyor. Fincan ve sunum da tadı gibi on numara. Küçük bir eleştirim getirdikleri suya olacak. Bu kadar ince ve zarif mekanda suyu plastik bardak yerine küçük cam bardakta getirmelerini tercih ederdim. Türk kahvesi içmek istemiyorsanız bitter sıcak çikolata da insanın içini ısıtan ve övgülerin en büyüğünü hak eden bir tat. Yazın da sıcak çikolata, oluyor buz gibi soğuk çikolata! Ayrıca kahveyle sıcak çikolatayı karıştırdıkları kahve çikolatayı da denemek gerek. Kahve dışında başka bir şey içmek isteyenler için de limonata ve Osmanlı Şerbetleri hazırlamışlar. Sunumu da lezzetine yakışır şekilde hoş ve şık.

IMG-20141201-WA0004

Genel olarak bu mekanı bu kadar beğenmemi sağlayan unsurların başında hizmetinin kalitesi geliyor. Sizin her açıdan mekandan memnun ayrılmanızı sağlamak için çevrenizde adeta pervane olan insanlar var. Verdiği emeklerin karşılığını her ziyaretçisini buranın müdavimi yaparak alıyorlar.

rumeli3

Rumeli Çikolatacısı, Türk kahvesini, yanında lokumunu ve sohbetini eksik etmeyen tiryakilerini günün her saati bekliyor. İsterseniz yemeğin isterseniz alışverişin üstüne veya sadece keyif olsun diye, ne yapıp edin yolunuzu bir şekilde buraya düşürün derim.

Rumeli Çikolatacısı Adres: Bahariye Caddesi No: 81/24, Moda

Fotoğraflar:Eda Geven, Özgür Bayraktar (@dogamuzik), mekanist.net

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN