Teknoloji, akıllı telefonlar ve çeşitli uygulamalar, gündemi takip etmekten sevdiklerimizle iletişime, kültür ve sanattan seyahate birçok farklı alanda hayatımızı kolaylaştırıyor. Buna sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme de dahil! Bu yazımızda beslenme alışkanlıklarınızı yeniden şekillendirmek, sağlıklı beslenme konusunda kendinizi kontrol ve takip etmenizi kolaylaştırmak için telefonunuzdan mutlaka olması gereken sağlıklı beslenme uygulamaları bir arada… 

Sağlıklı beslenmek için mobil uygulamalar listemiz:

Daily Water

sağlıklı beslenme uygulamaları – daily water

Yediklerimiz ve yiyeceklerimiz bir yana, sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı beslenme için dikkat etmeniz gereken en önemli kural, vücudunuzun günlük ihtiyacını karşılayacak kadar su içmeyi ihmal etmemek. Genel kanı, günde ortalama 2 litre (yani 8 su bardağı) su içmemizi öğütlüyor. Ama kabul edelim, birçoğumuz günlük iş temposuna dalarak gün içinde yeterince su içmeyi unutabiliyor ya da bir şey içmek istediğimizde tercihimizi çay ya da kahveden yana kullanabiliyoruz. Teknoloji bu noktada imdadımıza yetişiyor; App Store ve Google Play’de bulabileceğiniz birçok uygulamanın tek işlevi günlük su tüketiminizi kaydetmek, takip etmek ve en önemlisi, size kendi belirleyeceğiniz aralıklarla “Su iç!” hatırlatmasında bulunmak. Biz listemiz Daily Water adlı uygulamayı ekledik, fakat ufak görsel farklılıklar dışında hemen hemen hepsi aynı işlevi gören Daily Hydration Tracker, My Water Balance, WaterMinder, Water Tracker gibi uygulamalardan herhangi birini de telefonunuza indirebilirsiniz. (Bilgisayarınıza indirebileceğiniz benzer uygulamaların var olduğunu hatırlatalım.) Göreceksiniz, ufak bir hatırlatmayla 1,5 saatte bir 1 su bardağı su içmeyi kısa sürede alışkanlık haline getireceksiniz.

App Store | Google Play

Lose It!

sağlıklı beslenme uygulamaları – lose it

Sağlıklı beslenmenin önemli adımlarından biri kendinize bir hedef belirlemek. Lose It!, bazı istatistiklerinizi girdikten sonra, bir hedef belirlemenize ve bu hedefi tutturmak için beslenme alışkanlıklarınızı kontrol etmenize yardımcı oluyor. Size ayrılan “kalori bütçesini” nasıl kullandığınızı, yediklerinizi ve (uygulamanın desteklediği fitness uygulamalarından birini de kullanıyorsanız) egzersizlerinizi takip ederek hedefinizi tutturmak için kendinizi takip etmenizi kolaylaştırıyor. Yediğiniz her şeyi basit bir arama, bazı ürünler için barkod okutma ve hatta yeni bir özellikle fotoğrafını çekme yoluyla bulup seçebiliyor, böylece “kalori bütçenizden” düşebiliyor, egzersiz yaptıkça bütçenizi arttırabiliyorsunuz.

Websitesi | App Store | Google Play

 

Nutrients

youtube play youtube play

Nutrients, ne yediğine dikkat etmek isteyen herkesin telefon ya da tabletinde bulunması gereken bir beslenme ansiklopedisi adeta. On binlerce yiyecek ve içeceğin içinde bulunan vitamin, mineral, aminoasitü, yağ, yağ asidi, şeker ve kafein vb madde miktarını veritabanında barındıran Nutrients’ta bunlar arasından gruplar oluşturarak herhangi bir tarifte ya da herhangi bir öğünde bulunan besin değerlerini de topluca görebiliyor, böylece belli bir vitamin, mineral ya da değeri ne kadar aldığınızın takibini kolayca yapabiliyorsunuz. Üstelik tersi de çalışıyor: Belli bir vitamin ya da mineral ağırlıklı beslenmeniz mi gerekiyor, örneğin en çok demir ya da potasyumun, en fazla D vitamininin hangi yiyeceklerde olduğunu da basit bir arama yaparak Nutrients‘ta bulmanız ve günlük besinlerinizi bu doğrultuda seçmeniz mümkün. Uygulamanın tüm bunları internet bağlantısı gerektirmeden, yani data harcamadan yaptığını da ekleyelim.

App Store

Eat This Much

youtube play youtube play

Satın aldığınız yiyeceklerin ya da kendi tariflerinizin besin değerlerini yukarıda bahsettiğimiz uygulamalarla öğrendiniz; peki ya ne hazırlayacağınızı bilmiyor, ne yiyeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız? Sağlıklı beslenmek isteyenlerin seçeneklerinin sınırlı olduğunu düşünenlerin sayısının hiç de az olmadığını fark eden Eat This Much, bu konuda bir çözüm üretmişe benziyor. Bu uygulamayla, istatistikleriniz, beslenme tercihleriniz ve günlük ya da haftalık kalori hedefinizi girdikten sonra, hedeflediğiniz kalori miktarına uygun olarak hangi öğünde hangi besinden ne kadar tüketmeniz gerektiğini öğrenebiliyor, dahası bu besinleri bir arada tüketebileceğiniz lezzetli yemek tarifi önerileri de bulabiliyorsunuz. Eğer olmazsa olmazınız bir yiyecek varsa ve bunu her ne olursa olsun listenize dahil etmek istiyorsanız, uygulama buna da anlayış gösteriyor. Eğer premium hesabınızı aktif duruma getirirseniz, Eat This Much sizin için aylık menüler ve bu aylık menüleri hazırlamak için haftalık alışveriş listeleri yaratıp otomatik e-mail’lerle işinizi çok daha fazla kolaylaştırıyor. Kısacası aynı şeyleri yemeden, sınırlı bir kalori miktarına rağmen yaratıcı tariflerle tanışarak da sağlıkı beslenmeyi mümkün kılıyor!

Websitesi | App Store | Google Play