İstanbul’da en sevdiğim manzaradır Haliç Manzarası. Boğaz da çok güzeldir ama Haliç farklıdır. Huzur verir. Bir de Haliç’e, lezzetin ve dekorasyonun tavan yaptığı bir mekandan bakmak daha da pahabiçilmezdir. Bahsettiğim bu mekanın adı, geçtiğimiz günlerde resmi açılışının yapıldığı Saigon İstanbul. Burayı bir ay önce ziyaret etme fırsatım oldu. Vietnam mutfağının ağırlıklı olduğu Saigon, beni içeri girer girmez büyüledi.

Screen shot 2015-11-10 at 12.43.06 PM

IKSV binasının en üst katında bulunan Saigon İstanbul, tarzını çok beğendiğim mimar Emir Uras tarafından dekore edilmiş. Ortam, Türkiye’de pek bulamayacağınız bir şıklığa sahip. Kırmızı oturma düzeni, siyah mermer masalar, ortada devasa bir Buddha heykeli girer girmez çok keyifli bir gece geçireceğinizin habercisi oluyor.

Saigon İstanbul

Saigon İstanbul

Asya ve Akdeniz mutfağını özel bir şekilde harmanlayan Saigon’un menüsü ünlü chef Luis Arévalo Navarro tarafından hazırlanmış. Ortaya çeşitliliğin gayet yeterli olduğu temiz bir menü çıkmış.

Peki burada neler yedim, içtim onlara bakalım…

Öncelikle şunu söylemeliyim: Bir mekan menüsünde ördek roll varsa asla atlamam ve Saigon’da yediğim ördek roll uzun zamandır yediklerimin arasında en başarılısıydı. Tazeliği çok yerindeydi ve daha da önemlisi, sosu, diğer ördek roll’lar gibi yerken tabağıma akmayacak kadar yeterli seviyedeydi. Başlangıçlardan Ördek Roll’un yanında Karides Tempura ve Dim Sum Karides söyledim. İkisi de muhteşemdi. Karides tempurada kullandıkları unu İspanya’dan getirdiklerini de not düşmeliyim.

Saigon İstanbul

Saigon’a gidince denemeniz gereken diğer bir lezzet ise Tataki Dana Carpaccio. Üzerinde Kinoa salatası ile beraber gelen Dana Carpaccio, Japon mutfağına has bir pişirme tekniği olan Tataki usülü ile hazırlanmış. Normalde İtalyan restoranlarında yediğim Carpaccio’nun bu tarzına bayıldım diyebilirim. Bu arada mekanın şarap menüsü de oldukça geniş, bu lezzetlerle garsonun önereceği kırmızı şaraplardan birini denemenizi öneririm.

Cafe Saigon İstanbul

Gelelim ana yemeklere ve tabi ki sushilere… Yaklaşık 10 adet ana yemek alternatifi olan Saigon menüsünden ben Saigon Dana Yanağı tercih ettim. Enfes bir püre üzerinde sunulan Dana Yanak, 10 saatin üzerinde pişiyor ve öncesinde kırmızı şarapta marine ediliyor. En lezzetli kıvama geldiği zamanda misafirlere servis ediliyor.

Bu kadar yemekten sonra çok doluydum ama sushi yemeden masadan kalkmayacağımın da farkındaydım! Sushilerden bir tek Ebi Ten’i sipariş ettim ve çok beğendim. Saigon’a yalnızca sushi yemeğe de gidebilirsiniz, lezzetler o kadar iyi… Ancak bence gitmişken yukarıda saydıklarımın hepsinden ortaya sipariş edin, pişman olmayacaksınız.

DSC_5289

Tatlı olarak ise çikolata roll’ları ile servis edilen kızarmış muz yedim. Bunu bence ortaya istemeyin, porsiyon biraz küçük ve aynı zamanda çok lezzetli; bu nedenlerden dolayı tatlınızı kimseyle paylaşmak istemiyorsunuz :)

Bir sonraki ziyaretimde yiyeceklerimin listesini oluşturdum bile: Levrek ve somon sashimi ve kızarmış kalamarı kesinlikle deneyeceğim.

Özellikle hafta sonları 22:30’dan sonra DJ’lerin çıktığı Saigon’da yemek sonrası güzel müzik dinleyebilmek için kalabilir; menüdeki enfes kokteyllerden de içebilirsiniz.

Adres: Nejat Eczacıbaşı Binası. Sadi Konuralp Caddesi No: 5 Şişhane/İstanbul
Tel: +90 212 252 88 68

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?