Tutkulu, inançlı, azimli bir deniz kızı… Çok çalışkan ve hep güleryüzlü. Su altı dalış rekortmeni Şahika Ercümen’le dalışlardan, su altı tutkusundan, 2017 ve 2018’den ve daha pek çok şeyden bahsettik. Çok uzaklardan, Bali’den sorularıma cevap verdiği için kendisine çok teşekkür ederim.
Herkese iyi okumalar!

Merhaba! Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Nasılsınız, en çok nelerle uğraşıyorsunuz şu sıralar? Gine ve Bali’de neler yaptınız; oralara dair paylaşımlar yapıyorsunuz sosyal medyada. 2017 nasıl geçti sizin için, 2018 başlarına yönelik hedefleriniz neler?

Sevgili Ayşegül Dinçkök ile köpekbalıkları üzerine su altı görüntüleme projemiz var. Bahar döneminde projemiz hazır olacak. Endonezya’ya projemizi tamamlamak için gittik ve sonrasında antrenmanlara devam ettim. 2018 aktif bir yıl olacak gibi 🙂 2017 kendi adıma çok zor bir yıldı fakat çok şey öğrendim. Şimdi bu öğretilerle yola devam etmek lazım.

şahika 3
Deniz Kokan Sohbet: Su Altı Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’le Söyleşi

Şahika Ercümen ve Ayşegül Dinçkök

Instagram hesabınızda Mercedes Benz ile hazırladığınız bir video paylaşmıştınız. Quantum saatlerinin yanında o da sponsorunuz mu? Daha önce sponsorluklarla ilgili zorluklar yaşadığınızı pek çok röportajınızda söylemiştiniz ama galiba artık daha iyi gidiyor… 

Öyle görünüyor değil mi? Kadınlar için ilham verici bir video yapmak istediler, ben de kabul ettim. Sponsorluk yok. Quantum saatleri ile hem sponsorluk, hem de sponsorluktan öte bir bağımız oluştu. Umarım destekleri devam eder. Fakat yeni hedefler için bir-iki destekçiye daha ihtiyacımız olacak.

“Su altındayken gerçek ben ile karşılaşıyorum.” diyorsunuz o videoda. Daha önce çok kereler su ile ilişkinizi anlatmanız istenildi, bu röportajda da bunu atlayamayacağım:) Su her şeyi unutmanıza ya da “asıl şey”i hatırlamanıza nasıl yardımcı oluyor? 

Su altı öyle büyüleyici ki! Farklı bir boyuta geçiyorsunuz. Ben sadece rekorlara değil, bu yolculuk ile kendi derinliklerime de dalıyorum. Her dalış yeni bir keşif, yeniden doğum gibi.

Biraz da dalış kampı atmosferini anlatır mısınız, kamplar ne kadar sürüyor, nerelerde oluyor? 

Ülkemizdeki kış döneminde Mısır ve Güney Asya Ülkeleri ideal oluyor. Sabahları dalış, sonra sağlıklı beslenme, yapılacak işler, dinlenme ve akşam üzeri yoga veya yüzme gibi hafif bir antrenman daha… Dinlenme saatlerinde kitap okumayı tercih ediyorum. Biraz sıkıcı gibi oldu yazınca 🙂 

şahika 7
Deniz Kokan Sohbet: Su Altı Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’le Söyleşi

Su altı ve su altı canlılarıyla ilk karşılaşmanızdan bugüne doğaya ve canlılara ve genel olarak hayata bakış açınız nasıl değişti? Bana orası gizemli, büyüleyici, heyecan verici bir hazine gibi geliyor mesela ama hiçbir deneyimim yok…

Bazen teorik bilgiler pratik olmayınca su yüzünde kalabiliyor. Bir balinanın dışkısının bile denizlerin ekosistemine ve denizlerin de bizim soluduğumuz havaya etkisini bilince, su altında da onlarla olunca saygınız 100 kat artıyor. Ayrıca daha keşfedilmemiş binlerce su altı canlısı var, rengarenk Bu mucizelere tanık olmak, duyarlılığınızı artırıyor.

şahika1
Deniz Kokan Sohbet: Su Altı Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’le Söyleşi

Fotoğraf: Jonathan Sunnex

Rekorlarla beraber sosyal sorumluluk projelerine imza atarak rekorların anlamını, içeriğini daha da dolduruyorsunuz. Şehit çocuklarıyla ilgili olan örneğin… Rekor sizin için hem bir amaç hem de bir araç diyebilir miyiz? 

Kesinlikle evet. Farklı yaşamlara dokunmak ve görmek istediğin değişimin kendisi olmak!

Hikâyenize baktığımızda; astım hastası bir çocuk olmaktan itibaren, hep sınırları zorlayan, hayalinin peşinden giden, konfor alanının dışına çıkan bir kişi var. İnsanın isteyince ve çalışınca yapamadığı hiçbir şey olmadığını size gösteren kahramanlarınız, rol modelleriniz var mı, nereden ilham alırsınız?

İlhamı her an her şeyden, herkesten alabilirsiniz. Felix Baumgartner’dan, o stratosferden dünyaya atlarken ilham alırken, bir çocuğun gülüşünden nasıl anı yaşamak gerektiğini veya bir ahtapottan fedakarlığı öğrenirsiniz… En kuvvetli ilham kaynağı ise doğa!

şahika 5
Deniz Kokan Sohbet: Su Altı Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’le Söyleşi

Bizzat tanıyan veya ekranlardan, sosyal medyadan vs. takip eden herkes sizi başarılı, saygıdeğer, alçakgönüllü, kibar, güleryüzlü buluyor. Hakkınızda yazılan çok fazla yorumu okumaya çalıştım, özellikle sosyal medya bu kadar acımazken bu kadar olumlu yorumun yazıldığı kişi sayısı çok azdır. Neler söylemek istersiniz?

Sağ olsunlar. Benim için çok değerli. Sadece kendim olmaya, hatta kendimin en iyi versiyonu olmaya ve iyi bir insan olmaya çalışıyorum. 

Engellilere dair dalış çalışmalarınıza devam edebiliyor musunuz? 

Önümüzdeki dönemde devam etmek istiyoruz.

şahika 4
Deniz Kokan Sohbet: Su Altı Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’le Söyleşi

Nefes çalışmaları dışında da yogayla alakalısınız değil mi? Yoganın dalışınıza nasıl katkıda bulunduğundan, nasıl bir bütün oluşturduğundan bahsetsek?

Astıma en iyi gelen şeylerden birisi nefes çalışmaları. Nefes de yoga ile bağlantılı. Akciğer kapasitemize iyi gelen nefes çalışmalarını daha fazla insan ile paylaşmak istiyorum ve yakında bu konuda eğitimlere başlayacağız.

şahika 6
Deniz Kokan Sohbet: Su Altı Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’le Söyleşi

Röportajlarınızı izlerken en çok dikkatimi çeken noktalardan birisi çalışmalarınızı, rekorlarınızı vb. hep “biz” sıfatıyla, “yaptık” vs. diyerek anlatmanız. Beraber çalıştığınız insanları; ekibinizi biraz anlatabilir misiniz?

Harika bir soru. İnsanlar kendimden biz diye bahsetmemi yadırgıyor bazen. Ben yalnız dalıyor gibi görünsem de arkamda kocaman bir ekip var, onlar olmadan bu başarılar mümkün olmazdı. Rekor günü 40 kişi civarı oluyoruz. Güvenlik dalgıçları, organizasyon ekibi, hakemler…

youtube play youtube play

Aynı zamanda beslenme ve diyet uzmanı olan bir sporcu olarak ne yediğinize, içtiğinize çok dikkat ediyorsunuz. Yemek yapmayı da seviyormuşsunuz, rekorlardan önce ekibe yemek yapmanız hoşuma gitti. Yapmayı ya da yemeyi en sevdiğiniz neler var?

Yeşile bayılıyorum; salata, sebze yemekleri, sebze suları favorim. Bir de tatlıyı seviyorum, o yüzden şekersiz tatlılar geliştirdim. Mesela ham kakaodan evde şekersiz çikolata yapıyorum. Sanırım bol yeşillikli, baklagilli bir salata üzerine kendi yaptığım şekersiz tatlılar en sevdiğim 🙂 

2018’de yeni bir rekor denemeniz olacak mı? Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

2018’de yeni hedeflerimiz var ve hâlâ üzerinde çalışıyoruz. Yakın zamanda netleşecek. 

şahika 2
Deniz Kokan Sohbet: Su Altı Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’le Söyleşi

Fotoğraf: Tahsin Ceylan 

Şahika Ercümen’e aşağıdaki bağlantılardan ulaşarak onu ve çalışmalarını takip edebilirsiniz:

InstagramTwitterYoutubeFacebook

Hayatın farklı alanlarından ilham verici hikâyeler okumak, yeni hayatlar tanımak için RÖPORTAJ kategorimize göz atın!