Endüstriyel tasarımcı Sait Alanyalı’yı Bebek Şenliği’nde yakalamışken biraz sohbet edelim dedik.

sait alanyalı

sait alanyalıÇocukluğunu resim yapıp, oyuncaklarını bozup farklı şeyler yapmakla geçiren Sait Alanyalı, ülkemizin müthiş üniversite seçme sınavı ÖSS’de her Türk genci gibi sistemin ona seçtirdiği Ege Eczacılık Bölümü’nü kazanır. Üniversiteye başladıktan sonra endüstriyel tasarım bölümü diye bir bölüm olduğunu öğrenir ama tabii ki geçiş yapamaz. Bu bölümde okurken neler düşündüğünü tasarımcı bize şöyle anlatıyor: “Eczacılık okurken sürekli bir eczanem olsa mobilyalarını nasıl tasarlayacağımı, raflarının tarzını, masamın nasıl olması gerektiğini düşünüyordum. Anladım ki bu bölüme daha fazla devam edemeyeceğim, bıraktım.” Daha sonrasında Mimar Sinan Üniversitesi Şehir Bölge Planlama ve Yeditepe Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümü’nde eğitimini sürdürür fakat yıllarca süren tasarım bölümüne hazırlık aşaması ve maddi sıkıntılar yüzünden okulu bırakıp çalışma hayatına atılır.

Kendisine bir site açar ve konsept tasarımlarını sitesine koyar. Bu tasarımlarla Japonya ve İsviçre’den iş teklifi alır fakat bu sırada Bun Design’a yaptığı iş başvurusu kabul edilir. Burada hem Bun Design hem de Hangar için yaptığı tasarımlardan sonra kendi tasarımlarını üretip hayata geçirmek için yola koyulur ve kendi markasını kurar.

sait alanyalı - nilüferGünlük hayatta onun ya da çevresindeki insanların çektiği sıkıntılardan ilham alarak, hayatlarını nasıl daha pratik hale getirebileceğini düşünerek tasarımlarını yapan Sait Alanyalı, ürünü olan Nilüfer Çay Bardağı‘nı çok çay içen bir arkadaşının patronu için tasarlamış. Her bardağı kaldırdığınızda bardağın altına kaçan çay kaşığından bıktıysanız bu tasarım tam size göre. Cam çay bardağı tabağın üstündeki nilüfer yaprağı şeklindeki metal kademe, bardak varken bardağı çevreliyor, bardağı kaldırdığınız anda tabağın yanında bulunan çay kaşığınızı cam tabakayla arasında hapsediyor. Böylelikle kaşık sabit kalıyor. İşte size ürünün o zamanlar yapılmış videosu…

Türkiye’de tasarımcı olmanın zorluklarından bazen üreticinin algılamasıyla, tasarımcının anlatmak istediğinin uyuşmaması, sermaye yokluğu ya da yatırımcı bulamama sıkıntısı, üretimi zorlaştıran etkiler olarak bahsediyor. Üretimi yaptıktan sonra da bunun satışıyla ilgilenecek marka bulmanın da ayrı bir problem olduğundan bahseden Sait, yurt dışındaki firmalarla Türkiye’dekilerin bazı farklılıklarına değiniyor: “Bana göre ilk aşamada en resmi ve açıklayıcı iletişim şekli e-mail’dir. Görselleri gönderip, detayları anlatabilirsin ve karşı tarafın sıkışmadan, müsait olduğu zaman ilgileneceği bir yöntemdir. Bu yüzden ürünümün satılabileceğini düşündüğüm markalara e-mail atıyorum. Yurt dışındakiler olumlu ya da olumsuz mutlaka 1-2 gün içerisinde cevap yazarlar. Olumlu olanlar şartlarını söyler, süreci anlatırlar. Olumsuz olanlar neden ilgilenmediklerini kısa da olsa söylerler. Bizim markalarımızın %90′ı olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapmıyor. Bu çok üzücü…”

sait alanyalı - ivokey

Her yere götürmek istenen ama ağırlığı ve büyüklüğü nedeniyle hep evde bırakmak zorunda kalınan okeyi Sait Alanyalı portatif ‘iVokey‘ haline getirdi. Dört renkten oluşan ters V şeklideki birbirinin üstüne geçebilen ıstakaları, kontrast oluşturan siyah taşların üzerine ıstaka renkleriyle yazılan rakamlar, bu takım için özel üretilmiş mıknatıslı deri çantasına konup kolayca taşınabilir hatta arkadaşlarınıza ev hediyesi olarak da alabileceğiniz bir ürün. Bahsetmeden geçmeyelim, iVokey tasarım tescilli bir ürün.

sait alanyalı - fck time

Bebek Şenliği’de Sait Alanyalı’nın standında sohbetimize devam ederken, ürünlere bakıp kikirdeyen insanlar dikkatimi çekti. Buna aldırış etmeyen tasarımcı “Timeless Series” isimli, üzerinde “F*ck Time” yazan bilekliğin yazısını bazı insanların değişik algıda seçiciliği sonucunda “F*ck Me “olarak okuyup güldüğünü söyledi. Tasarıma bakış açımızın ne olduğunu da anlamış bulundum.

Gelelim bu olaylı ürünün fikrinin nasıl çıktığına: “Genelde değişik tasarımlı, okunması zor saatleri kullanırım ama hiç saate bakmam. Telefon, televizyon, bilgisayarı geçtim çamaşır makinasında bile saat var artık. Saat gibi ama üzerinde saat olmayan bir şey olsun deyip, üzerinde peki ne olsun, ne yazsın düşünmeye başladım. Bazen zamanı çok önemsiyoruz diye düşünüyorum bu yüzden de ‘F*ck Time’a karar verdim.”

sait alanyalı - fck time

Göbek kısmı alt ve üst parçalardan oluşuyor, ortasında kayışın girebileceği bir alan var. Kayışlar göbeğe pimle tutturuluyor, böylece kayışı çıkarıp takmak çok kolaylaşıyor. Göbek kısmındaki alt üst parçaları değiştirip 8 tane farklı renk seçeneğiyle kıyafetinize uygun farklı kombinasyonlar yapabilirsiniz. İleriki günlerde üst parça için yeni yazılar da üretilecek. Kayışın mekanizmasının altında değil de, göbeğin içinde olması bileği rahatsız etmiyor. Bu bilekliklerin takım şekli için bir yıla yakın araştırma yapılmış. Bilekliğin bağlanma sistemini çok araştırmış, bir benzerini bulamamış. Patent başvurularında, internet ve kitap literatüründe yok. Sait “Biri yapıp paylaşmadıysa bilemem :)” diyor. Bağlanma sisteminin kayışın içeride gizlenmesi, özelleştirilebilmesi için çok uğraşmış. Ürün bittikten sonra da Patent Enstitüsü’ne başvurusunu yapmış. Kayışı deri, göbek çizilmez alüminyum. Sonsuzluk işaretini bu koleksiyonun logosu yapıp “Timeless Series” olarak adlandırmış. Göbekteki sonsuzluk işareti şeklindeki bölümün altına da iki parçadan oluşan göbeğin bir arada durmasını sağlayan mıknatısları gizlemiş. Siz de zamanın sizi, sizin zamanı kovalamasından sıkıldıysanız, patronunuz işe geç kalmalarınıza laf ediyorsa “F*ck Time” deyip geçin. Belki onların da birer bileklik alması gerekiyor :)

sait alanyalı - hexa

Sait Alanyalı ev partisi vermeyi sevenlere şahane bir ürün tasarlamış. İlk başta altıgen duvar ve yer döşemesi olarak düşünülen bu üründen, benzerleri önceden tasarlandığı için vazgeçer. Belli bir süre sonra ev partilerindeki kadeh karışmaları dikkatini çeker ve buna bir çözüm üretmek ister. Bir kaç deneme sonunda altıgen karoları keçeden 12 farklı renkte, özel kesilmiş bir şekilde “Hexa” bardak altılığı haline getirir. 12′li set halinde satılan yıkanabilir bu ürünler hem kadeh karışmasını, hem mobilyaların çizilmesini engelliyor, hem de ortamı renklendiriyor.

sait alanyalı - moon sun lounger

Renkli ve farklı bakış açısıyla birbirinden değişik ürünleri tasarlayan Sait Alanyalı’nın tasarımlarını merak ediyorsanız http://www.saitalanyali.com‘a kesin uğrayın. Satışta olan ürünlerini de http://shop.saitalanyali.com adresinden alabilirsiniz. Bu güzel sohbet için Sait Alanyalı’ya teşekkür ediyoruz ve yeni tasarımlarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

sait alanyalı contact info

 

Fotoğraflar: Zeynep Güray ve Sait Alanyalı

zeglence

Sosyal İnek/Magger/Blogger/Designer
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?