Şehrimin en sevdiğim semtidir aslında Beyoğlu. Gecesini ayrı, gündüzünü ayrı severiz. Her ruh haline göre ayrı severiz. Sevgiliyle bir başka, dostla başka başka severiz. Belki de doğduğum semt diye benim için çok daha farklı bir anlamı var, bilemiyorum. Ama kalabalığına tek tahammül edebildiği yer burası.. İşte bir gün acaba hangi ruh haliyle sokaklarında dolaşırken güzelim Galata’ya doğru inip yabancı turistlere karışıp keşif haline büründüm ve derken ara sokaklarında ayaklarım beni bir kaldırım kahvesine çıkardı.

sahkulu kahvecisi 1

Şahkulu Kahvecisi’nin en sevdiğim yanı tesadüfen karşıma çıkması… İlk bakışta kaldırıma kurulu küçük masaları dikkat çekerken hemen akabinde şirin kahve barı “otur bir günün kahvesi yap” diyordu bana. Nitekim öyle de oldu, oturup keyfine vardım o sokağın ve kahvenin. Bir yanda siz kahvenizi yudumlarken hoş sohbet de gelişiyor çalışanlarıyla. Yani samimiyeti hissedebilirsiniz ve en önemlisi de bu galiba :)

sahkulu kahvecisi 2

Bu sakin sokağın kendi gibi sakin kahvesi ile ilgili biraz da detay vermem gerekirse;  2015 yazında Meroddi Otel işletmesine bağlı birkaç mekandan biri olarak hizmet vermeye başlamış. Adını bulunduğu sokaktan alan bu şirin mekanda isterseniz oturup kahve, kitap keyfi yapabileceğiniz gibi arkadaşlarla keyifli muhabbetlerin de tadına varabilirsiniz. Tarihi Psalty Pasajı’nın hemen yanında ki kahvenin kaldırımdaki masalarının yanı sıra iki ayrı kapalı mekanı da bulunuyor. Duvarlarında Galata Kulesi’nin çeşitli tasvirleri var.

sahkulu kahvecisi 4

 

Şahkulu Kahvecisi’nin felsefesi ‘Kaliteli Kahve’ ve kahveleri kendileri tedarik ediyor, öğütüyor, kahveseverlere öyle sunuyorlar. Kahvelerinin dışında hepsi birbirinden lezzetli ve el yapımı pasta çeşitleri hem göze hem damağa hitap ediyor. Ben hepsini tek tek denedim ve gönül rahatlığıyla önerebilirim çünkü çok nadirdir iyi ve damak tadıma hitap edeni bulabilmem. Limonlu cheescake favorim olmak üzere, Cocooreo dondurma tadında pasta sevenler için iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca havuçlu keki vazgeçilmez klasik tatlardan. E bu kadar tatlıdan bahsedince hemen yanına çayları ve el yapımı limonataları eşlik etmesin mi? Tamam o zaman; çayları ve el yapımı mis gibi limonataları da var, geriye sadece sizin hoş sohbetiniz kalıyor…

sahkulu kahvecisi 3

Belki de güne güzel bir kahvaltı ile başlamak isterseniz yine gidebileceğiniz bir adres. Kahvaltı servisi, yine aynı işletmeye bağlı ve yine aynı sokağın sakini Scalatta’nın mutfağından.  Tüm bunların dışında Cuma ve Cumartesi akşamları canlı müzikle bulunduğu sokağı şenlendiriyor.

Kalabalıklardan kaçıp sakinliği seven ben, belki de hiç bahsetmeyerek kendime saklamalıydım burayı ama paylaşmak ve sizlerede duyurmak ayrı bir keyif. :) Siz de fırsat bulduğunuzda Galata’ya doğru inerken yolun sağ kanadında Tımarcı Sokak’ta bulunan Şahkulu Kahvecisi’ne uğrayıp bir kahve keyfi yapmalısınız!

sahkulu kahvecisi 5

Ayrıca şanslıysanız kahvenin sevgili müdavimi Leyla ile tanışabilirsiniz!

Şahkulu Kahvecisi Adres: Şahkulu Mah., Tımarcı Sok. Mirzali Apt. No:5 Beyoğlu / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?