Yer: Herkesin ikamet ettiği ilçe, Kadıköy.
Zaman: Çoğunluğun mesaisinin olmadığı, olanların işlerini ayarladığı Cumartesi akşama doğru 19:00 suları.
Konu: Masada oturanların bulunduğu müzik grubu Control+Z’nin yeni çıkan ilk albümleri “Sadece Dinle”.

Grup üyelerinin tamamlanmasıyla röportaj adı altındaki bu sohbet başlar…

control+z

ÖSS’de kazandıkları Trakya Üniversite’sinin bulunduğu il olan Edirne’ye gitmeleri sonucunda; ilk olarak Gökhan ve Mihraç tanışır. 2007’de başta farklı üyelerle kurulan Control+Z, üye değişimi sonrası aynı üniversiteden Başar ve Buğra’nın eklenmesiyle son halini alır.

Control+Z öncesi ve sonrası cover parçalar çalan grup üyeleri, beste grubu olma kararı alırlar ve bar programları dahil kendi bestelerini çalarlar. O dönemi, gitarist Gökhan Sardoğan şu sözleriyle anlatıyor: “Herkes farklı gruplarda çalıyordu. Bir dönem Mihraç’la ben bir cover grubunda çaldık. Başar’la Buğra kendi gruplarıyla devamlı bar programı yapıyorlardı. Edirne’de üniversiteden dolayı bir araya gelince beste grubu olup kendi yaptığımız şarkıları çalmak istediğimizi fark ettik ve o yolu izledik. Bunun ceremesini de çok çektik. Sadece beste çalarak zor bir dönem geçirdik. Tabii ki bar performanslarımızda o dönem ne güncel varsa onu ya da bizim sevdiğimiz şarkıları çalıyorduk ama bu çok kısa, 5-6 aylık bir süreçti. Ondan sonra yine üç haftada bir olan konserlerde kendi şarkılarımızla çıkmaya başladık.”

control+z

O dönemki sosyalist şarkılardan etkilenmeleri ve hayatta yapılan hataların “keşke geri dönüşü olsa” fikrinden yola çıkarak gruba koydukları “Control+Z” adıyla 2008 yılında katıldıkları “Rock’n Dark” yarışmasında, Çanakkale Bölge Finalleri’nde en iyi üçüncü grup seçilerek 2010 Rock’n Dark Türkiye’de en iyi 10 grup arasına girme başarısı gösteren Control+Z ayrıca 2009 yılında Radyo Boğaziçi tarafından düzenlenen “11. Battle of the Bands”de birinci olduktan sonra yarışma defterlerini kapayıp albüm yapma kararı alırlar.

2013’ün Ekim ayında çıkardıkları “Sadece Dinle” albümünde bulunan 6 şarkının 5’inin sözleri grubun vokalisti Buğrahan Çayır’a ait.

Çıkış ve ilk klip parçası “Yağmur Adam”ı Buğra: “Rainman filmini çok severim ve çok geç izledim. Kardeş olan Charlie ve Raymond’ın hikayesini anlatır. Raymond’ın bazı zihinsel engelleri var. Engeli yok gibi görünen Charlie’nin kardeşine olan sorumsuzluğu, bencilliği, ukalalığı onun en büyük engelleridir aslında. Benim de bir kardeşim var. Bu yüzden o empatiyi daha çabuk kurmamı sağladı. Herkes şarkının sevgiliye yazıldığını sanıyor ama kardeşe, ailedeki bir bireye yazılmıştır.” sözleriyle anlatıyor.

Albüme adını veren ve benim bu albümde durmadan dinlediğim “Sadece Dinle” şarkısında grubun samimiyetını her hücrenızde hissediyorsunuz. Melodisiyle 90’lardan çıkmış hissi yaratan “Komşu Komşu” şarkısı, eğlenceli gibi görünse de aslında sözlerinde doğudaki olaylardan ve bazı nedenlerden dolayı ülkeyi terk etmek isteyen bir adamdan bahsediyor.

control+z

Bu albümde Control+Z’nin davulcusu Mihraç’ın ailesinin darbuka ve yaylı çalgılardaki katkıları, bassçı Başar’ın kontrabasıyla eşliği, rapçi Kamufle’yle yapılan düet dışında bir çok farklı tat bulacaksınız.

Albümün tek cover parçası olan, Umay Umay’ın “Naylon” şarkısının, özgünlüklleri sayeainde çoğu insanın Control+Z bestesi sanılmasına, bu şarkıyı dinlediğinizde siz de hak vereceksiniz. Bu coverın nasıl çıktığını Buğra söyle anlatıyor: “Cover çaldığımız zamanlarda “Düşmeyim Daha” yı çalıyorduk. Sonra Naylon’la bir kaç deneme yaptık, bu şarkıya yaptığımız coverı daha iyi bulduk. Bar programı sırasında çalmaya başladık. Ve sonunda Umay Umay’ a ulaştık. O dönem ona ulaşmak çok zordu. Yaptığımız versiyonu o da çok beğendi. Sonra da albüme koyduk. Albümde de bizi çok destekledi. Günümüzde çoğu grubun çıkış şarkıları hep cover parçalar. Biz de bir tane koyalım dedik. Zaten Naylon cover gibi de değil. Kendi bestemizmiş gibi çalıyoruz. Cover çalacağımız zaman aynısını çalmak yerine, kendi tarzımızda farklı bir şekilde yapmayı tercih ediyoruz.”

control+z

Albümleri yeni çıkmışken ikinci albüm kayıtları için simdiden heyecanlanan Control+Z üyeleri, bir an önce diğer bestelerini dinleyicilerle buluşturmak istiyor.

Otursak sabaha kadar konuşacağımız bu sohbet için bütün grup üyelerine ve Sedef Ecevit’e çok teşekkür ederiz.

Fotoğraflar: Zeynep Güray ve Sedef Ecevit

zeglence

Sosyal İnek/Magger/Blogger/Designer
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?