Kolombiya, kahve tutkunlarının en çok tercih ettiği ve Dünya çapında nitelikli kahve çekirdeğine sahip ilk ülkelerin başında geliyor. Kolombiya’nın hemen hemen her şehrinde lezzetli kahveler içebileceğiniz güzel mi güzel kafeleri var. Kahve çekirdeğinin yetiştiği dağları görmek, fincanda içtiğimiz kahvenin hangi proseslerden geçtiğini birebir deneyimlemek ve ufak kahve çiftliklerinde leziz kahveleri tatmak istiyorsanız mutlaka Salento’yu ziyaret etmelisiniz.

dscf9091
Kahve Meyvesi | Fotoğraf: Seyhan Ahen

Yemyeşil Bir Kasaba, Salento!

Kahve kültürünün geçmişi…

Kolombiya’da kahve, 1700’lü yıllarda üretilmeye başlanıyor. 1800’lü yılların başında ihraç ürünü olarak tescilleniyor ve ABD’ye gönderilmeye başlanıyor. Günümüzde Kolombiya’nın en büyük ihraç ürünlerinden biri olan kahve, Kolombiya’yı böylelikle dünyadaki en büyük üçüncü üretici haline getiriyor.

dsc01727
Cocora Vadisi | Fotoğraf: Seyhan Ahen

Salento, kahve çiftlikleri ve yemyeşil vadileri ile oldukça ufak ve şirin bir kasaba. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin her daim gözdesi olan bu bölgede birkaç adet butik kahve çiftlikleri bulunuyor. Bu kahve çiftliklerinin çoğu günlük ziyaretçi kapasitesi ile ücretli olarak gezilebiliyor. Bir doğa harikası olan Salento, hem kahve çiftlikleri, hem de Dünyanın en uzun Palmiye ağaçlarına ev sahipliği yaptığı Cocora Vadisi nedeniyle bir hayli popüler.

En İyi Kahve Çekirdeği El Ocaso’da

dscf9078
El Ocaso Çiftliği | Fotoğraf: Seyhan Ahen

El Ocaso, bölgenin en eski ve en kaliteli kahve çekirdeğini üreten bir çiftlik. Salento’nun ufak şehir merkezinden, bir sabah yemyeşil vadide, otlayan inekler eşliğinde yaklaşık beş kilometrelik bir yürüyüş ile bu çiftliğe ulaşabilirsiniz. Yürümek istemeyenler Salento’nun merkezinden kalkan 4X4 arabalarla bu çiftliğe gidebilir. Önceden tur saatlerini web sitesinden öğrenmeli ve ona göre çiftlikte olmanız gerekiyor. Gelen ziyaretçilerin profiline göre hem İngilizce hem de İspanyolca dilinde tur düzenleniyor. Ocaso’da ücretli kahve turlarının yanı sıra isterseniz çiftliğin pansiyonunda kalabilir, çiftlikte gönüllü olarak bile çalışabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

dsc01538
El Ocaso Kahve Çiftliği | Fotoğraf: Seyhan Ahen

Peki neden Kolombiya kahvesi bu kadar güzel? And Dağları’nda yüksek irtifa ve yeterli güneş lezzetli kahve çekirdeğinin oluşmasında en etkin iki etmen. En elverişli kahve ağacı türü Arabica ise burada yetişebildiği için bölgede tercih ediliyor. Coğrafya nedeniyle iyi yetişmiş, meyvemsi tat ve yüksek asit oranına sahip olması, Kolombiya kahvesini diğer kahvelerden ayıran güzel detaylar. Ülkede üç farklı kategoride kahve çekirdeği yetişiyor. Birinci kalite çekirdekler ağırlıklı olarak ihraç ediliyor. Ülkede ise ikinci ve üçüncü kalite çekirdek kullanılıyor.

dsc01537
Kahve Demleme Yöntemleri | Fotoğraf: Seyhan Ahen

Kahve Prosesi

Kahve ağacı meyvelerinin kırmızı renge dönmesi ile proses başlıyor. Tek tek el ile toplanan kırmızı meyveler, bir makineye aktarılıyor ve burada çekirdekler kabuklarından ayrılıyor. Sonrasında çekirdekler seralarda kurutulmaya bırakılıyor. Bu bölge çok yağış aldığı için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kahve çekirdeklerinin yağmur almayacak bir ortamda kurutulması. Çekirdekler kurutulduktan sonra alıcılara satılmak üzere kuru şekliyle çuvallanıyor. Alıcılar kavurma işlemlerini kendileri yapıyor. Lezzetli kahve yapmanın sırrını da burada öğreniyorsunuz

Lezzetli bir kahve içmek için az kavrulmuş kahve çekirdeğinin olması önemli, sonrasında ise orta taneli olarak öğütülmesine dikkat edilmeli. Kahve hazırlarken eski usul damıtılma yöntemi ile içilebilecek kıvama gelen kahve oldukça lezzetli oluyor. Kolombiya’da en çok tercih edilen kahve demleme yöntemi ise oldukça basit. Tülbenti andıran basit bir süzgeç yardımıyla sıcak su, kahveyi yavaş yavaş ıslatacak şekilde süzgeç üzerinden fincana dökülüyor ve sonrasında lezzetli ve meyvemsi tatta olan kahveniz hazır!

Kahve İçin İkinci Adres: Jesus Martin!

dsc01766
Salento Kasabası | Fotoğraf: Seyhan Ahen

Salento’da çiftliklerde içeceğiniz kahve sonrasında kent merkezinde kafe olarak hizmet veren Jesus Martin Kahve dükkanına mutlaka uğramanızı ve burada güzel bir kahve içmenizi hatta yanınıza da bir paket kahve almanızı tavsiye ederim.

Salento’ya Nasıl Gidilir?

dscf9195
Kolonyal Evler | Fotoğraf: Seyhan Ahen

Salento şehrine Kolombiya’nın Bogota veya Medellin gibi büyük şehirlerden direk uçuş yok. Öncelikle Salento’nun hemen yanında olan Armenia şehrine hava yolu aracılığıyla gelebilir, devamında kara yolu ile Salento şehrine ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek de Medellin şehrinden direk otobüsle yani kara yolu ile Salento’ya ulaşabilirsiniz.

dsc01745
Cocora Vadisi| Fotoğraf: Seyhan Ahen

Gitmeden önce!

Fotoğraf makinesi olmazsa olmaz! Her daim yağan yağmura ve yürüyüş rotalarını düşündüğünüzde sağlam ve su geçirmez bir bot, bir yağmurluk ve beş dakikada bir değişen hava durumuna göre kalınca bir mont yanınıza almanızda fayda var.

Kapak Fotoğrafı: Seyhan Ahen

İlginizi çekebilir: Tayfur Coşkunüzer’den Kolombiya ve Ekvator Seyahati