Koşu ayakkabılarınız ve denizlerin geleceğine olan inancınız hazır mı? Küresel etki platformu Run For The Oceans’ın dördüncü yılında adidas ve Parley, 28 Mayıs-8 Haziran tarihleri arasında adidas Running uygulaması aracılığıyla koşulan her kilometre için 10 plastik şişeyi sahillerden temizliyor. adidas Türkiye marka elçisi Zeynep Bastık, Nilperi Şahinkaya ve Boran Kuzum’un da destek verdikleri kampanya sayesinde okyanuslar toplamda 500.000 pound ağırlığında plastik atıktan arındırılmış olacak.

theMagger olarak seslerini farkındalık yaratmak ve eyleme geçmek için kullanan markaları çok seviyoruz. 2015 yılından bu yana sahil ve kıyı bölgelerinden toplanıp geri dönüştürülen plastik atıklarla 30 milyondan fazla çift ayakkabı üreten adidas, Run For The Oceans projesiyle de ciddi bir sorunun altını çizmenin yanı sıra, son dönemde dillerden düşmeyen modada sürdürülebilirlik konusunda kararlı olduğunu somut olarak gösteriyor.

Run For The Oceans | Fotoğraf: richardjohnsonphoto.com

adidas x Parley Run for the Oceans bugüne dek; dünya çapında 3 milyondan fazla koşucuyu bir araya getirmek, Parley’nin deniz plastik kirliliğiyle mücadelede girişimlerini ve eğitim programlarını geliştirmesi için 25,5 milyon kilometre kat edilmesini sağlamak ve bu amaçla tam 2,5 milyon dolar toplamak gibi bazı kilometre taşlarını almış durumda.

Bu yıl adidas Türkiye marka elçisi Zeynep Bastık, Nilperi Şahinkaya ve Boran Kuzum’un destek vererek, “bize katıl #yarıniçinbugünkoş” mesajıyla çağrıda bulundukları proje kapsamında ise adidas ve Parley, adidas Running uygulaması (Strava / Joyrun) aracılığıyla koşulan her kilometre için 10 plastik şişe atığını toplayacak. Nilperi Şahinkaya’nın sözleriyle “Her yıl 360 milyon tondan fazla plastik üretildiği ve 10 plastikten 9’u geri dönüştürülmediği” düşünüldüğünde tam 500.000 pound plastiğin plajlardan, adalardan ve kıyı şeritlerinden temizlenmesi hedeflenen Run For The Oceans, gücünü spordan alan etkili bir proje.

Run For The Oceans | Fotoğraf: richardjohnsonphoto.com

2050 yılından mesajın var” duyurusuyla başlayan kampanya filmi de şimdi harekete geçmezsek sadece 30 yıl içinde okyanuslarımız balıktan daha fazla atık plastik içerebileceğinin altını çiziyor. Dünyayı, sağlığımızı, geleceğimizi tehdit eden küresel plastik krizini sona erdirmek ve okyanuslarımızı kurtarmak için harekete geçmeyi teşvik ediyor. Yani gücünü iş birliği, yaratıcılık ve eko-inovasyondan alan projeye katılan herkes bu vizyonun ilerlemesine yardımcı olmuş oluyor.

Eğer siz de Bastık, Şahinkaya ve Kuzum’a katılıp, Run for the Oceans projesinin bir parçası olarak “#yarıniçinbugünkoş”mak isterseniz 28 Mayıs-8 Haziran arası adidas Runnning uygulaması üzerinden yapılacak koşuların dahil olacağı etkinliğe, 8 Haziran’a kadar buradan kaydolabilirsiniz.