Adayı layığıyla gezmek için mutlaka araba kiralamanız gerekiyor. Büyük bir ada olmamakla birlikte kumsallar arası mesafeler çok yakın sayılmaz. Biz iki gün ayırdığımız bu adanın belli başlı yerlerini her gün bir rota izleyerek keşfettik.

IMG_2450

Otelimiz limanın biraz güneyinde Karfas bölgesinde seçmeniz gezilecek yerlere yakınlık bakımından en uygun seçenek olduğunu söyleyebilirim. Biz ilk gün rotamızı güneye doğru çevirerek el yapımı seramikleriyle ünlü Armolia köyü ve onu takip eden yolda ilerleyerek adanın ünlü köylerinden Pyrgi ve Mesta köylerini gezdik. Buradan adanın güney ucundaki Emporios Koyu ve Komi Limanı‘ndaki plajlarda serinledikten sonra adanın ünlü mağarası Olympi Mağarası‘nı gördük. İkinci gün ise adanın Batı ve orta bölümlerini keşfederek, sırasıyla Anavatos  Avgonyma köyleri ile Elintas ve Lithi koylarını gezdik.

Sakız Adası: Güney Rotası

Pyrgi Köyü

IMG_2490

Pyrgi köyü Sakız adası merkezinin 25 km güneyinde inşa edildiği gün gibi duran bölgelerden biridir. Dar sokakları, sayısız kliseleri ve dış duvarları siyah beyaz geometrik şekilller ile dekor edilmiş evleri ile gercekten görülmeye değer bir köydür. Köyü gezdikten sonra köyün ortasında yer alan köy kahvesinde damla Sakızlı Kahve içmenin tadı ise bir başkadır.

 

Mesta Köyü

IMG_2518

14. yüzyılda kurulmuş bir antik ortaçağ  köyü olan bu köy, Cenevizlilerin adayı istila ettikleri ilk zamanlarda kurulan “sur içi” köy lerden biri. Günümüzde tarihi karakterini koruyan bu köyde evler birbirine çok yakın dizilmiş ve sokaklar kaldırım taşıyla döşenmiş. Köy merkezi içinde bulunan eski Taxchiarchis Kilisesi tahta oyma ikonları ile görülmeye değer bir abide. Köyden ayrılmadan yerel şarap ‘Mestoutsiko’ ve incir rakısı ‘Souma’yı tatmanızı tavsiye ederim.

 

Emporios Koyu

Adanın güneyinde yer alan bu koyda siyah volkanik taşlardan oluşan adanın en ünlü plajı Mavra Volia‘yı bulabilirsiniz.  Buradan komşu koya geçerek Komi Beach boyunca dizilmiş çeşitli kafe ve barlarda içkinizi yudumlayabilirsiniz.

IMG_2625

Komi Beach 

 

Sakız Adası: Batı Rotası

IMG_2680

Avgonyma

İkinci gün gezdiğimiz Batı rotasında sırasıyla Anavatos ve Avgonyma köyleri ve yine gizli kalmış muhteşem ötesi bir koy olan Elintas Koyu, ardından Lithi Koyu. Adanın batı bölümünün doğası doğu bölümünden biraz daha farklı. Burada çam ağaçlarıyla kaplı virajlı yolların sonunda masmavi koyları görebilirsiniz.

Anavatos ve Avgonyma köyleri diğer köylerden biraz farklı olup deniz seviyesinden yüksek tepelere inşa edilmişler. Buraları denizden uzak olmalarından dolayı korsan saldırılarından korunmuş. Evlerin kabaca taştan yapıldığı ve taş kalıntılarıyla dolu bu köylerde şu an için tam bir yerleşim bulunmamakta.

IMG_2707

 

Olympi Köyü ve Mağarası

IMG_2590

Gizli Cennet: Agia Dinami Koyu

Pyrgi ve Mesta köylerini ortasında bulunan bu köy de yine 14. yüzyıldan kalma bir ortaçağ köyü. Kül rengi evler, köye bakan kapı ve pencerelere sahip. Burada bulunan Olympos Mağarası içindeki sarkıt ve dikitlerin dünyanın diğer köşelerinde görülenler kadar ihtişamlı olduğunu söyleyemeyeceğim, ancak, buraya kadar gelmişken buranın çok yakınında bulunan, pek turistik olmayan saklı bir cennet koyu olan Agia Dinami Koyu‘nun mavi sularında yüzmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

IMG_2688

Elintas Koyu

Bu köylerden batıya doğru ilerlediğinizde karşınıza inanılmaz güzellikteki Elintas Koyu çıkacak. Ancak bu koyun yolu taş ve toprak olduğundan biz pek güvenemedik ve koyu karşıdan görüp fotoğraf çekmekle yetindik.

IMG_2699

Lithi Plajı

Daha da ilerlediğinizde yine güzel bir bir balıkçı koyu olan Lithi‘yi bulabilirsiniz. Tertemiz bir deniz ve arkasında sıra sıra dizilmiş restoranlarıyla bu kasabada denizin keyfini çıkararak, eşsiz günbatımı manzarasıyla gününüzü sonlandırabilirsiniz.

IMG_2514

 

Gelelim adanın kuzey doğusuna….

IMG_2651

Vrontados / Yel değirmenleri

Limandan 4 km kadar kuzeye doğru yol aldığınızda karşınıza adanın meşhur yel değirmenlerini bulabileceğiniz Vrontandos kasabası çıkacak. Vrontandos’un kıyı şeridi plajlarla dolu olup bölgede bir de folklor müzesi bulunuyor.

IMG_2710

Langada 

Aynı yön üzerinde biraz daha kuzeye doğru yol aldığınızda yine ufak bir yerleşim olan Langada kasabasını görebilirsiniz. Deniz kıyısında bulunan bu kasabada enfes deniz ürünleri tadabileceğiniz restoran, kafe ve tavernalar var.

IMG_2666

IMG_2668

Ve son gün dönüşe geçmeden önce kısıtlı saatlerinizi geçirebileceğiniz adanın limanında sakız ürünleri bulabileceğiniz dükkanlarda gezinerek, sahil boyunca uzanan kafelerin birinde frappe veya Türk kahvenizi yudumlayarak anılarınızı gözden geçirebilirsiniz.

IMG_2441

IMG_2654

Tekrar görüşünceye kadar hoşçakal Sakız…