Kapadokya denince aklınıza gelen tüm otel profillerini unutun. Sacred House Otel, kendine has konsepti ve özgün yapısı ile sizlere bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor.

Sacred House Otel, Kapadokya
Sacred House Otel, Kapadokya | Fotoğraf: sacredhouse.com.tr/

Kapadokya; hiç şüphesiz, dünyanın en büyüleyici, mistik ve özgün yerlerinden biri. Kapadokya’nın, turistlerin bu denli uğrak noktası olmasının bana göre en önemli sebebiyse doğanın bize miras bıraktığı en güzel coğrafyalardan birine ev sahipliği yapıyor olması. Zeminin müsaitliğine yağmurun rüzgarla aşınmasının da eklenmesiyle, lav ve küllerden oluşan meşhur peri bacaları formuna ulaşan bu coğrafya; binlerce turiste unutulmaz bir deneyim sunuyor. Bölgede de yapılacak olan aktiviteler oldukça fazla: Peri bacalarını gezmek, balonla tüm şehri tepeden görme fırsatını yakalamak, nehirde güzel bir tur atmak, yer altı şehirlerini gezmek…

Böylesine mükemmel bir coğrafyada, elbette oteller de kendi aralarında müthiş bir rekabet halinde. Mağara temalı olanlar, manzarasıyla ön plana çıkanlar, büyük havuzlara sahip olanlar… Ancak aralarında öyle bir otel var ki, taksicilere o otele gideceğinizi söylediğinizde bile merak içerisinde otel hakkında bilgi almak istediklerine tanık oluyorsunuz. İşte sizlere bu güzel oteli, Sacred House’u elimden geldiğince tanıtacağım.

Sacred House Otel, Kapadokya Konum

Sacred House Otel, Kapadokya
Sacred House Otel, Kapadokya | Fotoğraf: sacredhouse.com.tr/

Sacred House Otel, Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde yer alan, şehrin en özgün ve mistik otellerinden biri. İsmiyse; inanç, aşk, tutku veya sevgi gibi güçlü duyguların aynı zamanda kutsal bir güç taşıdığına inanılarak konulmuş. Otel aynı zamanda 250 yıllık tarihi bir Rum konağı. Günümüzdeki halini, zaman içerisinde ilmek ilmek işlenerek almış. Otelin içine girdiğinizde bu yolculukla ilgili fotoğrafları da görebiliyorsunuz. Bunca emeğe ve oluşan şaheserin güzelliğine hayran kalmamak elde değil.

Bu özgün otelin ana amacı; insanları dış dünyanın stresinden, koşuşturmasından bir nebze olsun uzaklaştırmak. Otelde sadece bir dakika geçirdiğinizde bile bu amaca ne denli hizmet ettiklerini anlıyorsunuz zaten. Kendine ait ruhu ve huzurlu müzikleriyle Sacred House Otel, 21. yüzyılın en güzel sığınaklarından birine ev sahipliği yapıyor diyebiliriz.

Sacred House Otel’de Odalar

 Sacred House Otel, Kapadokya
Sacred House Otel, Kapadokya | Fotoğraf: sacredhouse.com.tr/

Biraz da otelin içinden söz edelim. Sacred House Otel’de tamı tamına 22 farklı konseptte oda bulunuyor. Orman, harem, sultan, şaman gibi temalardan kendinize en yakın olanı seçebilir ve size sundukları özel deneyimi yaşayabilirsiniz. Ben ‘Opium’ adlı odasında kaldım ve gerçekten hayatımda konakladığım en müthiş odalardan biriydi. Odanın içerisinde yer alan sensörlü kaya parçası, banyoyla yatak odası arasında bir kapı görevi görüyor. Ayrıca odadaki şömine, kasım ayı itibariyle yanmaya başlıyor ve soğuk hiçbir şekilde problem teşkil etmiyor. Konakladığım odayı kesinlikle sizlere de öneriyorum.

Sacred House Otel’in Cennet Bahçesi

Eğer odadan çıkıp biraz oteli turlayacak olursanız, ilk durağınız kesinlikle otelin mükemmel kış bahçesi olmalı. Kış bahçesine girdiğinizde içinizi öylesine bir huzur kaplıyor ki, insanların buraya ‘Cennet Bahçesi’ demesine şaşmamak lazım. Bol bol yeşillik görebileceğiniz bu güzel yerde dilerseniz kahvenizi yudumlayıp ortamın tadını çıkarabilir ya da içeride bir tur atabilirsiniz. Cennet Bahçesi’nin tam ortasında, şöminenin hemen üstünde yer alan tabloların anlamıysa takdire şayan: Bu tablolar cennetten düşüşü, şömineyse cehennemi temsil ediyor.

  Sacred House Otel, Kapadokya
Sacred House Otel, Kapadokya | Fotoğraf: Ayyüce Almila Karakaya

Şöminenin biraz daha ilerisinde de sizi birbirinden etkileyici tablolar karşılıyor. Ancak bu tablolar göründüklerinden çok daha derin anlamlara sahipler. Ressam, her tabloda farklı bir hastalığı resmetmiş. Tabloların hemen karşısına baktığınızda, bir babanın kızına yazdığı Ermenice vasiyetnamesiyle karşılaşıyorsunuz. Aynı duvarda eski yüzyıllardan kalma kilise yazıları ve kazılardan çıkan mezar taşları da yer alıyor.

Sacred House Otel’in Restoranı

Cennet Bahçesi’nin hemen yanındaysa otelin restoranı bulunuyor. Sacred House Otel’in restoranı akşamları fazlasıyla yoğun olduğundan rezervasyon yaptırmanız gerekebilir, onu söylemiş olayım. Böylesine yoğun ve sevilen bir restoran elbette inanılmaz bir menüye de sahip. Menüde; Kapadokya, Bizans, Yunan ve Osmanlı mutfağının izlerine rastlıyorsunuz. Restoranın dekorasyonundaysa Osmanlı dönemine ait ceylan derisi bir taht ve eski dönemlerden kalma kılıçlar yer alıyor. Bu detayların da ortama değişik bir hava kattığını söylemeliyim. Restoranın sabahları da mükellef bir kahvaltı ikramı oluyor, çok seveceğinize eminim.

Sacred House Otel’in Kütüphanesi

 Sacred House Otel, Kapadokya
Sacred House Otel, Kapadokya | Fotoğraf: Ayyüce Almila Karakaya

Restoranı arkanızda bırakıp bir kat aşağı inerseniz, inanılmaz güzel bir kütüphane karşılıyor sizleri. Bu kütüphane aynı zamanda bir dinlenme salonu olarak kullanılıyor. Otele yeni giriş yapmış müşteriler odalarına geçene kadar burada dinleniyor ve hoş geldiniz ikramı olarak verilen paria cotta‘nın tadını çıkarıyorlar. Bu odada aslında kocaman bir tarih var; çünkü kitapların çoğu ilk basım ve bu kitapları yakından inceleyebiliyorsunuz. Kütüphanede ayrıca Louis dönemine ait, 18. yüzyıldan kalma şatafatlı avize dikkat çekiyor.

Sacred House Otel’de “Cehennem”

Kütüphaneden tam 7 kat aşağıdaysa Cehennem adını verdikleri bölüm var. Takdir edersiniz ki, burada sıcaklık bir hayli yüksek. 🙂 Hamam, spa, sauna ve havuzun bulunduğu bu katın yıldızı kesinlikle havuz. Kırmızı fayanslarla döşeli bu havuzun temasıysa kan. Evet, bir kan havuzu havası yaratmak istemişler ve bir hayli de başarılı olmuşlar. Bu inanılmaz havuzda yüzebiliyor ve durmak bilmeyen müziklerin akışına kendinizi bırakabiliyorsunuz. Arınmak ve rahatlamak için Sacred House Otel’in spa, havuz, sauna ve havuz bölümünü kesinlikle öneriyorum.

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştığım bu rüya gibi oteli gidip yerinde keşfetmenizi isterim Bir kere gittikten sonra diğer gelişinizin zamanını hesaplamaya başlayacağınızın garantisini veriyorum. Umarım bir gün yolunuz bu güzel otele düşer ve ne demek istediğimi fazlasıyla anlarsınız! Seyahatle kalın…

sacredhouse.com.tr

Kapak fotoğrafı: tripadvisor.com.tr/

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Kapadokya’da Gezilecek Yerler