İstanbul’un tarihi bölgelerinden Karaköy’de bulunan Özel Saint Benoît Fransız Lisesi’nin öğrencileri, öğrenim yılları boyunca pek çok anı biriktirdikleri semtlerini fotoğraflayarak, özel bir projeye imza attı. 25 Mayıs’a kadar devam edecek “Yakın” fotoğraf sergisi, Saint Benoît’lı öğrencilerin gazeteci, belgesel ve sokak fotoğrafçısı Mustafa Seven ile birlikte Karaköy’ü sokak sokak gezerek çektikleri fotoğraflardan oluşuyor.

1

İzmir’de lise sınavlarına hazırlanırken, keşke İstanbul’da olsaydım diye düşünmüştüm Saint Benoît için. Bazı okullar büyülü ve özel geliyor kulağa hep. Burası da öyle. Sergileri için gittiğimde, ilk kez girdim kapısından içeri. Yanılmamışım. Hep düşündüğüm, hayal ettiğim gibiydi. Okulun bulunduğu İstanbul’un tarihi bölgelerinden biri olan, şimdinin çok popüleri Karaköy’ün hisli dokusu bir yana, okulun öğrencileri için açtığı vizyon hepsinden değerli. Sizin dersleriniz, projeleriniz nasıl geçerdi bilmiyorum. Tabii, benim lise dönemimden bu yana da çok fazla şey değişti. Ancak; bir okulun bakış açısını matematiksel hesap ve başarılarındansa, öğrencilerine sanatsal alanda açtığı yoldan görebileceğimize inanırım.

xcx

Özel Saint Benoît Fransız Lisesi’nin eğitim programı kapsamında düzenlediği fotoğraf atölyeleri ile öğrenciler sınıfta makine eşliğinde geçen bir ders yerine fotoğraf sanatını sokakta deneyimlemiş, okullarının bulunduğu Karaköy sokaklarını fotoğraflayarak ortak bir albüm oluşturmuşlar. Bu sayede, hem eğitim hayatları bir proje ile özetledikleme, hem de atölyeler ve proje kapsamında sokak sokak gezdikleri bölgeyi daha yakından tanıma fırsatına sahip olmuşlar. Karaköy’e indiğimiz her an, elimizde telefonlarımız, sağı solu çektiğimizi düşündüğümüzde, öğrencilerin lise döneminde bu çalışmayı gerçekleştirmiş olması pek de güzel olmuş bana kalırsa.

m

 Projenin kendi içindeki Birincilik ödülünün sahibi lise 2. sınıf öğrencisi Irmak Göfer ve Mustafa Seven

Projenin okul dışındaki en önemli destekçilerinden biri, öğrencilerin bu atölye çalışmalarında birlikte çalışma fırsatı bulduğu gazeteci, belgesel ve sokak fotoğrafçısı Mustafa Seven. Instagram hesaplarımızda hepimizin çok severek takip ettiği sanatçı Seven ile beraber sokak sokak gezen 26 Saint Benoît’li öğrencinin çektiği fotoğrafları ‘Yakın’ adlı sergi ile siz de 25 Mayıs tarihine kadar okulun sanat galerisi La Galerie’de izleyebilirsiniz.

M3

Sergide, Mustafa Seven’den sokak fotoğrafçılığı üzerine bilgileri alan öğrencilerin kendi gözünden Karaköy sokaklarını ve insanlarını görüşlerine tanık oluyoruz. Belki bir kısmı bildiğimiz köşeler, yönler. Belki hafta sonu yürürken gördüğümüz teyze ya da amcalar… Yine de dokusunu iyi bildiğimiz bir bölgeyi, başkasının, özellikle de 26 lise öğrencisinin gözünden izlemek mutlu ediyor insanı. Projenin Mart ayında başladığını, çok kısa bir sürede tamamlandığını ve proje katılımcısı öğrencilerin sadece Lise 1. ve Lise 2. Sınıf öğrencilerinden oluştuğunu belirtmek isterim.

M1

“Yakın” sergisini 25 Mayıs’a kadar, hafta içi ve Cumartesi günleri saat 09:00-18:00 arasında ziyaret edilebilirsiniz. Saint Benoît’e gitmişken büyük bahçesinde tur atmayı, nostaljik merdivenlerine uğramayı da unutmayın tabii.

Özel Saint Benoît Fransız Lisesi Adres: Müeyyedzade Mahallesi, Kemeraltı Caddesi, No:11, Karaköy/İstanbul

IMG_1929

Sergiden diğer kareler: 

M4

m

İkincilik ödülünün sahibi lise 1. sınıf öğrencisi Yaren Yıldız ve Mustafa Seven

m

Üçüncülük ödülü sahibi Lise 1. sınıf öğrencisi Deniz Çene ve Mustafa Seven

SB

Saint Benoit Lisesi Okul Müdürü Pierre Gentric, Mustafa Seven, SB Lisesi Türk Müdür Yrd. Gülay Doğusoy ve çalışmaları sergilenen öğrenciler

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN