Zamanın ne kadar hızlı geçtiğinin farkında mısınız? Konserlerine seve seve katıldığımız, hatta açılış konseri dün gibi aklımızda olan Salon IKSV, 16 Ocak 2020’de 10 yaşına girdi. Biz bu 10 senede Salon’da neler yaptık neler… Yüzlerce konsere gittik, birbirinden güzel müzikler dinledik, sabahlara kadar dans ettik, çok eğlendik! Ve geçtiğimiz gün, Salon’un Birlikte Güzel ile ortaklaşa gerçekleştirdiği 10. yaş partisi için IKSV binasının en altında bulunan Salon’da bir araya geldik. Gelin, Salon 10 yaşında partisinin ayrıntılarına ve geçtiğimiz 10 yılda IKSV’de neler olduğuna birlikte bakalım!

Salon 10 Yaşında | Birlikte Güzel
Salon 10 Yaşında | Birlikte Güzel

Bundan tam 10 sene önce, The Bad Plus konseriyle müzik severlere kapılarını açan IKSV, bu süre boyunca birçok ilke imza attı. Şimdilerde de Birlikte Güzel ile farklı coğrafyalardaki güncel müzikleri İstanbul’daki mekanına taşımaya devam ediyor.

Birlikte Güzel’in en büyük destekçisi olduğu Salon’da geçtiğimiz 10 senede, hem Marcus Miller, Mammal Hands, Gogo Penguin, Makaya McCraven, Kamaal Williams gibi caz müziğin öncüleri hem de Altın Gün, King Gizzard & The Lizard, Wizard, Khruangbin, Agar Agar, Rhye, Unknown Mortal Orchestra, Future Islands, Notwist gibi günümüz müziğinin temsilcileri Salon’un unutulmaz konukları arasındaydı. Farklı coğrafyalarda yaşayan bu müzisyenlerin dışında kendi coğrafyamızın çok sevilen ve dünya çapında ismi duyulan müzisyenlerinden Büyük Ev Ablukada, Gaye Su Akyol, Jakuzi, Nekropsi, Baba Zula, Islandman, Arif Sağ, Erkan Oğur gibi isimler de Salon’da sahne alıp hayranlarına keyifli vakitler yaşatmıştı.

Salon IKSV | Birlikte Güzel
Salon IKSV | Birlikte Güzel

Hangi ilkler yaşanmadı ki Salon’da bu 10 sene boyunca? İstanbul’da ilk kez Salon’da sahne alan, Nordik coğrafyanın eşsiz müzisyenleri, Ane Brun ve Olafur Arnalds; Snarky Puppy ve folk-caz türünün başarılı örneklerini veren  Agnes Obel; Salon sahnesinden İstanbul’a seslenen Future Islands, konser biletleri 24 saate içinde tükenen King Gizzard & The Lizard Wizard… Müzikli, coşkulu, heyecanlı, eğlenceli işte böyle geçti bu 10 yıl.

10. yaş partisinin ayrıntılarına gelecek olursak; her zamanki gibi, Salon’un vazgeçilmez atıştırmalıkları midye ve kokoreç Şişhane’deki binanın kapısında, Keyif Haritası stantlarında bizi bekliyordu. 19.00’da kapı açılışıyla birlikte yavaş yavaş ortam kalabalıklaşmasıyla, keyifli bir akşama başlamış bulunduk. Akşamın ilk performansını sergileyen, bizi ilerleyen saatlere hazırlayan, son dönem DJ’lerinden Ebru G. oldu. Yarım saatlik bir set sonrası, Türk synth müzik grubu olan Jakuzi’nin solisti olarak tanıdığımız Kutay Soyocak DJ setinin başına geçmişti. Kutay Soyocak’ın birbirinden dinamik müzikleri ve eşsiz melodilerini dinlerken gözlerimizi kapatıp kendimizi müziğin akışına bıraktığımızda, zaman gözlerimizi açıncaya kadar geçmişti ve Kutay sahneden inmiş; yerine, özgürlüğün, denizin ve güneşli günlerin müziğini yapan Palmiyeler grubunun üyesi Mertcan Mertbilek geçmişti. Psychedelic tarzdaki müziğiyle aynı akşamda unutulmaz anlar yaşamamızı sağlayan Mercan Mertbilek’in DJ setinin ardından bizi oldukça ilginç bir etkinlik bekliyordu: Quiz!

Salon 10 Yaşında | Birlikte Güzel
Salon 10 Yaşında | Birlikte Güzel

IKSV’nin 10. yaşına özel hazırlanan bu yarışma, eğlenceli olduğu kadar, geçtiğimiz 10 seneye dönüp bakmamızı sağlayan, unuttuklarımızı hatırlatan çok eğlenceli bir etkinlikti. Salon’da bulunan hemen herkesin dahil olduğu bu yarışmanın konusu; Salon’da sahne alan sanatçıların yaşadığı komik anlardan, Gezgin Salon’un çok sevdiğimiz konsepti, “peçeteye istek”e kadar IKSV’ye dahil olan her şeyi kapsıyordu. Kazananaysa oldukça harikulade bir ödül vardı; bir sene boyunca istediği biriyle Salon konserlerine sınırsız katılım hakkı! Yaklaşık 1 saat boyunca gülerek, eğlenerek soruları cevapladık, anılardan konuştuk ve finalde kazananları alkışlayarak sahneyi yılların unutulmaz DJ’i, Barış Manço şarkılarına yaptığı mix’ler ile tanıdığımız ve sevdiğimiz Kabus Kerim’e bıraktık.

Salon 10 Yaşında | Birlikte Güzel
Salon 10 Yaşında | Birlikte Güzel

Almanya’da müzik yapmaya başlayan, ilk önce Karakan ardından Ses ve en son Cartel gurubuyla adını duyduğumuz Kabus Kerim, kendine has tarzıyla iki saate yakın bir sürede bizi eğlencenin doruklarına çıkardı. Onun DJ performansı boyunca o kadar eğlendik ki, her şeyi unutup Salon’un keyifli mekanında kendimizi akışa bıraktık. Hatta bir noktada DJ performansından canlı şarkı performansına geçen Kabus Kerim’in Evdeki Ses şarkısını onunla karşılıklı söylemek, gecenin en unutulmaz anlarından biriydi.

Salon’un Birlikte Güzel ile gerçekleştirdiği 10. yaş partisini, içimizde sabaha kadar dans etme isteği uyandıran, sahneye çıktıkları andan itibaren eğlencenin durmasına izin vermeyen performanslarıyla Club Bangkok ile sonlandırdık. Dans, eğlence ve müziğin hiç durmadığı gecede, Salon’u bir kez daha sevdik. İyi ki varsın Salon, nice 10 yaşlara!

10 yıl boyunca Salon’dan geçenlerin şarkılarının bulunduğu Spotify listesi için tıklayın.